Оргазм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Екстаз (1894). Владислав Подковінський

Орга́змгрец. οργασμός — «набухання», від ὀργάω — «дозріваю», «набухаю», «маю хіть») — це фізіологічний стан, що виникає в момент завершення статевого акту чи інших сурогатних форм сексуальної активності та характеризується відчуттям найбільшого сексуального піднесення, поєднаного з відчуттям насолоди.

В основі оргазму лежить безумовний рефлекс, який підкріплює сукупність сексуальних реакцій, формуючи цілісний поведінковий акт; в цьому — біологічна роль оргазму. У особин жіночої статі оргазм не є обов'язковим для запліднення. У самок переважної кількості видів тварин (крім деяких ссавців) оргазм відсутній. Механізм оргазму складний; в ньому беруть участь ряд фізіологічно взаємно підпорядкованих нервових (коркових, підкоркових і спинномозкових) структур.

Визначення[ред.ред. код]

Фізіологія оргазму[ред.ред. код]

Під час оргазму дихання частішає, частота серцевих скорочень збільшується до 180 ударів на хвилину і більше; значно підвищується артеріальний тиск. Такий режим роботи серця порівняємо з екстремальним фізичним навантаженням. Часто відзначаються почервоніння шкіри грудей та обличчя.

У чоловіків оргазм супроводжується ритмічними м'язовими скороченнями, які зазвичай тривають кілька секунд. При цьому майже завжди відбувається еякуляція — викид сперми і секрету передміхурової залози з уретри.

Фізіологічним початком оргазму у жінок служать ритмічні скорочення м'язів піхви, сусідніх тканин і анального отвору. Інтервали між скороченнями становлять 0,8 секунди, а кількість коливається від 3 до 20.

Зазвичай повторного оргазму можна досягти тільки після паузи в 10-30 хвилин. Але деякі жінки здатні відчувати оргазм через 1-2 хвилини після попереднього, при цьому декілька оргазмів можуть слідувати один за одним.

У чоловіків[ред.ред. код]

У жінок[ред.ред. код]

Анальна і соскова стимуляція[ред.ред. код]

Медичні аспекти[ред.ред. код]

Фізіологічні реакції[ред.ред. код]

У чоловіків[ред.ред. код]

У жінок[ред.ред. код]

Мозок[ред.ред. код]

На думку професора Баррі Комісарука з Ратгерського університету, дослідження його лабораторії доводять, що при оргазмі й чоловіки, й жінки мають подібну нейронну активність головного мозку. Він також відзначає активність прилеглого ядра — відділу мозку, що відповідає за задоволення. Під час експериментів над щурами виявилося, що піддослідні надавали перевагу електричній стимуляції цієї ділянки мозку перед їжею настільки, що помирали від голоду. Ця область мозку, окрім сексу, стимулюється під дією таких речовин як кокаїн, амфетамін, кофеїн, нікотин та теобромін.

Дослідження мозку за допомогою апарату МРТ показало, що відразу після оргазму певні ділянки мозку у чоловіків перестають відповідати на подальшу сенсорну стимуляцію статевих органів. У той же час жіночий мозок залишається активованим. Показано, що чоловічий статевий орган має тільки один шлях для передачі сенсорного відчуття до мозку. Жіночі статеві органи мають три або чотири шляхи передачі сенсорних відчуттів у мозок. Відчуття з піхви передаються за допомогою блукаючих нервів, тоді як сигнали від клітора до головного мозку передаються через висхідні шляхи спинного мозку.

Під час подальших досліджень доктора Космірчука було доведено, що відчуття з різних ділянок жіночих статевих органів: клітора, піхви і шийки матки, а також сосків, — надходять в одну область головного мозку, хоч і в різні ділянки.[1]

Здоров'я[ред.ред. код]

Теорії біологічного й еволюційного значення оргазму[ред.ред. код]

Суб'єктивне сприйняття[ред.ред. код]

Оргазми у чоловіків звичайно пікоподібні, короткочасні. Хтиве відчуття швидко наростає і швидко спадає.

У багатьох жінок оргазм є короткочасним, лише трохи тривалішим, ніж у чоловіків. Можливий і затяжний оргазм, який безперервно триває 30-60 секунд і довше. І може носити хвилеподібний характер, то посилюючись, то слабнучи, навіть протягом години і більше.

Багато жінок при настанні оргазму відчувають раптове заціпеніння, а потім — почуття сильного поштовху в області клітора або в глибині піхви і відчуття випромінювання тепла, що поширюється по всьому тілу. Виникає відчуття, ніби щось видавлюється з організму. Почуття розливання тепла змінюється мимовільними ритмічними скороченнями в області піхви, малого тазу, іноді і зовнішніх статевих органів. Ці відчуття супроводжуються почуттями надзвичайного задоволення.

Управління оргазмом — це статева практика з контролю над настанням оргазму, над його тривалістю і глибиною в індивіда, статевої пари або у приймаючої партнера, будь то жінка або чоловік.

Класифікація оргазму[ред.ред. код]

Деякі сексологи (A. Kinsey, W. Masters, V. Johnson, S. Schnabl) заперечують наявність різних видів оргазмів.

