Синельников Іван Максимович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Максимович Синельников
Синельников, Иван Максимович 2.jpg
Народився 1741(1741)
Помер 29 липня (9 серпня) 1788(1788-08-09)
Очаків Flag of Russia.svg Російська імперія
Поховання Катериненський собор (Херсон)
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Діяльність намісник Катеринославського намісництва
Володіє мовами російська
Учасник Російсько-турецька війна і Російсько-турецька війна
Військове звання генерал-майор
Попередник Тутолмін Тимофій Іванович
Наступник Каховський Василь Васильович
Конфесія православний християнин

Іван Максимович Синельников (1741, Бірюцький повіт Воронезької губернії — 29 липня (9 серпня) 1788, Очаків) — російський державний та військовий діяч, генерал-майор, намісник Катеринославського намісництва у 17831788 роках, співробітник князя Потьомкіна.

Життєпис[ред. | ред. код]

Виходець з козацької старшини Острогозького полку, його батько в 1732 році був сотником цього полку. Небіж російського поета Гаврила Державіна.

У 1766 р. Синельников був обраний від Воронізької шляхти депутатом в комісію для складання нового уложення у Москву.

Взяв участь у російсько-турецькій війні 1768—1774 років. Потім брав участь у переслідуванні Пугачова, був Полтавським воєводою, допомагав Олександру Суворову в переселення християн з Криму до Озівського моря. Суворов рекомендував його Потьомкіну як чесного і енергійного працівника.

Ось як описує Синельникова відомий краєзнавець, архієпископ Феодосій Макаревський:

« "По уничтоженіи послѣдняго Коша запорожскаго, въ 1775 году, изъ множества запорожцевъ честныхъ и здравомыслящихъ, благо-намѣренныхъ и дальновидныхъ, истый запорожецъ, войсковый старшина Синельниковъ первый сталъ въ ряды русскаго войска и безпрекословно подчинился новому порядку вещей. Военное и гражданское начальство Новороссійскаго края высоко цѣнило въ этомъ случаѣ заслугу Синельникова и въ послѣдующее время всегда пользовалось имъ, какъ лучшимъ дѣятелемъ при введеніи новыхъ порядковъ въ Запорожьѣ." »

У 1776—78 роках — воєвода Слов'янської і Херсонської провінцій.

Потьомкін призначив його начальником комісії з харчування переселенців, потім головним своїм помічником по влаштуванню Катеринославського намісництва і доручив йому в 1783 році побудувати місто Катеринослав, в якому Синельников і став першим намісником. Сам Синельников отримав великі маєтки на півдні України.

Відома подорож імператриці Катерини II в 1787 р. була здійснена за маршрутом, складеним викликаним до Петербурга Іваном Синельниковим, і при його постійній участі.

З відкриттям друге російсько-турецької війни 1787—1792 років Івану Синельникову було доручено облаштування флоту та постачання харчів до війська, яке обложило Очаків. Під час цієї облоги він був поранений і незабаром помер.

Вшанування[ред. | ред. код]

Його прізвище носить місто Синельникове, яке утворилося від залізничної станції Синельникове I. Земля на якій побудували станцію належала нащадкам Синельникова.

Був близьким другом Василя Капніста. Синельников та його нащадки були посвоячені з кількома старшинськими родами колишньої Гетьманщини, зокрема з Селецькими і Вишневськими.

У селі Садове Білозерського району Херсонської області на початку XX століття йому встановлено пам'ятник на кошти правнучки Софії Миколаївни (Комстадіус).

Джерела[ред. | ред. код]