Медуза (міфологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Медуза
Rondanini Medusa Glyptothek Munich 252 n1.jpg
Батько Форкій або Gorgond
Мати Кето
Діти Хрісаор і Пегас

Меду́за, Медуса (грец. Μέδουσα) — одна з найвідоміших горгон, які були дочками бога моря, зі зміями на голові замість волосся, та жили на острові в найдальшому океані далеко від земель, заселених смертними, після перетворення їх на страшних чудовиськ Афіною. Але вона була народженою не у такому вигляді, як ми звикли її уявляли, а прекрасною дівою.

Історія[ред. | ред. код]

Архаїчна Горгона з фронтону Храму Артеміди в Керкірі, Археологічний музей Керкіри, біля 580 року до н.е.

Дві інші сестри, Евріала і Стено, були безсмертними, але Медузу можна було вбити. В деяких версіях міфу Медуза не була їх сестрою, але була смертною жінкою, покараною Афіною або за втручання в її містерії, або за те, що вона була зґвалтованою Посейдоном в храмі богині[1]. Афіна не позбавила Медузу краси, але обернула її волосся на змій, та засудила її на довічне перебувати в темряві, без надії на кохання із чоловіками.

Одним із завдань, даних Персею царем Полідекса, було вбивство горгони Медузи. Впоратися з чудовиськом герою допомогли боги — Афіна і Гермес. За їхньою порадою, перед тим, як відправитися в бій, він відвідав віщих бабусь — сестер Грай, (які були також сестрами горгон), що мали на трьох одне око і один зуб. Хитрістю Персей викрав у них зуб і око, а повернув в обмін на крилаті сандалі, чарівний мішок і шапку-невидимку Аїда. Граї показали Персею шлях до горгон. Гермес подарував йому гострий кривий ніж. Озброївшись цим подарунком, Персей прибув до горгон. І ось перед ним скелястий острів, де мирно сплять сестри, не відаючи про небезпеку. Погляд героя впав на блискучий щит — подарунок Афіни. Як дзеркало, відбивав щит і море, і скелі. Зрадів Персей. Тепер він зможе поборотися з горгоною Медузою. Юнак кинувся вниз. Блиснув меч, і голова Медузи виявилася в руках Персея. Коли Персей відтяв голову Медузи, із її перерубаної шиї вистрибнув Пегас та повністю озброєний воїн Хрісаор, її син від Посейдона. Кожна крапля крові, що скапувала із мішка із головою Медузи, що його ніс Персей, ставала іншим видом змій. Злетіли герой із Пегасом в синє небо і зникли з очей. З крапель крові, які впали в піски Лівії, з'явилися отруйні змії і знищили на ній все живе. Локальна легенда свідчить, що з потоку крові, що пролилася в океан, з'явилися корали. Герой кинув голову Медузи в свою сумку і полетів геть. Прокинулися горгони Стено і Евріала. Побачили вони обезголовлене тіло молодшої сестри і зрозуміли, що довершила свою помсту Афіна. З криком жаху злетіли горгони над островом. Вони хотіли мститися вбивці, розтерзати його сталевими кігтями. Але Персей, невидимий у своїй чарівної шапці, полетів геть від острова, несучи в сумці бойової трофей.

Кров горгони Медузи, що володіє згубними і цілющими властивостями, була зібрана Афіною в дві посудини, і подарована прославленому лікарю Асклепію, якому поклонялися як засновнику медицини. Асклепій за допомогою крові Медузи, взятої з лівої частини тіла, міг оживляти людей, а з правої — миттєво умертвити.

Голова Медузи зберегла і після смерті здатність перетворювати на камінь все живе. І коли переможець Медузи приземлився поруч з палацом титана Атланта, перетворив його в гору, показавши голову горгони. Незабаром відрубана голова Медузи була передана Афіні, і та прикріпила її до свого легендарному щита — егіді, який отримав епітет «горгонеон», а сама Афіна стала називатися Горгопа — богиня зі страшним поглядом. Пізніше в Стародавньому Римі зображення змієволосої голови Медузи стало одним з найбільш популярних на фалерах — металевих прикрасах, що служили військовими відзнаками.

Греки «імпортували» Медузу з Лівії, де їй поклонялись лівійські амазонки як своїй Богині Змії. Символізуючи на своїй батьківщині мудрість, жіночі таємниці та цикли природи, в Греції вона перетворилась на жахливе чудовисько.