Генітальний (звичайний, локальний) оргазм — це те, що відбувається за умовчанням. Тобто, якщо людина досягає оргазму, то швидше за все це генітальний оргазм. Анатомічно, генітальний оргазм є наслідком скорочень м'язів в тазовій області з певною частотою. Це легко підтверджується мастурбацією.

У чоловіків зазвичай супроводжується еякуляцією — викидом сперми через уретру. У деяких жінок супроводжується викидом характерної рідини, так званої жіночої еякуляції.

Свою назву цей вид оргазму отримав від його властивості виявлятися локально, звичайно в області статевих органів, охоплюючи дуже малу частку всього організму. Такий вид оргазму також дуже нетривалий, тобто сильно локалізований в часі.

Традиційно у жінок прийнято ділити оргазм на декілька видів:

  • кліторний
  • вагінальний
  • матковий

З приводу вагінального оргазму досі немає єдиної думки. Спочатку, наприклад в роботах Зигмунда Фрейда, оргазм у жінок поділявся на кліторальний і вагінальний, а нездатність до вагінального оргазму вважалася проявом фригідності і нездатності до оргазму при статевому акті. Згодом, у ряді робіт заперечувалося наявність у жінок вагінального оргазму і наявність у області піхви ерогенних зон. При цьому підкреслюється необхідність стимуляції клітора.

У наш час переважає точка зору про те, що стінки піхви не є ерогенною зоною жінки, проте в районі піхви у жінок присутні ерогенні зони. Це пояснює той факт, що багато жінок вважають піхву ерогенною зоною. Коли жінка збуджена, ніжки клітора, що охоплюють піхву, і точка G (жіноча передміхурова залоза) наповнюються кров'ю і збільшуються в об'ємі. Внаслідок цього дані зони стають доступними для стимуляції при вагінальному сексі, рукою або фаллоімітатором. Це явище також називається ерекцією, аналогічно ерекції чоловічого пеніса. При вагінальному сексі можлива також непряма стимуляція голівки клітора.

Тим не менше, більшість жінок легше досягають оргазму при прямій мануальній або оральній (кунілінгус) стимуляції голівки клітора, а для багатьох жінок це єдина можливість досягнення оргазму. Тому така стимуляція рекомендується поряд з вагінальним статевим актом, або як самостійний вид сексуальної активності, наприклад, при мастурбації.

Частина вчених заперечує наявність у жінок маточного оргазму. Проте, за спостереженням лікарів-рентгенохірургів, які виконували установку катетера в маткову артерію і подальшого швидкого введення рентгеноконтрастної речовини «Урографін» для діагностики деяких захворювань матки, у більшості жінок спостерігався матковий оргазм. За даними роботи однієї з ерогенних зон жінок є область у глибині піхви поруч з шийкою матки. У той же час, для багатьох жінок глибоке проникнення пеніса в піхві може бути болючим або неприємним.

У чоловіків розрізняються оргазми при стимуляції пеніса і простати (при анальному сексі). У більшості чоловіків найчутливіша голівка пеніса. Усталених назв ці два види оргазмів не отримали.

При пасивному анальному сексі в деяких чоловіків і жінок можливий оргазм, у деяких людей — збудження або приємні відчуття, для більшості людей анальний секс є болючим або неприємним.

Розлади оргазму[ред.ред. код]

Відсутність оргазму носить назву аноргазмії. У жінок зустрічається частіше, ніж у чоловіків, застаріла назва у жінок — фригідність. Термін «фригідність» у сучасній зарубіжній літературі більше не вживається, так як у ряді випадків вживався в негативному сенсі або позначав відсутність оргазму у жінок, як «норму», в той час як більшість сучасних авторів вважає відсутність оргазму у жінок відхиленням від норми. Можливі різні прояви аноргазмії:

  • при мастурбації (буває приблизно в 5 % жінок),
  • при вагінальному сексі (багато авторів вважають її нормою і рекомендують оральну і мануальну стимуляцію для досягнення оргазму, як частина сексуальних відносин),
  • при будь-яких формах сексу з партнером, коли оргазм досягається тільки при мастурбації поодинці.

Більшість сучасних авторів вважають аноргазмію у жінок відхиленням від норми. Аноргазмія частіше буває у молодих жінок або у жінок, що мають малий досвід сексуальних відносин, проте в сучасній літературі це також розглядається, як відхилення від норми. Причини: пуританське, суворе виховання, неприємні сексуальні переживання в дитинстві і юності, антипатія по відношенню до партнера або недооцінка деяких проявів жіночих сексуальних реакцій або ерогенних зон (клітор). Дослідження в різних країнах показали: з поширенням більш вільного ставлення до сексу і затвердженням рівноправності жінок і чоловіків число аноргастічних жінок зменшується. Рекомендується без помилкового сорому спробувати всі форми сексуальності: кунілінгус, мануальне стимулювання.

Тантризм[ред.ред. код]

У літературі[ред.ред. код]

У тварин[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Future, Лінда Ґеддес BBC. Таємниці жіночого оргазму. BBC Україна. Процитовано 2017-07-31. 

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]