Ненецька мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ненецька мова
ненэцяʼ вада
Поширена в Росія
Регіон Ненецький автономний округ, Ямало-Ненецький автономний округ, Таймирський Долгано-Ненецький район Красноярського краю, Республіка Комі, Мурманська область
Носії 31 311 (2002, перепис), 21 926 (2010, перепис)[1]
Писемність кирилиця (ненецький алфавіт)
Класифікація

Уральська сім'я

Самодійська гілка
Північна група
Офіційний статус
Офіційна Ямало-Ненецький автономний округ
Коди мови
ISO 639-3 yrk

Ненецька мова — одна із самоїдських мов, якою говорить народ ненці. Число мовців — близько 30 тисяч чоловік. Поширена на великій території від Кольського півострова до Єнісею. Традиційно прийнято розподіл на тундровий і лісовий діалект, проте останнім часом існує тенденція визнавати їх двома різними мовами: ненецькою і нешанською. У письмовій формі існує головним чином тундрова мова, у якої набагато більше носіїв.

Ненецькою мовою видається газета «Няр'яна Ӈерм» і частина матеріалів у газетах «Няр'яна виндер» і «Таймир».

За підрахунками компанії Google до 2100 року мова може щезнути, адже вона використовується паралельно з російською і більшість носіїв надають перевагу саме російській. Мова не має суттєвої підтримки з боку влади та інших організацій. Її вивчають у школах, але розмовляють нею в основному в сільській місцевості[2].

Унікальним, як для України, знавцем ненецької був Анатолій Володимирович Левенко (1952-2013), який залишив по собі дві фольклорні збірки з перекладами текстів українською з цієї мови.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Wikimedia Incubator
В Інкубаторі Wikimedia існує тестовий розділ Вікіпедії мовою {{{4}}}