Аравійський півострів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Аравія)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аравійський півострів
Arabian Peninsula dust SeaWiFS.jpg
Аравійський півострів, вигляд з космосу
Місцезнаходження Передня Азія
Довколишні води Червоне море,
Аравійське море,
Перська затока,
Оманська затока,
Аденська затока
Площа 2 730 000 км²
Найвища точка до 3 760 м
Країна Саудівська Аравія Саудівська Аравія
Ємен Ємен
Оман Оман
Катар Катар
Кувейт Кувейт
ОАЕ ОАЕ
частково Ірак та Йорданія
Населення

(2007)

7,5—10 мільйонів чоловік

CMNS: Аравійський півострів у Вікісховищі

Араві́йський піво́стрів — найбільший півострів Азії та світу, між Червоним і Аравійським морем та Перською затокою; близько 3 млн км².

Частина докембрійської Африканської платформи, відокремлена в третинному періоді від Африки западиною Червоного моря; на сході кристалічні гірські породи докембрію вкриває товстий пласт молодих осадових порід, які містять значні поклади нафти; височинний, на заході брилисті гори висотою до 3 760 м; тропічний сухий і дуже сухий клімат; спорадичні опади, до 100 мм на рік; розлогі пустелі: Великий Нефуд, Малий Нефуд і найбільша піщана пустеля на Землі — Руб-Ель-Халі; постійні річки відсутні, численні сухі долини (ваді).

Геологічна будова[ред. | ред. код]

Аравійська плита, що показує загальні тектонічні та структурні особливості, інфракамбрійські рифтові сольові басейни, нафтогазові поля Центральної Аравії та Північної затоки

В основі Аравійського півострова залягають давні кристалічні породи, перекриті на сході мезозойськими і третинними вапняками і пісковиками. На заході та півдні Аравійський півострів облямовують брилові гори Ємену (висота до 3760 м), на південному сході — молоді складчасті гори Оману (висота до 3352 м). В центральній частині Аравійського півострова розташована гірська країна Недж (висота 1500—1800 м) з широкими лавовими плато і гранітними масивами, окресленими на сході куестовими грядами. На півночі від неї лежить кам'янисто-піщана пустеля Великий Нефуд, а на південному сході — піщана пустеля Руб-ель-Халі (одна з найбільших у світі).

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат Аравійського півострова дуже сухий і спекотний. Пересічні температури січня від +7° на півночі до +24° на півдні, липня — відповідно +26; +32°; у центральній частині — максимальні температури досягають +50°.

Опадів звичайно менше ніж 100 мм на рік, лише в горах Ємену — до 1000 мм.

Постійних річок майже немає. Багато тимчасових потоків (ваді).

Рослинність[ред. | ред. код]

Рослинність напівпустельна і пустельна. Переважають грубі трави (осока пустельна, аристида), напівкущі (астрагал, полин) і кущі (акація, тамариск). В оазах — фінікові пальми, фруктові дерева, бавовна, зернові тощо. В горах південного сходу — тропічні ліси.

Населення та країни[ред. | ред. код]

Вперше люди з'явилися в Аравії 200 000 років тому — про це свідчать кам'яні інструменти виявлені в регіоні Аль-Вуста.[1]

Аравійський півострів населений головним чином арабами. Населення зосереджене в приморських містах, оазах та гірських районах.

На Аравійському півострові розміщені такі країни як ОАЕ, Саудівська Аравія, Ємен, Оман, Бахрейн, Катар, Кувейт і частково Ірак та Йорданія.

Головне багатство — нафта, що є предметом гострої міжнародної політичної боротьби.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Датування зсувається. Архів оригіналу за 11 квітня 2018. Процитовано 10 квітня 2018. 
  2. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред. | ред. код]