Теводрос II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Теводрос II
ቴዎድሮስ
Теводрос II
Теводрос II
86-й Імператор Ефіопії
11 лютого 1855 — 13 квітня 1868
Попередник: Сале Денгел
Наступник: Текле Гійоргіс II
 
Народження: 1818(1818)
Qwarad, Бегемдер, Ефіопська імперія[1][2]
Смерть: 13 квітня 1868(1868-04-13)
Амба-Мар'ям, Ефіопія
Причина смерті: вогнепальне поранення
Поховання: Гондер
Країна: Ефіопська імперія
Релігія: Ефіопська православна церква
Рід: Соломонова династія
Батько: Хайле Гійоргіс Волде Гійоргіс
Шлюб: Tewabech Alid і Tiruwork Wubed
Діти: Алемаєху
Нагороди:
Order of Albert the Bear

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Теводрос II (181813 квітня 1868) — негус Ефіопії у 18551868 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

До проголошення імператором мав ім'я Касса Хайле. Був сином дрібного феодала з Куари, його мати була незнатного походження. Спочатку готувався до духовної кар'єри, здобув освіту та жив при монастирі. Однак монастир було зруйновано, й Каса простим воїном вступив до загону свого далекого родича. За якийсь час проголосив себе деджазмачем і фактично став розбійником[3].

Касса мав значний успіх та почав загрожувати правителям північних областей. Після одруження з дочкою Алі Тоуабеча як придане отримав провінцію Куара. Підкоривши своїй владі території на захід та північ від озера Тана (провінції Уолло, Шоа та Годжам[4]), 1852 року розпочав боротьбу за владу над усією Ефіопією. Розбивши своїх противників, об'єднав північну та центральну Ефіопію й проголосив себе імператором під іменем Теводроса II[3]. Намагаючись зміцнити свою владу, наказав зібрати всіх нащадків правлячих родин з підкорених областей як заручників до фортеці Мекделу. Серед них був і спадкоємець престолу області Шоа Сале Мар'ям, майбутній Менелік II[5].

Намагаючись перетворити Ефіопію на сильну централізовану державу, почав проводити низку реформ з метою об'єднання в руках верховного правителя всіх державних прибутків. При цьому було зменшено податки для сільського населення. Займався створенням регулярної армії, заборонив работоргівлю, реформував судову систему. За часів його правління почалось будівництво доріг, в Ефіопії почали відливати гармати[4].

Самогубство Теводроса II

Запроваджений Теводросом II податок на церковні землі спричинив невдоволення серед духовенства, яке почало підтримувати багатих феодалів та місцевих правителів у їхніх виступах проти центральної влади[4]. Феодалів підтримали англійці, які, вбачаючи у встановленні сильної центральної влади на чолі з Теводросом загрозу своїм інтересам на північному сході Африки, розв'язали англо-ефіопську війну (18671868). Після здобуття англо-індійськими військами фортеці Мекдела Теводрос II, не бажаючи здаватись у полон, заподіяв собі смерть. За іронією долі, він застрелився з пістолета, який йому подарувала королева Вікторія.

Британці захопили Тірворк Вубе, вдову імператора, та їхнього малолітнього сина, спадкоємця престолу Алемаєху. Імператриця невдовзі померла, а Алемаєху був вивезений до Великої Британії, де помер за 11 років.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://www.ethiobio.org/biography/emperor-tewodros-ii/
  2. http://www.eeaecon.org/sites/default/files/publications/Economic%20Focus%20_Vol.%205%20No.3%20_%20Bahru%20Zewde_what%20did%20we%20dream%20What%20did%20we%20achieve%20and%20where%20are%20we%20heading_0.pdf
  3. а б Ципкін Г. В. Теводрос II // История Африки в биографиях. — М.: РГГУ, 2012. — стор. 1040 (рос.)
  4. а б в Громико, А. А. (ред.). Африка. Енциклопедичний довідник (рос.) 2. Советская Энциклопедия. с. 449. 
  5. Ципкін Г. В. Теводрос II // История Африки в биографиях. — М.: РГГУ, 2012. — стор. 1041 (рос.)

Література[ред. | ред. код]

  • Walda Maryam. Chronique de Theodoros II, roi des rois d'Ethiopie (1853–1868) d'apres un manuscript original, Paris 1905.

Посилання[ред. | ред. код]