Опунція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Опунція
Opuntia echios. Батьківщина цього виду - Галапагоські острови. Цей вид є одним з найбільших деревовидних опунцій
Opuntia echios. Батьківщина цього виду - Галапагоські острови. Цей вид є одним з найбільших деревовидних опунцій
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Кактусові (Cactaceae)
Підродина: Opuntioideae
Триба: Opuntieae
Рід: Опунція (Opuntia)
Mill., 1754
Типовий вид
Opuntia vulgaris[1]
Mill., 1768
Види
250 видів (дивіться Список видів роду опунція)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Opuntia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Opuntia
EOL logo.svg EOL: 37701
ITIS logo.svg ITIS: 19686
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 106975

Опу́нція (Opuntia) — великий рід кактусів, який об'єднує близько трьох сотень видів.

Ареал[ред. | ред. код]

Від півдня Канади через США, Мексику, посушливі райони Центральної і Південної Америки до південного краю американського континенту.

Біологічний опис[ред. | ред. код]

Опунції це кактуси з плоскими соковитими членистими гілками. Відрізняється явно помітним редукованим листям, завжди присутнім у молодих пагонів, сукулентними стеблами і особливим типом шипів — «глохідіями». Глохідії — це дрібні, тендітні колючки, дуже гострі і жорсткі, забезпечені пилчастими щербинами по всій довжині і ростуть у великих кількостях пучками навколо ареол. Потрапляючи в травний тракт тварин, глохідії викликають сильне подразнення, тим самим захищаючи рослини від поїдання. Незважаючи на значне розмаїття форм і розмірів, всі рослини цієї підродини мають дуже схожі за формою квітки і будовою насіння. Сходи мають явно виражені сім'ядолі. Стебла зазвичай мають явно виражену сегментну будову.

Квітка Opuntia sp.

Таксономія[ред. | ред. код]

Збірний рід Opuntia включає декілька видів, які протягом багатьох років вважалися самостійними видами.

Циліндропунція — низькорослі чагарникові або деревовидні рослини, що гілкуються, з шиловидними м'ясистими листовими подушками, які є суккулентними листками.

Аустроциліндропунція — рослини з циліндровими стеблами. Один з видів — Austrocylindropuntia subulata має сукулентні, до 12 см довжини, шиловидні листки, що обпадають в сухий сезон.

Платіопунція — найбільш відповідають загальноприйнятим уявленням про опунції. Багато видів цього підроду декоративні навіть в неквітучому стані. На жаль, деякі з них швидко ростуть і набувають дуже крупних розмірів, тому любителям доводиться стежити за тим, щоб вчасно взяти черенки із старого екземпляра і виростити на заміну старим, перерісшим молоді рослини.

Вирощування, культивація[ред. | ред. код]

Освітлення[ред. | ред. код]

Рослини добре переносять пряме сонце, без притінення. Якщо в осінньо-зимовий період світлих днів було мало, то, навесні, виставляючи рослину на відкрите повітря, до прямих сонячних променів його слід привчати поступово щоб уникнути сонячного опіку.

Плоди опунції на ринку, Сакатекас, Мексика

Температура[ред. | ред. код]

У літній період містять опунцію при температурі 25-35°С. В період спокою тримають рослину в прохолодному сухому і світлому приміщенні, оптимальна температура вагається залежно від батьківщини виду. Морозостійкі види опунцій витримують мороз до −10 °C.

Полив[ред. | ред. код]

У весняно-літній період опунцію поливають рясно. Краще через піддон, щоб вода не потрапляла на стебла рослин. Поливати при дуже сильній спеці після 5 годин вечора. У осінньо-зимовий період, кактуси не поливають, вони знаходяться в періоді спокою (температура має бути 5-10°С), виняток становлять молоді кактуси.

Підживлювання[ред. | ред. код]

В період вегетації раз на місяць спеціальними добривами для кактусів, в період спокою не підгодовують щоб уникнути небажаного зростання. Необхідно пам'ятати, що в мінеральних добривах рівень азоту має бути меншим відносно інших елементів, оскільки надлишок азоту може спровокувати загнивання коріння.

Період спокою[ред. | ред. код]

З жовтня по лютий. Містять при прохолодній температурі, поливають (рідко) лише молоді рослини.

Пересадка[ред. | ред. код]

Молоді пересаджують щорік (лише в тому разі якщо в цьому виникає необхідність), дорослі кожні 3-4 роки. Час пересадки — початок вегетаційного періоду. Перед пересадкою опунцій ґрунт в горщику повинен висохнути, їх пересаджувати з сухого ґрунту так само в сухий. Полив після пересадки можна почати лише через 5-7 днів, на цей час кактус краще поставити в притінене місце.

Розмноження[ред. | ред. код]

Насінням і вкоріненням черенків.

