Ян Станіславський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Станіславський Ян)
Jump to navigation Jump to search
Ян Станіславський

Ян Станісла́вський (пол. Jan Stanisławski; нар. 12 (24) червня 1860(18600624), село Вільшана, тепер смт Городищенського району Черкаської області, Україна. — пом. 6 січня 1907, Краків) — польський живописець-імпресіоніст.

Біографія[ред.ред. код]

Родом з села Вільшани, Звенигородського повіту, студіював у мистецьких школах Варшави, Кракова, Парижа, з 1897 р. професор пейзажу в Краківській Школі образотворчих мистецтв (з 1900 — академії).

Ян Станіславський студіював математику у Варшавському університеті й мав намір викладати улюблений предмет у Краківському. Але захоплення живописом перемогло й талановитий математик почав життя спочатку: вступив до рисувальної школи спочатку у Варшаві, потім у Кракові. Пізніше удосконалював майстерність у мистецьких студіях Парижу, де виявив особливе зацікавлення насамперед імпресіонізмом. 1896 року Ян Станіславський повернувся до Кракова й взявся керувати майстернею пейзажного живопису в Школі образотворчих мистецтв, котра наступного року була реформована в Академію красних мистецтв. Пейзажист був засновником Краківського товариства «Мистецтво» (Stuka). Особливі зв'язки він мав з українськими колегами, зокрема, Київською малювальною школою Миколи Мурашка (входив до її педагогічної ради).

Станіславський і Україна[ред.ред. код]

Майбутній видатний польський пейзажист народився на батьківщині Тараса Шевченка й вважав Україну своєю другою вітчизною. Його батько — Антоні Станіславський — навчався у Київському університеті. За участь у польському національному русі був висланий до Казані. Закінчивши тамтешній університет, Антоні Станіславський став професором права Казанського університету, а згодом — Харківського.

Ян Станіславський часто відвідував Україну й присвятив їй численні пейзажі («Пасіка в Україні», «Будяки», «Дніпро під Києвом», «Михайлівський собор у Києві», «Біла Церква», «Тополі», «Соняшники», «Вітряки», «Дерева» та ін) і жанрові картини («Укр. козак», «Вечеря», «Праля», «Лірник» й ін. Учнями Станіславського і його послідовниками були укр. малярі Микола Бурачек, Іван Труш, Олекса Новаківський та ін. Твори Станіславського зберігаються у мист. ґалеріях Кракова, Варшави, Львова, Києва.

Ян Станіславський — вчитель відомих українських художників Миколи Бурачека та Івана Труша (випускників Краківської академії красних мистецтв).

«Дніпро під Києвом» 1904

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]