Мухаммад аль-Ідрісі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мухаммад аль-Ідрісі
араб. محمد الإدريسي
Estatua de Al-Idrisi bajo el baluarte de los Mallorquines, Ceuta (5).jpg
Народився 1111[1][2][3]
Ceuta under Muslim ruled, Мариніди, Марокко або Мацара-дель-Валло
Помер 1166[4] або 1175
Sicilyd, Сицилія, Італія[4]
Підданство Сицілійське королівство
Діяльність картограф, географ, єгиптолог, історик, ботанік, письменник
Галузь картографія[5], географія[5] і подорож[5]
Знання мов класична арабськаd[1] і арабська[5]
Magnum opus Книга Рожера
Конфесія іслам

Абу Абдаллах Мухаммад аль-Ідрісі аль-Куртубі аль-Хасані аль-Сабіт, або коротко аль-Ідрісі (1100(1100) — 1165) — арабський географ, картограф і мандрівник. Представник арабського шляхетного роду Ідрісів. Жив у Палермо, Сицилія. Працював при дворі сицилійського короля Рожера II. Автор карти світу Tabula Rogeriana (1154), де згадані Русь і Київ.

Ім'я[ред. | ред. код]

 • Едрісі, Абу 'Абдаллах Мухамма ібн 'Абдаллах ібн Ідріс аш-Шеріф аль-Ідрісі аль-Хаммуді аль-Хасані (араб. ابو عبد الله محمد ابن محمد ابن عبد الله ابن ادريس القرطبي الحسني‎)
 • Також — відомий як латиною як Дресіс (лат. Dreses).

Біографія[ред. | ред. код]

Узагальнююча мапа Аль-Ідрісі, південь, точніше схід за тодішніми уявленнями — нагорі, 1154 рік

Аль-Ідрісі народився бл. 1100 року в Сеуті (Аль-Андалус, зараз Марокко), походив із вельможного роду Алідів-Ідрісідів, нащадків пророка Мухаммада.

Навчався в одному з перших європейських університетів у Кордові. Близько 1138 року переїхав до італійського Палермо, де жив при дворі сицилійського короля Рожера II (роки правління 11301154). За дорученням свого покровителя-короля організував низку експедицій, у яких також сам узяв участь, Португалією, Францією, Англією, Малою Азією, Магрибом тощо. За емісарів та інформантів Аль-Ідрісі правили різного роду подорожні, купці, моряки, прочани тощо.

За результатами мандрівок було складено велику мапу відомої на той час частини світу (у вигляді срібної півкулі на папері) і пов'язану з мапою працю-географічну енциклопедію «Книга розради для того, хто прагне подорожувати по областях» (Нузхат ал-муштак, араб. نزهة المشتاق في اختراق الآفاق‎, подеколи також зустрічається назва «Книга Рожера», завершено в 1154 році).

Землю Аль-Ідрісі ділить на 7 кліматів (10 частин у кожному кліматі). У своєму творі «Книга…» автор подає опис усіх кліматів, і окремі мапи до них.

Доробок Аль-Ідрісі — цінне джерело з історії та історичної географії Європи та Африки, зокрема регіону Середземномор'я, але також містить цікаві матеріали з історії віддаленіших країн і народів, зокрема персів, туркменів тощо. Цей твір є одним з перших описів на основі безпосередніх спостережень у широкому географічному контексті.

На жаль, не всі відомості, про які йдеться в енциклопедії, є описами особистих свідчень навіть емісарів Ідрісі. Наприклад, вони не побували в тогочасній Київській Русі, відтак інформація про сучасні українські землі рясніє неточностями.

Карта аль-Ідрісі 1154 р. подає не тільки територіальне розміщення України, а й уперше на карті міститься назва «Rusia» (Русія, тобто Русь). На карті написи — «Ard al Rusia» — земля Русі (територія Правобережної та Лівобережної України), «muttasil ard al Rusia» — з'єднана земля Русі, «minal Rusia al tuani» — від Русі залежноі. Позначено та підписано річки — Дніпро, Дністер, Дунай, а також Київ (Kiau) та інші українські міста[6].

Карта світу[ред. | ред. код]

Перегорнута карта Ідрісі. Копія XIV ст. на основі оригіналу 1154 року

Цікаві факти[ред. | ред. код]

На честь географа названо геоінформаційне програмне забезпечення (IDRISI) розроблене лабораторією Clark Labs. У місті Ужгород встановлено міні-скульптуру Мухаммад аль-Ідрісі. що присвячена відомому арабському мандрівникові і географу, завдяки якому у 1154 році на карті Європи з'явилася перша згадка про Ужгород. Композиція виконана у вигляді столика, за яким, поруч із міні Мухаммадом, можна випити філіжанку кави біля книжкового магазину «Кобзар», що на вул. Корятовича, 1. Відкриття скульптурки 27 вересня 2015 року приурочили до Дня туризму, позаяк Мухаммад аль-Ідрісі був знаним мандрівником і об'їздив у давнину чимало земель.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 2. Віртуальна бібліотека імені Мігеля де Сервантеса — 1999.
 3. SNAC — 2010.
 4. а б https://www.britannica.com/biography/al-Sharif-al-Idrisi
 5. а б в г Czech National Authority Database
 6. Байцар А. РУСЬ — СПОКОНВІЧНА УКРАЇНСЬКА ЗЕМЛЯ: ІСТОРИЧНІ ДОКУМЕНТИ ТА ГЕОГРАФІЧНІ КАРТИ // УКРАЇНА ТА УКРАЇНЦІ НА ЄВРОПЕЙСЬКИХ ЕТНОГРАФІЧНИХ КАРТАХ. Монографія / А. Л. Байцар. — Львів: ЗУКЦ, 2022. — С. 61. — 328 с.

Джерела[ред. | ред. код]

 • Плахонін А. Г. Ідрісі [Архівовано 8 серпня 2016 у Wayback Machine.] // Енциклопедія історії України., Том 3., К.: «Наукова думка», 2005, стор. 419
 • Плахонін А. Північно-Західне Причорномор'я в «Нузхат ал-муштак» Ал-Ідрісі: спроба географічного аналізу історичного джерела. // в кн. «Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики [ч.5]», К., 2000
 • Коновалова И. Г. Восточная Европа в сочинении ал-Идриси., М., 1999
 • Dozy, P.; Goeje M. J. de. Description de l'Afrique et de l'Espagne par Edrisi. Leiden: Brill, 1866 [1].

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мухаммад аль-Ідрісі