Парду

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Парду
Ronaldo.jpegAlice Braga at the 2008 Tribeca Film Festival.JPG
Adriana Lima by David Shankbone Cropped.JPG
Відомі бразильці-парду: РоналдуАлісе Брага
Адріана Ліма
Кількість 79,000,000
42.6% населення Бразилії
Ареал Вся країна; найбільший відсоток на півночі та північному сході Бразилії
Мова Переважно португальська. До кінця 18-го ст. переважно лінгва-жерал.
Релігія 74% римо-католики, 18.2% протестанти, 5.6% не релігійні, 2% інших конфесій (спіритисти, умбандці, кандомбльці)

Парду (порт. Pardos) — бразильці змішаного походження. Парду — одна з основних расових груп Бразилії, що традиційно використовуються під час перепису населення країни. Пардо складають близько 43 % населення Бразилії (оцінка 2008 р.) і поступаються за чисельністю тільки білим бразильцям (49 %). Чисельність і питома вага парду поступово зростає.

Етимологія[ред. | ред. код]

Поняття «парду» запровадив Бразильський інститут географії та статистики у 1950 р. Термін у перекладі з португальської означає «коричневий колір».

Поняттям «парду» охоплюються всі бразильські расові групи змішаного походження: метиси, мулати та кабокло. Відповідно до перепису 2006 р., в країні до парду відносяться близько 79 млн осіб, приблизно 42 % від всього населення Бразилії.[1]

До інших расових груп відносяться білі, афро-бразильці (негри), азіато-бразильці (жовті) та індіанці.

Концентрація[ред. | ред. код]

Пардо як клас зформувався ще за часів колоніальної Бразилії як проміжний клас між негритянською більшістю (близько 50 %) та білою меншістю (близько 25 %). При цьому офіційно заохочувана метисація (так зване «відбілювання» чорних) розмила межі чіткої расової лінії між групами. З часом більшість чорношкірих перейшла до класу парду, а парду — до білих.

Найбільша питома вага парду — на Півночі та Північному Сході Бразилії, найменша — у південних штатах.

Самовизначення[ред. | ред. код]

До класу парду зазвичай зараховуються всі «кольорові» групи країни — зазвичай — мулати, метиси, самбо тощо. Неофіційно, в побуті, парду часто поділяють на підгрупи — морено (коричневі), морено-кларо (світло-коричневі) і власне парду (сіро-коричневі), хоча офіційною статистикою це більше не фіксується. Без огляду на расову основу, поділ бразильців на групи носить виключно статистичний характер, Конституція Бразилії гарантує всім своїм громадянам рівні права, хоча випадки побутового расизму трапляються досить часто.

Інші значення[ред. | ред. код]

За межами Бразилії, в португаломовних країнах термін «парду» просто означає людину, в якій окрім білої раси є інша расова домішка.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бразильський інститут географії та статистики. Архів оригіналу за 25 серпня 2007. Процитовано 15 жовтня 2009.