Святі Кузьма і Дем'ян

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Святі Кузьма і Дем’ян, бл. 11 ст.


Святі Кузьма і Дем'ян (лат. Cosmas et Damianus; грец. Κοσμάς και Δαμιανός) - римські лікарі безсрібники, близнюки, святі християнські мученики, покровителі Флоренції, лікарів, аптекарів, фармацевтів, хірургів, зубних лікарів, фізиків, перукарів та медичних відділень. За переказами замучені й страчені 26 вересня 303 року (припускають, що це могло статися і 287 року).

Життя[ред.ред. код]

Жили в Кирі на терені Сирії в III столітті. З християнського дому винесли живу віру а також міцну любов до Бога та ближніх. Цей дар разом з Божою благодатю робив їх спосібними до великих чинів, аж до смерті за віру. Були талановитими лікарями, за що мали велику славу. Особливу шану мали через те, що не брали плати за свою роботу, за що і були прозвані безсрібниками. Лікували усіх, особливу увагу приділяли бідним.

Лікуючи хворих поган, часто здобували їх для Христа. За цісаря Діоклетіанa Кузьма разом з братом був підданий тортурам і замучений. Зазнали мученицької смерті будучи стяті мечем в 303 році в Кирі, як свідчить про це єпископ цього міста Теодорит з Киру. Там вони були і разом поховані.

Їх гріб прославився чудами і став місцем численних прощ. Люди вірили, що оскільки за життя вони лікували тіла і душі, то тим більше на небі можуть дістати для них багато ласк. Над їх гробом було споруджено базиліку. Їх культ поширився по цілій церкві.

Мученицька смерть святих Кузьми і Дем'яна, фреска Фра Анджеліко

В іконографії святий Кузьма за звичай представляється з братом, святим Дем'яном, в багатих шатах, часто зі скриньками для коштовностей і благоухань, і зі знаряддями їх тортур і смерті (камінь або меч).

Католицька церква згадує їх пам'ять 26 вересня. Православна церква вшановує їх 14 листопада.

Церкви святих Косьми і Даміана[ред.ред. код]

Свято Кузьми-Дем'яна[ред.ред. код]

Святі Кузьма і Дем'ян, історичний музей міста Сянок на Лемківщині

У давні часи Кузьми-Дем'яна (14 листопада) особливо чекала молодь: у цей день робили складчину. Дівчата приносили курей, яких різали і та готували з них страви, а хлопці — солодощі для дівчат та напої. Це був своєрідний конкурс дівочої кулінарної майстерності.[1]

У господарів були свої клопоти. Всі вирушали до саду та обкопували на зиму дерева. Господині сплітали у вінки вже добре просушену цибулю-сіянку та вішали на жередку в хаті. Там вона висіла до Явдохи (14 березня). Вважалося, якщо таку цибулю висадитиу грядку, то вона не буде стрілкуватися.

Про погодні особливості цього дня та прогнози на майбутнє говорили так:

  • Якщо Кузьма-Дем'ян скує землю морозом — до весни вона вже не розмерзнеться
  • Випаде сніг — на весняну повінь.
  • Якщо розвезе дорогу (бездоріжжя) — не жди морозів до початку грудня. Якщо вітер на Кузьми-Дем'яна, то буде дорога санна, тобто випаде сніг, по якому вже можна їздити. А також зима буде тверда і рана.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Газета Земля 2000 від 7.11.2009

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.