Сорока звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Сорока)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сорока звичайна
 Bird soundопис файлу
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Воронові (Corvidae)
Рід: Сорока (Pica)
Вид: Сорока звичайна
Біноміальна назва
Pica pica
Linnaeus, (1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pica pica
EOL logo.svg EOL: 1177362
ITIS logo.svg ITIS: 179720
IUCN logo.svg МСОП: 103727048
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 34924
Fossilworks: 129838

Соро́ка звича́йна (Pica pica) — птах родини воронових. В Україні звичайний осілий птах на всій території.

Опис[ред. | ред. код]

Довжина тіла 45-50 см, маса 150—250 г, розмах крил 55—58 см. В Україні звичайний осілий птах на всій території. В сороки своєрідне забарвлення пір'я: голова, шия, спина, горло, воло і верхня частина грудей блискучо-чорні, на голові та спині із зеленим відливом; плечі і більш-менш виразна, часто лише ледве позначена поперечна смуга на спині та нижній частині тіла білого кольору; махові пера сині, зовнішній їхній край зелений, покривні пера великих махових пер теж зелені, зсередини махові пера здебільшого білі і лише на кінці темні. Завдяки білим плямам на боках птах дістав народну назву — сорока-білобока.

Поширення[ред. | ред. код]

Птах досить поширений у Європі й Азії. Основні оселища — польові гаї, узлісся, сади. Сорока уникає поселень у високих горах, безлісих рівнинах і густих лісах. Сорока охоче селиться поряд із людиною і там, де її не чіпають, стає надзвичайно довірливою, та, навіть, настирливою. Живуть птахи постійними парами, які зберігаються і взимку.

Біологія[ред. | ред. код]

Живиться сорока різноманітними комахами, а також зерном диких трав та злакових культур. Також атакують інших птахів та пташенят.

Інтелект[ред. | ред. код]

Сороки — одні з найрозумніших птахів. Вони одними з тварин, здатними впізнати себе в дзеркалі. Сороки можуть рахувати до 4, але чим більша різниця між предметами, тим важче порахувати птахам. Також у них є продумані ритуали, в тому числі пов'язані з померлими сороками.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Зазвичай сороки живуть осіло. Проживають переважно у парках, садах, часто біля людських будівель. Не люблять густих лісів або гір. Сороки обирають партнера на першому році життя, а через два роки пара починає будувати гніздо і вирощувати потомство. Пари дуже відважні: вони за будь-яку ціну будуть захищати своїх пташенят від інших сорок.

Їжа[ред. | ред. код]

Сороки всеїдні. В їхній раціон входять також мілкі гризуни, ящірки, комахи. Також птиці розорюють гнізда інших пташок, викрадаючи яйця і пташенят. Сороки не бояться вкрасти щось у людей. Весною птиці літають по кущах, шукаючи яйця. У сороки є міцний дзьоб, завдяки чому птицю легко може дістати комах. Якщо сороці пощастило і вона вхопила велику здобич, то вона притримує однією лапою жертву, а дзьобом розкльовує її тіло.

Розмноження[ред. | ред. код]

Сороки будують декілька гнізд, «робоче» з яких лише одне. Гнізда кулястої форми, побудовані з гілок. Самиця відкладає 5-8 яєць в квітні, і висиджує їх 17-18 днів.

В культурі[ред. | ред. код]

У Китаї сорока означає щастя і радість. Існує фразеологізм «зустріч на сорочому містку», що означає зустріч подружжя або закоханих після довгої розлуки.

В Україні і Росії до сороки відносяться негативно. Птаху порівнюють з балакучою жінкою. Звідси і фразеологізм «Сорока на хвості принесла».

Галерея[ред. | ред. код]


Література[ред. | ред. код]