Невидимий Батальйон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Невидимий Батальйон
Дата заснування 2015
Тип адвокаційний громадський проект
Мета діяльності
 • створення професійної української армії з рівними можливостями для чоловіків та жінок
 • інформування суспільства про участь жінок у війні із Росією;
 • інформування світу про Війну на сході України
 • створення правозахисного ветеранського жіночого руху
Засновники Марія Берлінська
Голова Марія Берлінська
Ключові особи Оксана Іванців, Андріана Сусак, Юлія Матвієнко, Оксана Якубова, Дарія Зубенка, Тамара Марцинюк, Ганна Гриценко
Кількість членів близько 100
Офіційний сайт invisiblebattalion.com

Невидимий Батальйон — адвокаційний правозахисний громадський проект про українських жінок на війні, заснований в 2015 році, який розпочався із соціологічного дослідження про участь жінок у війні, проведеного соціологами із Києво-Могилянської Академії[1]. Серед досягнень проекту можна виділити те, що завдяки широкому суспільному розголосу було розширено список посад, які можуть обіймати жінки в Збройних силах України. До цього жінки могли обіймати лише небойові посади, такі як діловод, кухарка, швачка, тощо. Зараз жінки можуть обіймати бойові посади, наприклад снайпер, танкіст, розвідник, гранатометник та інші[2]. Але, все одно, дві третини посад в ЗСУ залишалися доступними тільки чоловікам[3]. Іншими досягненнями проекту є випуск документального фільму, під назвою «Невидимий Батальйон», про участь жінок в бойових діях на сході України[4], виставка фотографій жінок-військових в Міністерстві оборони України, у Верховній Раді України та в Представництві органу ООН-Жінки в Україні[5], проведення разом із Юридичною сотнею[6], дослідження правового положення жінок в секторі безпеки і оборони.

У вересні 2018 року Верховною Радою України було ухвалено низку змін до законів, щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях[7], які, зокрема, дозволили жінкам обіймати генеральські посади у Збройних силах та СБУ. Першою жінкою, що отримала військове генеральське звання, у жовтні 2018 року стала Людмила Шугалей[8].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Ганна Гриценко, Анна Квіт, Тамара Марценюк. «Невидимий Батальйон»: участь жінок у військових діях в АТО : соціологічне дослідження ; “Invisible Battalion”: Women’s Participation in ATO Military Operations : Sociological Research : [укр.] / за заг. ред. Тамари Марценюк. — К. : ФОП Клименко, 2016. — 80 с. — ISBN 978-966-2717-20-4.
 2. Жінки на війні. Невидимий батальйон — Радіо «Свобода», 8 березня 2016
 3. Наказ Міністерства оборони України від 27.05.2014 № 337 про «Тимчасовий перелік штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу з урахуванням тих, на які дозволяється призначати військовослужбовців-жінок, та відповідних їм військових звань і тарифних розрядів посад» — сайт Верховної Ради України
 4. Невидимий батальйон: 5 історій жінок-військових — Українська правда, 18 вересня 2017
 5. Невидимый батальон: опубликован календарь с героинями войны на Донбассе — Обозреватель, 27 січня 2016 (рос.)
 6. Сайт Юридичної сотні
 7. Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях. Офіційний портал Верховної Ради України. 21.02.2017. Процитовано 2019-08-08. 
 8. Denys Krasnikov (Oct. 14, 2018). Ukraine appoints its first female military general. KyivPost. Процитовано 2019-08-08.  (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]