Тіара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тіара що одягають на статую св. Петра у Соборі Святого Петра у Римі. Знаходиться у Ватиканському музеї

Тіа́ра, папська корона (лат. tiára, також triregnum, грец. τιάρα) — корона, яку носили папи при святкових церемоніях. У мистецтві пап зображають майже виключно в тіарі. Єпископи носять проте лише митру.

Історія[ред. | ред. код]

Папська корона (Тіара)

Історія тіари починається при візантійському дворі, первісно її форма нагадує форму фригійського ковпака (frigium). Вважають, що подібний тип корони походить від головних уборів давньоперських царів — конусоподібного порожнистого ковпака з золотим бортом. Такого ж походження «камелаукум», камілавка (лат. camelaucum), головний убір високопоставлених візантійських чиновників, який вважають ранньою формою тіари. Папа Сільвестр I відхилив запропоновану йому імператором Костянтином Великим діадему — символ східних царів.
Перші папські головні убори появились у VII/VIII ст. З VIII століття існує перша письмова згадка про тіару папи Костянтина. Вона була спочатку з золотими бортами, що потім стали зубцями корони (10 ст.). На кінець XIII ст. тіара вже мала два обручі-вінці, третій обруч з'являється під час Авіньйонського полонення пап.
Три обручі символізують три обов'язки пап: освячувати, керувати і вчити. З другого боку, їх тлумачать як символ Святої Трійці. Символ держави і хрест були додані у XVI ст. Тіари вручали папам переважно єпархії, звідки вони походили.

Використовування[ред. | ред. код]

Наразі тіару використовують лише раз на рік — 29 червня на день Св. Петра, одягяючи її на його статую у Соборі Святого Петра у Римі. Це єдина тіара, що тепер використовується .

Зображення[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Тіара на www.kath.de (нім.)