Опунції представляють інтерес для квітникарів не лише через різноманіття форм зростання, але і за цілковиту непередбачуваність розвитку, тому що пагони опунцій інколи з'являються там, де їх менше всього чекаєш. Важко відмовитися від спокуси і не урізноманітнити свою колекцію кактусів за допомогою таких дивних рослин, навіть попри те, що вони інколи зростають дуже швидко і дуже неприємно коляться. Річ у тому, що у всіх опунцій є глохидії — крихітні щетини, загнуті кінчики яких можна розгледіти лише під мікроскопом. Вони неміцно сидять в опушених ареолах і впиваються в шкіру при найобережнішому дотику до них. Видаляти глохидії краще всього пінцетом або в мильному розчині.

На формування квіток у більшості високорослих опунцій в кімнатних умовах розраховувати не доводиться. Але якщо вони зростають у великих діжах, які влітку можна винести в сад, або ж знаходяться в тепличному ґрунті, то на плоских бічних члениках часто з'являється безліч круглих простих квіток з короткими жовтими, помаранчевими або червоними (рідше білими) пелюстками. Під час появи бутонів не слід міняти положення рослин відносно світла, оскільки це може привести до їх опадання.

Можливі труднощі[ред. | ред. код]

Витягнуте, нехарактерної форми стебло: причиною цього може бути дуже тепла зимівля або нестача світла влітку.

Зморщений кінець стебла, внизу плями м'якої гнилизни: причиною може бути перезволоження ґрунту в похмуру або холодну погоду.

Відсутність приросту: причиною може бути недостатній полив літом або перезволоження ґрунту зимою. Також причиною може бути нестача живильних речовин.

Коркоподібні плями на поверхні стебла: причиною може бути ураження шкідниками, рана або переохолодження. Також причиною може послужити недостатній полив літом.

М'які коричневі плями: причиною цього може бути стеблова гнилизна. Виріжте уражене місце, продезинфікуйте ґрунт. Покращіть умови утримання.

Ушкоджується[ред. | ред. код]

Павутинним кліщем, щитівкою, білокрилкою, кактусовою міллю.

Вирощування у відкритому ґрунті[ред. | ред. код]

Опунції (з жовтими квітами) та агава на українському подвір'ї (Миколаїв)

Опунція — один з небагатьох кактусів, які придатні для вирощування у відкритому ґрунті в умовах клімату України. Важливо підібрати відповідні умови: розташування з південної сторони будівлі, у захищеному від північного вітру місці; укриття, якщо потрібно, легке (хвойні лапки). В жодному разі не поливати у холодну, несонячну погоду. Необхідно передбачити захист холодною сирою осінню і сльотавою зимою, краще всього спорудити який-небудь прозорий навіс.

Важливо підібрати також і види опунції, тому що далеко не всі вони зимостійкі. Можна спробувати ростити у відкритому ґрунті такі види:

Вирощування у відкритому ґрунті на території України[ред. | ред. код]

Опунція квітує на території Шосткинської станції юних натуралістів

На навчально-дослідну земельну ділянку Шосткинської міської станції юних натуралістів опунція потрапила у 2007 році — екземпляр сегменту  Opuntia fragilis (фрагіліс) привезли з міста Ізмаїл Одеської області. Другий екземпляр опунції Opuntia polyacantha (поліаканта) привезли у 2009 році з міста Ялта АР Крим. Завезені рослини добре прижились на відведеній сонячній ділянці з піщаним ґрунтом. На другий рік обидві рослини дали приріст по 3-4 нових сегменти стебел. Перше цвітіння було зафіксовано на третьому році. Впродовж перших двох років кущики опунції восени накривали гілками ялини та сухим листям. У подальшому, після того, як кущі опунції набули відповідних розмірів (20-25 см у діаметрі) процес укриття на зиму припинили. Рослини добре перезимовували (та навіть витримували тимчасове зниження температури до -30 °C), розвивались та квітували. У 2014 році в  травні було проведено дослід з вкорінення 10 сегментів, які добре прижилися і дали приріст у перший рік росту. Тож зараз, юні квітникарі станції юннатів мають свій власний посадковий матеріал зимостійких опунцій. Навесні 2016 року юннати запланували закласти дослід по насіннєвому розмноженню опунції з насіння, яке зібрали у вересні 2015 року.[3] В НБС ім. М. Гришка, на території експозиції «Гірка декоративних суккулентів» зростає два види опунцій. Цвітіння відбувається кожний рік: наприкінці червня — на початку липня. Вони непогано адаптувались до місцевих умов. Навесні значна частина рослин виглядає пожовклими, але потім вони відновлюються.

Використання[ред. | ред. код]

Опунції приносять велику користь людині: служать для аборигенів їжею, втамовують спрагу, використовуються як ліки, застосовуються як паливо, захищають житло від сильних вітрів і так далі. У країнах Середземномор'я, на Канарських островах, в Південній Африці, в Австралії та Індії занесені туди колись опунції акліматизувалися, здичавіли і розселилися настільки широко і рясно, що стали помітним або навіть визначальним елементом природного ландшафту. Різні види опунций значно розрізняються між собою зовні і розмірами: від маленьких повзучих рослин до чагарників, що гілкуються, і до величезних шестиметрових дерев.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]