Тирозин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тирозин
Mol2D.L.Tyrosine.png
Якщо не зазначено інше, дані приведені для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Тирози́н (скорочення: Тир, Tyr, Y) — одна з двадцяти амінокислот, що входять до складу білків. Ароматична альфа-амінокислота. Назва тирозин походить від грец. tyros, що означає сир, оскільки саме у сирі було вперше виявлено цю амінокислоту. Тирозин існує в двох оптично ізомерних формах — L і D і у вигляді рацемату (DL), білки містять тільки L-форму. За будовою відрізняється від фенілаланіну наявністю фенольної гідроксильної групи в пара-положенні бензенового ядра. Відомі також мета-і орто-ізомери тирозину, які не мають біологічного значення.

Тирозин входить до складу активних центрів деяких ферментів. Також залишки цієї амінокислоти в білках можуть бути субстратами для ферментів, що здійснюють посттрансляційну модифікацію, наприклад протеїнкіназ. Окисна конденсація залишків тирозину з утворенням ди- і тритирозину використовується для формування молекулярних зшивок між деякими білками (наприклад резилін комах).

Нітрування залишків тирозину, а також фенілаланіну і триптофану лежить в основі ксантопротеїнової якісної реакції на білки.

Посилання[ред.ред. код]

Альфа-спіраль аланіну Це незавершена стаття з біохімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.