Облога

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Требушет — середньовічна метальна машина біля замка де Бо у Франції (реконструкція), яке використовувалося для облоги. Могло метати два снаряди на хвилину.

Обло́га — тривала військова блокада міста або фортеці з наміром захопити об'єкт подальшим штурмом або змусити гарнізон капітулювати в результаті виснаження його сил.

Облога починається за умови опору зі сторони міста або фортеці, у випадку, якщо капітуляція відкидається захисниками і місто або фортецю неможливо захопити швидко. Сторона, яка починає облогу, зазвичай повністю блокує об'єкт, порушуюючи постачання боєприпасами, їжею, водою та іншими ресурсами. При облозі нападники можуть використовувати облогові машини і артилерію для руйнування укріплень і здійснювати підкопи для проникнення всередину об'єкта.

Історія[ред. | ред. код]

Виникнення облоги як способу ведення бойових дій пов'язано з розвитком міст. При розкопках стародавніх міст на Близькому Сході знайдені ознаки захисних споруд у вигляді стін. В період Відродження і в ранній сучасний період облога була основним способом ведення війни в Європі. Слава Леонардо да Вінчі, як творця фортифікаційних укріплень, співвідносна з його славою художника.

Середньовічні військові кампанії в основному покладалися на успіх облог. В епоху наполеонівських війн використання більш потужнього артилерійського озброєння привело до зниження значення фортифікаційних укріплень. До початку 20 століття фортифікаційні стіни були замінені на рови, фортифікаційні замки замінені на доти. В 20 столітті сенс класичної облоги майже зник. З розвитком мобільної війни єдина сильно укріплена фортеця не має такого вирішального значення, як це було раніше. Спосіб ведення війни за допомогою облоги вичерпав себе з появою можливості доставки величезних обсягів засобів руйнування до стратегічної цілі.

Новітній час[ред. | ред. код]

У сучасних війнах армії часто відмовляються брати міста штурмом і беруть їх в облогу. Облога Сараєво була найдовшою у сучасній історії - 44 місяці боснійські серби обстрілювали місто з сусідніх пагорбів.[1]

Відомі облоги[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «ОБЪЕКТЫ — РАДИОКОМПАС» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1978. — Т. 6. — С. 130. — ISBN 00101-223. (рос.)


  1. Welle (www.dw.com), Deutsche. У Сараєво відзначають 20-ті роковини з початку війни | DW | 06.04.2012. DW.COM (укр.). Процитовано 6 лютого 2021.