Образи і символи міфу[ред. | ред. код]

Образ горгони Медузи представляється загрозливим і небезпечним: «Замість волосся у Горгони — ворушаться змії, все тіло вкрите блискучою лускою. У Горгони мідні руки з гострими сталевими пазурами, крила з блискучим золотим пір'ям. Від погляду горгони все живе перетворюється в камінь» — так описує горгону давньогрецький поет Гесіод (бл. 700 до н.е.) у поемі «Теогонія» («Походження богів»). Дійсно, образ її був жахливий, і слово «gorgos» в перекладі означає «страшний, грізний». Залежно від обставин її жертва кам'яніє, втрачає дар мови, втрачає свідомість або вмирає. Силу Медузи можна звернути проти неї самої або використовувати в боротьбі з іншими супротивниками. Всі жителі боялися горгон і вважали їх втіленням зла і жорстокості. Але якщо пам'ятати її історію, то Медуза — образ невинно вбитої героїні, яка постраждала через свою красу.

Складовими її образу можна вважати саму голову зі зміями, замість волосся, її кров, щит Персея, натертий до блиску, як дзеркало, і камінь, в який перетворювалося все живе при погляді на Горгону.

Цікаво, що Асклепій, який отримав від Афіни кров Медузи, зображується завжди з посохом, обвитим змією — породженням крові горгони Медузи.

Давньогрецький мандрівник і письменник Павсаній (2 ст. н.е.) згадує про те, що в храмі Асклепія в Епідаврі жили кілька приручених змій.

А зображення змії, що обвиває чашу, з'явилося в XVI столітті завдяки знаменитому лікарю Парацельсу (1493—1541), і сьогодні стало символом медицини.

Прапор Сицилії

Найважливіший символічний елемент міфу — голова горгони Медузи. І у відрубаному стані вона володіла тими ж здібностями — перетворювати людей у камінь. Показавши обличчя Медузи Кето, Персей перетворив її в камінь і врятував Андромеду, царську дочку, яку присвятили в жертву Кето. Перед цим він перетворив на камінь титана Атланта, який підтримує небесне склепіння неподалік від острова горгон, і той перетворився в гору Атлас у сучасному Марокко. У середньовічних книжкових легендах володіння головою горгони приписувалося Александру Македонському, саме так пояснювалися його перемоги над усіма народами. У знаменитій помпейській мозаїці обладунок царя прикрашений на грудях зображенням голови Горгони. Острів Сицилія традиційно вважається місцем, де жили горгони і була вбита Медуза. Її зображення досі прикрашає прапор цього регіону.

Голова Медузи зображувалася на військових медалях, іноді на обладунках і щитах — щоб лякати і приводити в жах противника. Образ Медузи є і на надгробних пам'ятниках. Можливо, він грав охоронну функцію, покликану захищати могилу від руйнівників. Голова медузи також стала емблемою дому Versacе.

З давніх часів горгона Медуза поєднує в собі одночасно жах і чарівність, її образ не можна розуміти однозначно — це уособлення єдності в людині хаосу і порядку, краси і підступності, самообмеження і розбещеності.

Отже, можна говорити, що горгона Медуза — це не просто древній вигаданий персонаж, а символ, який є своєрідним дзеркалом людських душ.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Адже Медуза була настільки красивою, що Посейдон був зачарований нею і захотів оволодіти нею. Проте вона не відповідала йому взаємністю, тому, боячись його, побігла сховатися в храм Афіни, де він і взяв її силою. Афіна була дуже зла на оскверення її храму, тому вирішила їх покарати, але Посейдон мав божественну недоторканість і вся її злість обрушилася на Медузу та також на її сестер на додачу. Вона отримала змій замість волосся та ще й жахдиву здібність — одним поглядом перетворювати усе в камінь. Її невинні сестри також стали монстрами і ули вимушені ховати свій потворний вигляд, перебравшись «на край землі» на загублений віддалений острів. І люди розказували страшні історії про жорстоких кровожерливих горгонах. Всі швидко забули про колишню красу і чекали коли з'явиться герой, який позбавить світ від огидної Медузи. Цей варіант було представлено у п'ятій серії «Великі битви богів»

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]