Петрологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Петроло́гія (грец. πετρα — камінь, λογος — вчення; рос. петрология; англ. petrology; нім. Petrologie f) — наука, яка всебічно вивчає магматичні і метаморфічні гірські породи, з точки зору їх речовинного складу, геологічних особливостей і генезису (мінералогічний і хімічний склад, структуру і текстуру, умови залягання, закономірності поширення, походження і зміни в земній мантії, корі і на поверхні Землі). Істотна відміна петрології від описової петрографії полягає у тому, що за допомогою аналітичних методів (структурного і мікроструктурного аналізів, фізико-хімічного аналізу, термодинаміки і т. п.) вона здатна вирішувати питання походження гірських порід, магм різного складу, способи їх подальшої еволюції (диференціація, асиміляція, синтексис і т. ін.); термодинамічні умови утворення гірських порід, як магматичних, так і метаморфічних. Вчення про магматичні формації розвинулось саме на базі петрології і тектоніки.

Петрологія тісно пов'язана з мінералогією, геохімією, космохімією, вулканологією, планетологією, тектонікою, стратиграфією і вченням про корисні копалини.

Українську школу петрологів в різні роки представляли: Армашевський Петро Якович, Безбородько Микола Іванович, Біскупський Стефан-Франтішек, Лучицький Володимир Іванович, П'ятницький Порфирій Петрович, Родіонов Сергій Петрович, Соболєв Володимир Степанович, Усенко Іван Степанович, Чирвинський Петро Миколайович, Шведененко Максим Авксентійович та багато ін.

Напрямки і розділи петрології[ред.ред. код]

Розрізняють петрологію магматичну, метаморфічну і петрологію осадових гірських порід (або літологію).

За характером властивостей гірських порід, що вивчаються, і методами, що застосовуються, виділяють такі розділи петрології: петрохімія, петрофізика, петротектоніка, фізико-хімічна петрологія і експериментальна петрологія, технічна петрологія, космічна петрологія.

Наукові журнали[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Геологія Це незавершена стаття з геології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.