Права жінок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Протягом історії роль жінок у суспільстві змінювалась. В сучасноих суспільствах жінки досі дискримінуються за правами через свою стать. Рівність прав людини для жінок, порівняно з чоловіками, тобто юридичні права та можливості доступу до них, відстоює всесвітній феміністичний рух.

Перелік прав, які виборюють жінки[ред. | ред. код]

Питання, що стосуються прав жінок, включають, зокрема, такі права (список неповний):

Права щодо політичної участі та влади:

Права на доступ до правосуддя:

Права фінансового плану:

Освітні та трудові права:

Права щодо шлюбу (сімейне право):

Права на свободу та захист від всіх форм насильства проти жінок:

Репродуктивні права:

Права на охорону здоров'я:

Права щодо людської гідності:

Інструменти захисту прав жінок[ред. | ред. код]

Серед правових інструментів, розроблених для досягнення та захисту прав людини для жінок, що з різною мірою ефективності реалізуються у світі, є елементи гендерних політик, як міжнародних, так і окремих держав:

Історія[ред. | ред. код]

У Давній Греції жінки не мали жодних прав. Вони займалися домашнім господарством і не брали участі в суспільному житті. Деякі грецькі мислителі вважали, що жінок не варто вчити навіть грамоти, оскільки, знаючи багато, вони перестають коритися чоловікам. Однак у Єгипті жінки вважались повноправними членми у суспільному житті: могли займати державні посади, володіти нерухомістю і розлучатися з чоловіками. Деякі успадковували трон, щоправда, здебільшого після смерті чоловіка.

Право голосу[ред. | ред. код]

Деякі політики доводили, що право голосу можуть мати лише власники нерухомості чи учасники бойових дій. Але в 19 ст. ці ідеї піддано сумніву. Право голосу поширювали на бідних, однак жінок реформаційний рухи не торкнулися. На кінець ХІХ ст. світом ширився суфражизм за надання жінкам виборчих прав. Першими право голосу вибороли жінки Нової Зеландії в 1893 році. До 1920-х у більшості демократичних країн жінки здобули право голосу. Швейцарки змогли голосувати тільки в 1970-х. У ряді мусульманських держав жінки досі не можуть голосувати і претендувати на виборні посади.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lockwood, Bert B. (ed.), Women's Rights: A «Human Rights Quarterly» Reader (Johns Hopkins University Press, 2006), ISBN 978-0-8018-8374-3.

Посилання[ред. | ред. код]