Мухаммад Аль-Ідрісі
Ідрісі́, Аль-Ідрісі́ (іноді Едрісі, Абу 'Абдаллах Мухамма ібн 'Абдаллах ібн Ідріс аш-Шеріф аль-Ідрісі аль-Хаммуді аль-Хасані, (араб. ابو عبد الله محمد ابن محمد ابن عبد الله ابن ادريس القرطبي الحسني )*1100, Сеута, Аль-Андалус (Кордовський халіфат), тепер формально Іспанія на території Марокко — †1165, там же) — арабський географ, картограф і мандрівник.
Аль-Ідрісі народився бл. 1100 року в Сеуті (Аль-Андалус, зараз Марокко), походив із вельможного роду Алідів-Ідрісідів, нащадків пророка Мухаммада.
Навчався в одному з перших європейських університетів у Кордові. Близько 1138 року переїхав до італійського Палермо, де жив при дворі сицилійського короля Рожера II (роки правління 1130—1154). За дорученням свого покровителя-короля організував низку експедицій, у яких також сам узяв участь, Португалією, Францією, Англією, Малою Азією, Магрибом тощо. За емісарів та інформантів Аль-Ідрісі правили різного роду подорожні, купці, моряки, прочани тощо.
За результатами мандрівок було складено велику мапу відомої на той час частини світу (у вигляді срібної півкулі на папері) і пов'язану з мапою працю-географічну енциклопедію «Книга розради для того, хто прагне подорожувати по областях» (Нузхат ал-муштак, араб. نزهة المشتاق في اختراق الآفاق, подеколи також зустрічається назва «Книга Рожера», завершено в 1154 році).
Землю Аль-Ідрісі ділить на 7 кліматів (10 частин у кожному кліматі). У своєму творі «Книга…» автор подає опис усіх кліматів, і окремі мапи до них.
Доробок Аль-Ідрісі — цінне джерело з історії та історичної географії Європи та Африки, зокрема регіону Середземномор'я, але також містить цікаві матеріали з історії віддаленіших країн і народів, зокрема персів, туркменів тощо. Цей твір є одним з перших описів на основі безпосередніх спостережень у широкому географічному контексті.
На жаль, не всі відомості, про які йдеться в енциклопедії, є описами особистих свідчень навіть емісарів Ідрісі. Наприклад, вони не побували в Київській Русі, відтак інформація про українські землі рясніє неточностями.
Реконструйована мапа світу за Аль-Ідрісі[ред. • ред. код]
Цікаві факти[ред. • ред. код]
На честь географа названо геоінформаційне програмне забезпечення (IDRISI) розроблене лабораторією Clark Labs
Джерела, посилання і література[ред. • ред. код]
- Плахонін А.Г. Ідрісі // Енциклопедія історії України., Том 3., К.: «Наукова думка», 2005, стор. 419
- Інформація про Ідрісі на www.islamonline.com (англ.)
- Мапа Ідрісі на сайті Бібліотеки Конгресу США
- Плахонін А. Північно-Західне Причорномор'я в «Нузхат ал-муштак» Ал-Ідрісі: спроба географічного аналізу історичного джерела. // в кн. «Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики [ч.5]», К., 2000 (укр.)
- Коновалова И.Г. Восточная Европа в сочинении ал-Идриси., М., 1999 (рос.)
|