Мухаммад Аль-Ідрісі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мухаммад Аль-Ідрісі
Estatua de Al-Idrisi.jpg
Народився бл. 1 січня 1100[1][2][3]
Сеута, Іспанія
Помер бл. 1200 або бл. 1175
Сеута, Іспанія або Сицилія, Італія
Громадянство
(підданство)
Flag of Morocco.svg Марокко
Національність араби
Діяльність картограф, географ, єгиптолог, історик, ботанік, письменник
Володіє мовами арабська[1]
Magnum opus Книга Рожера
Конфесія іслам
Узагальнююча мапа Аль-Ідрісі, південь, точніше схід за тодішніми уявленнями — нагорі, 1154 рік

Ідрісі́, Аль-Ідрісі́ (іноді Едрісі, Абу 'Абдаллах Мухамма ібн 'Абдаллах ібн Ідріс аш-Шеріф аль-Ідрісі аль-Хаммуді аль-Хасані, (араб. ابو عبد الله محمد ابن محمد ابن عبد الله ابن ادريس القرطبي الحسني ‎)*1100, Сеута, Аль-Андалус (Кордовський халіфат), тепер формально Іспанія на території Марокко — †1165, там же) — арабський географ, картограф і мандрівник.

Аль-Ідрісі народився бл. 1100 року в Сеуті (Аль-Андалус, зараз Марокко), походив із вельможного роду Алідів-Ідрісідів, нащадків пророка Мухаммада.

Навчався в одному з перших європейських університетів у Кордові. Близько 1138 року переїхав до італійського Палермо, де жив при дворі сицилійського короля Рожера II (роки правління 11301154). За дорученням свого покровителя-короля організував низку експедицій, у яких також сам узяв участь, Португалією, Францією, Англією, Малою Азією, Магрибом тощо. За емісарів та інформантів Аль-Ідрісі правили різного роду подорожні, купці, моряки, прочани тощо.

За результатами мандрівок було складено велику мапу відомої на той час частини світу (у вигляді срібної півкулі на папері) і пов'язану з мапою працю-географічну енциклопедію «Книга розради для того, хто прагне подорожувати по областях» (Нузхат ал-муштак, араб. نزهة المشتاق في اختراق الآفاق‎, подеколи також зустрічається назва «Книга Рожера», завершено в 1154 році).

Землю Аль-Ідрісі ділить на 7 кліматів (10 частин у кожному кліматі). У своєму творі «Книга…» автор подає опис усіх кліматів, і окремі мапи до них.

Доробок Аль-Ідрісі — цінне джерело з історії та історичної географії Європи та Африки, зокрема регіону Середземномор'я, але також містить цікаві матеріали з історії віддаленіших країн і народів, зокрема персів, туркменів тощо. Цей твір є одним з перших описів на основі безпосередніх спостережень у широкому географічному контексті.

На жаль, не всі відомості, про які йдеться в енциклопедії, є описами особистих свідчень навіть емісарів Ідрісі. Наприклад, вони не побували в Київській Русі, відтак інформація про українські землі рясніє неточностями.

Реконструйована мапа світу за Аль-Ідрісі[ред. | ред. код]

Мапа Ідрісі, консолідована на основі окремих двосторонніх аркушів, (1154)

Цікаві факти[ред. | ред. код]

На честь географа названо геоінформаційне програмне забезпечення (IDRISI) розроблене лабораторією Clark Labs

Джерела, посилання і література[ред. | ред. код]

  • Плахонін А. Г. Ідрісі // Енциклопедія історії України., Том 3., К.: «Наукова думка», 2005, стор. 419
  • Інформація про Ідрісі на www.islamonline.com (англ.)
  • Мапа Ідрісі на сайті Бібліотеки Конгресу США
  • Плахонін А. Північно-Західне Причорномор'я в «Нузхат ал-муштак» Ал-Ідрісі: спроба географічного аналізу історичного джерела. // в кн. «Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики [ч.5]», К., 2000 (укр.)
  • Коновалова И. Г. Восточная Европа в сочинении ал-Идриси., М., 1999 (рос.)
  1. а б ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. віртуальна бібліотека імені Мігеля де Сервантеса — 1999.
  3. SNAC — 2010.