Розові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Розові
квітка Rosa arvensis
квітка Rosa arvensis
Розповсюдження Розових
Розповсюдження Розових
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти (Eudicots)
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Розові (Rosaceae)
Підродини
Джерело класифікації: NCBI, [1]
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Rosaceae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Rosaceae
EOL logo.jpg EOL: 8097
ITIS logo.jpg ITIS: 24538
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3745
Fossilworks: 54647

Розові (Rosaceae) — велика родина рослин. Їх налічують близько 3000 видів, з яких 163 види зустрічаються в Україні. видів в 100–120 родах. Традиційно родина ділилися на чотири підродини:

Ці підродини були визначені перш за все за структурою плодів, хоча і не завжди. Недавні дослідження показали, що традиційні чотири підродини не монофілетичні, тобто структура родини ще чекає точної класифікації.

Ідентифіковані клади включають:

 • Підродина Rosoideae (Розанні або Шипшинові): Традиційно складалася з тих родів що несуть невеликі плоди, кожний з яких — сім'янка або кістянка, і часто м'ясиста частина плоду (наприклад, полуниця) — гіпантіум або черешок, що несе плодолистки. Визначання зараз звужене, вилучаючи колишню трибу Dryadeae, але підродина все ще залишається дуже різноманітною групою, що містить 5 або 6 триб і 20 або більше родів. Типові представники: троянда, ожина, малина, полуниця, лапчатка, гравілат.
 • Підродина Яблуневі (Maloideae або Pomoideae): Традиційно включала ті роди (яблуня, кизильник, глід, груша, айва, горобина тощо), чиї плоди складаються з п'яти капсул (названих «ядра») в м'ясистому ендокарпі, оточеному тканиною стебла. До них додані деревовидні роди Lindleya і Vauquelinia, які мають таке ж число хромосом як і попередні роди (x=17), Kageneckia, в якому x=15, і трав'янистий рід Gillenia (x=9).
 • Підродина Мигдалеві (Amygdaloideae або Prunoideae): Традиційно ті роди, чиї плоди складаються з єдиного плоду-кістянки зі швом, двох жилок поряд з швом, і однієї напроти. Зараз розширено та включає шість родів Exochorda, Maddenia, Oemleria, Osmaronia, Prinsepia і Prunus (слива, персик, мигдаль, вишня, абрикос).
 • Особливо стоїть монотипний рід Псевдоцидонія, який деякі вчені відносять до підродини Maloideae, а інші — до Amygdaloideae
 • Некласифіковані Rosaceae: Протягом останнього часу була отримана додаткова генетична інформація щодо відносин представників родини, і класифікація дещо змінилася. Наступі роди зараз вважаються накласифікованими (incertae sedis):
  • Spiraeoideae: Традиційно роди з нем'ясистими плодами, що складаються з п'яти капсул. Зараз встановлено, що вони не являють собою кладу (монофілетичної групи). Але триби колишньої підродини Spiraeoideae, можливо, створюють клади, наприклад Spiraeeae (Spiraea, Holodiscus та Aruncus), Kerrieae (Neviusia та Rhodotypus), Neillieae (Neillia та Physocarpus), Sorbarieae (Adenostoma, Chamaebatiaria, Sorbaria та Spiraeanthus).
  • Dryadeae (Cercocarpus, Dryas, Cowania та Chamaebatia). Плоди — сім'янки з волосистими поверхнями. Більшість видів формують кореневі вузлики, які приймають азот-фіксуючу бактерію Frankia.
  • Lyonothamnus може бути родичем до Dryadeae.
  • Інші некласифіковані роди: Adenostoma, Chamaerhodos, Gillenia, Purshia, Spenceria, Stephanandra.

З цих груп Neillieae, можливо, є спорідненою групою до Maloideae, і Dryadeae — до Rosoideae. '

Посилання[ред.ред. код]