Підсніжник складчастий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Підсніжник складчастий
Galanthus plicatus.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Амарилісові (Amaryllidaceae)
Рід: Підсніжник (Galanthus)
Вид: Підсніжник складчастий
Біноміальна назва
Galanthus plicatus
M.Bieb., 1819
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Galanthus plicatus
EOL logo.svg EOL: 1088814
IUCN logo.svg МСОП: 164900
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 51448
The Plant List: kew-307594

Підсніжник складчастий (Galanthus plicatus M.Bieb.) — багаторічна цибулинна рослина. Один з трьох видів роду флори України. Назва роду походить від грецьких слів, які в перекладі означають «молочно-квітковий» (колір квітів цієї рослини нагадує молоко). Складчастий — від складки на листкові. Підсніжник складчастий зустрічається в передгір'ях та горах, на узбіччі лісів і в чагарниках.

Ареал виду та його поширення в Україні[ред. | ред. код]

Північно-причорноморський вид. Поширення: Добруджа (Румунія), Бессарабська височина (єдиний локалітет в Молдові), Гірський Крим (Україна), Кавказ (Росія, Грузія). Вікарний вид — підсніжник візантійський (G. byzantinus Barker) поширений у Туреччині та Греції. В Україні підсніжник складчастий поширений у горах Гірського Криму від Балаклави до Коктебелю (виключаючи яйли). За межами суцільного ареалу зустрічаються окремі острівні локалітети (Черкаська обл., Холодний Яр). Є декілька гіпотез походження цих локалітетів: реліктова (з прадавніх часів, коли ліси Подніпров'я та Криму становили собою одну екосистему) та адвентивна (завезення з ареалу поширення).

Умови місцезростання[ред. | ред. код]

Широколистяні ліси на схилах Кримських гір з нижнього до верхнього поясів, на добре розвинутих бурих ґрунтах. Вид приурочений також до шиблякових угруповань. Популяції залишаються навіть після порушення ценозу. Мезофіт, ефемероїд, сциофіт.

Підсніжник складчастий в Холодному Ярі.jpg

Чисельність та структура популяцій[ред. | ред. код]

Популяції місцями чисельні (багато млн особин), з нормальним віковим спектром. Наприклад, на г. Каратау: прегенеративних особин 65%, генеративних 35%; на Південному березі Криму, гомеостатичні, характеризуються високою щільністю (до 350 особин на м2), повночленністю, з лівосторонніми спектрами вікових станів.

Загальна біоморфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 10-25 см заввишки. Цибулина яйцеподібна зі світлими оболонками. Листки лінійні, сизо-зелені, з восковим нальотом, складчасті, по краях загнуті вниз. Квітки запашні, поодинокі, пониклі, 2-3 см завдовжки. Зовнішні листочки оцвітини білі, внутрішні з яскраво- або жовто-зеленою плямою, яка може бути як підковоподібною біля самої виїмки, так і охоплювати всю поверхню листочка до його основи. Цвіте в лютому-квітні, плодоносить у червні-липні. Плід — куляста чорнувата коробочка до 1 см у діаметрі. Розмножується насінням та поділом цибулини.

Охорона[ред. | ред. код]

У заказнику «Білосніжний»

Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, «Мис Мартьян», Карадазькому природних заповідниках, заказниках загальнодержавного значення «Фіолент», «Айя», «Байдарський», «Великий каньйон Криму», «Аю-Даг», «Кубалач», «Хапхальский» та в заказнику місцевого значення «Білосніжний» в Холодному Ярі. Заборонено проведення суцільних рубок лісу, викопування, заготівля і продаж рослин. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги України.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах[ред. | ред. код]

Культивують в Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України, Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН, в ботанічних садах Київського, Львівського, Одеського, Харківського університетів.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]