Парду

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Парду

Відомі бразильці-парду: РоналдуАлісе Брага
Адріана Ліма
Кількість 79,000,000
42.6% населення Бразилії
Ареал Вся країна; найбільший відсоток на півночі та північному сході Бразилії
Мова Переважно португальська. До кінця 18-го ст. переважно лінгва-жерал.
Релігія 74% римо-католики, 18.2% протестанти, 5.6% не релігійні, 2% інших конфесій (спіритисти, умбандці, кандомбльці)

Парду (порт. Pardos) — бразильці змішаного походження. Парду — назва однієї з основних расових груп Бразилії, що традиційно використовується під час перепису населення країни. Пардо складають близько 43 % населення Бразилії (оцінка 2008 р.) і поступаються за чисельністю тільки білим бразильцям (49 %). Чисельність і питома вага парду поступово зростає.

Етимологія[ред. | ред. код]

Поняття «парду» запровадив Бразильський інститут географії та статистики у 1950 р. Термін у перекладі з португальської означає «коричневий колір».

Поняття «парду» охоплює всі бразильські расові групи змішаного походження: метисів, мулатів і кабокло. Відповідно до перепису 2006 р., у країні до парду належать близько 79 млн осіб, приблизно 42 % від всього населення Бразилії.[1]

До інших расових груп відносяться білі, афро-бразильці (негри), азіато-бразильці (жовті) та індіанці.

Концентрація[ред. | ред. код]

Парду сформувався ще за часів колоніальної Бразилії як проміжний клас між негритянською більшістю (близько 50 %) та білою меншістю (близько 25 %). При цьому офіційно заохочувана метисація (так зване «відбілювання» чорних) розмила межі чіткої расової лінії між групами. З часом більшість чорношкірих перейшла до класу парду, а парду — до білих.

Найбільша питома вага парду — на Півночі та Північному Сході Бразилії, найменша — у південних штатах.

Самовизначення[ред. | ред. код]

До класу парду зазвичай зараховують усі «кольорові» групи країни — переважно — мулатів, метисів, самбо тощо. Неофіційно, у побуті, парду часто поділяють на підгрупи — мурену (коричневі), мурену-клару (світло-коричневі) і власне парду (сіро-коричневі), хоча офіційна статистика цього більше не фіксує. Без огляду на расову основу, поділ бразильців на групи має виключно статистичний характер; Конституція Бразилії гарантує всім її громадянам рівні права, хоча випадки побутового расизму трапляються досить часто.

Інші значення[ред. | ред. код]

За межами Бразилії, у португаломовних країнах термін «парду» просто означає людину, в якій окрім білої раси є інша расова домішка.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бразильський інститут географії та статистики (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 25 серпня 2007. Процитовано 15 жовтня 2009.