Петрологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулканічне піщане зерно, що спостерігається під мікроскопом, з плоско поляризованим світлом у верхній частині зображення і перехресно поляризованим світлом — на нижньому. Коробка масштабу — 0,25 мм.
Секретиніт (мацерал інертинітової мацеральної групи). Серед вітриніту (майже чорний), ліптиніту (сірий), мікриніту (білий) чітко виділяються білі утворення — кулясте та кутасте — в центрі. Антрацит. Донецький басейн. Відбите поляризоване світло. Стан згасання. Шкала 0,02 мм.

Петроло́гія (грец. πετρα — камінь, λογος — вчення) — галузь геології, наука, яка всебічно вивчає магматичні і метаморфічні гірські породи, з точки зору їх речовинного складу, геологічних особливостей і генезису (мінералогічний і хімічний склад, структуру і текстуру, умови залягання, закономірності поширення, походження і зміни в земній мантії, корі і на поверхні Землі).

Загальний опис[ред. | ред. код]

Істотна відміна петрології від описової петрографії полягає у тому, що за допомогою аналітичних методів (структурного і мікроструктурного аналізів, фізико-хімічного аналізу, термодинаміки і т. п.) вона здатна вирішувати питання походження гірських порід, магм різного складу, способи їх подальшої еволюції (диференціація, асиміляція, синтексис і т. ін.); термодинамічні умови утворення гірських порід, як магматичних, так і метаморфічних. Вчення про магматичні формації розвинулось саме на базі петрології і тектоніки.

Петрологія тісно пов'язана з мінералогією, геохімією, космохімією, вулканологією, планетологією, тектонікою, стратиграфією і вченням про корисні копалини.

Українську школу петрологів в різні роки представляли: Армашевський Петро Якович, Безбородько Микола Іванович, Біскупський Стефан-Франтішек, Лучицький Володимир Іванович, П'ятницький Порфирій Петрович, Родіонов Сергій Петрович, Соболєв Володимир Степанович, Усенко Іван Степанович, Чирвинський Петро Миколайович, Шведененко Максим Авксентійович та багато ін.

Напрямки і розділи петрології[ред. | ред. код]

Розрізняють:

За характером властивостей гірських порід, що вивчаються, і методами, що застосовуються, виділяють такі розділи петрології: петрохімія, петрофізика, петротектоніка, фізико-хімічна петрологія і експериментальна петрологія, технічна петрологія, космічна петрологія.

Наукові журнали[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • Геологический словарь / под ред. К. Н. Паффенгольц, М,: изд-во «Недра», 1973. — С. 86

Література[ред. | ред. код]

  • Магматичні породи та породні сполучення: (петрографія, петрологія, методи досліджень) / Кирило Свєшніков, Ірина Побережська, Юрій Дорошенко. — Львів: Видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка, 2010. — ISBN 978-966-613-790-9
  • Петрологія і геохімія чарнокітоїдів Українського щита: монографія / [С. Г. Кривдік, Г. Л. Кравченко, Л. Л. Томурко та ін.]. — К. : Наукова думка, 2011. — 215 с. — (Проект «Наукова книга»).

Посилання[ред. | ред. код]