Кашаса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кашаса

Каша́са (порт. Cachaça) — міцний алкогольний напій, який отримують шляхом дистиляції чистого екстракту цукрової тростини (перегін перебродженого соку цукрової тростини). Міцність — 39-40 градусів.

Дистиляція буває одна і проходить за звичайною схемою: у дистиляті розділяють голову, серце й хвіст. Від голови й хвосту, що містять або досить летучі, або досить важкі фракції, відмовляються, але не завжди. Іноді напій навіть класифікують за перегінним принципом: кашаса голови, кашаса хвоста та кашаса серця. Проте, перші два варіанти не є справжньою кашасою, оскільки вони не мають передбачених законодавством характеристик і відповідно коштують значно дешевше.

Після дистиляції вміст алкоголю в кашасі може коливатися від 38 до 54 відсотків. Іноді її витримують в дерев'яних бочках. За законом витриманою вважається кашаса, яка не менше як на половину складається з напою, що витримувався в бочці не менше року. Триває витримка здебільшого від півроку до трьох.

У Бразилії завжди розрізняють кашасу з фазенди та фабричну кашасу. Експортують другу, але більше цінується перша. Кашаса з фазенди робиться за старим традиційним способом, тому її партії невеликі та рідко потрапляють за межі Бразилії. Для збродження до подрібненої цукрової тростини додають кукурудзяне борошно, висівки пшениці, рис, сою або ж зерно. Переганяють таку кашасу лише в мідних перегонних кубах. Потім така кашаса зберігається в дерев'яних бочках. Промисловий спосіб — спрощена версія фазендового: бродіння посилюють хімічними добавками, воно помітно швидше, замість мідних перегонних кубів — перегонні колони повного циклу. Зберігається фабрична кашаса в залізних цистернах, а в бочках витримується рідко.

Кашаса буває різна. Найдорожча нагадує добре віскі або ж коньяк, а кольором — слабкий чай з лимоном. Біла кашаса використовується в основному для приготування коктейлів (наприклад, Кайпіринья, порт. Caipirinha)

Основні марки — Caninha 51, Pitu, Tatuzinho, Old 88, Muller, Paduana, Velho Barreiro та Ypioca.

Перші згадки про кашасу походять з часів колонізації Бразилії.

Кашаса — частина культури Бразилії, її національний напій, тому на державному рівні ухвалено рішення про надання Cachaça статусу комерційної назви міцного алкогольного напою, який отримують з цукрової тростини (для порівняння: у Франції — шампанське).

Посилання[ред. | ред. код]