Мухаммад аль-Ідрісі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мухаммад аль-Ідрісі
Народився 1 січня 1100[1][2][3]
Сеута, Іспанія або Мацара-дель-Валло
Помер 1165[4] або 1175
Sicilyd, Сицилія, Італія[4] або Сицилія, Італія
Громадянство
(підданство)
Flag of Morocco.svg Марокко
Bandiera del Regno di Sicilia 4.svg Сицилійське королівство
Національність араби
Діяльність картограф, географ, єгиптолог, історик, ботанік, письменник
Галузь картографія
Знання мов арабська[1]
Magnum opus Книга Рожера
Конфесія іслам

Мухаммад аль-Ідрісі (1100(1100)1165) — арабський географ, картограф і мандрівник. Народився в Сеуті, Марокко. Представник арабського шляхетного роду Ідрісів. Жив у Палермо, Сицилія. Працював при дворі сицилійського короля Рожера II. Автор карти світу Tabula Rogeriana (1154), де згадані Русь і Київ. Також — Дресес (лат. Dreses).

Ім'я[ред. | ред. код]

  • Едрісі, Абу 'Абдаллах Мухамма ібн 'Абдаллах ібн Ідріс аш-Шеріф аль-Ідрісі аль-Хаммуді аль-Хасані (араб. ابو عبد الله محمد ابن محمد ابن عبد الله ابن ادريس القرطبي الحسني‎)

Біографія[ред. | ред. код]

Узагальнююча мапа Аль-Ідрісі, південь, точніше схід за тодішніми уявленнями — нагорі, 1154 рік

Аль-Ідрісі народився бл. 1100 року в Сеуті (Аль-Андалус, зараз Марокко), походив із вельможного роду Алідів-Ідрісідів, нащадків пророка Мухаммада.

Навчався в одному з перших європейських університетів у Кордові. Близько 1138 року переїхав до італійського Палермо, де жив при дворі сицилійського короля Рожера II (роки правління 11301154). За дорученням свого покровителя-короля організував низку експедицій, у яких також сам узяв участь, Португалією, Францією, Англією, Малою Азією, Магрибом тощо. За емісарів та інформантів Аль-Ідрісі правили різного роду подорожні, купці, моряки, прочани тощо.

За результатами мандрівок було складено велику мапу відомої на той час частини світу (у вигляді срібної півкулі на папері) і пов'язану з мапою працю-географічну енциклопедію «Книга розради для того, хто прагне подорожувати по областях» (Нузхат ал-муштак, араб. نزهة المشتاق في اختراق الآفاق‎, подеколи також зустрічається назва «Книга Рожера», завершено в 1154 році).

Землю Аль-Ідрісі ділить на 7 кліматів (10 частин у кожному кліматі). У своєму творі «Книга…» автор подає опис усіх кліматів, і окремі мапи до них.

Доробок Аль-Ідрісі — цінне джерело з історії та історичної географії Європи та Африки, зокрема регіону Середземномор'я, але також містить цікаві матеріали з історії віддаленіших країн і народів, зокрема персів, туркменів тощо. Цей твір є одним з перших описів на основі безпосередніх спостережень у широкому географічному контексті.

На жаль, не всі відомості, про які йдеться в енциклопедії, є описами особистих свідчень навіть емісарів Ідрісі. Наприклад, вони не побували в Київській Русі, відтак інформація про українські землі рясніє неточностями.

Карта світу[ред. | ред. код]

Перегорнута карта Ідрісі. Копія XIV ст. на основі оригіналу 1154 року

Цікаві факти[ред. | ред. код]

На честь географа названо геоінформаційне програмне забезпечення (IDRISI) розроблене лабораторією Clark Labs

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. віртуальна бібліотека імені Мігеля де Сервантеса — 1999.
  3. SNAC — 2010.
  4. а б https://www.britannica.com/biography/al-Sharif-al-Idrisi

Джерела[ред. | ред. код]

  • Плахонін А. Г. Ідрісі // Енциклопедія історії України., Том 3., К.: «Наукова думка», 2005, стор. 419
  • Плахонін А. Північно-Західне Причорномор'я в «Нузхат ал-муштак» Ал-Ідрісі: спроба географічного аналізу історичного джерела. // в кн. «Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики [ч.5]», К., 2000
  • Коновалова И. Г. Восточная Европа в сочинении ал-Идриси., М., 1999

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мухаммад аль-Ідрісі