Тимофіївка лучна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тимофіївка лучна
Phleum pratense001.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Streptophytina)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Підклас: Commelinids
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Тонконогові (Poaceae)
або Злакові (Gramineae)
Підродина: Мітлицевидні (Pooideae)
Рід: Тимофіївка (Phleum)
Вид: Тимофіївка лучна
Біноміальна назва
Phleum pratense
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Phleum pratense
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Phleum pratense
EOL logo.svg EOL: 1114570
IPNI: 415868-1
ITIS logo.svg ITIS: 41062
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 15957
The Plant List: kew-433846

Тимофіївка лучна (Phléum praténse L.) — багаторічна трав'яниста рослина з роду Тимофіївка (Phleum) родини Тонконогові (Poaceae).

Поширення та екологія[ред.ред. код]

Ареал охоплює більшість Європи, за винятком середземноморського регіону, Північну Африку, Азію (крім тропічних районів). В Північну Америку та Австралію вид було занесено. В Україні поширений на всій території, особливо на Поліссі, в Лісостепу, Карпатах, Гірському Криму, в Степу трапляється менше. Росте на лугах, лісових галявинах, вирубках, в розріджених лісах[1].

Мезофіт, добре витримує короткотривале затоплення талими водами (до 40 днів). Зимо- і морозостійка, але малопосухостійка. Росте на основних типах ґрунтів лісової і лісостепової зон.

Ботанічний опис[ред.ред. код]

367 Phleum pratense L.jpg

Багаторічна нещільнокущова верхова пізньостигла яра злакова рослина 80-150 см заввишки із добре облистненими пагонами. Коренева система мичкувата, розгалужена із тонкими коренями, проникає на глибину 80-100 см. Стебла прямі, порожнисті, з 5-7 листками на генеративних і 5-15 листками на вегетативних пагонах. Листки плоскі до 1 см завширшки і 45 см завдовжки, жорсткуваті, звисаючі, розеточні.

Суцвіття — колосовидна густа циліндричної форми шорстка стиснута волоть (султан) 7-15 см завдовжки і 8-10 мм шириною. Колоски одноквіткові. Плід — плівчата зернівка, сріблясто-сіра, овальна, дрібна. Маса 1000 насінин 0,4-0,8 г.

Навесні відростає пізніше і повільніше від багатьох інших багаторічних трав. Період вегетації становить 85-130 днів. Перехресно-вітрозапильна рослина[2]. Колоситься в середині — наприкінці червня, на насіння достигає в середині — кінці липня[3].

Тимофіївку можна сплутати з лисохвостом лучним (Alopecurus pratensis).

Значення і застосування[ред.ред. код]

Цінна трава і кормова рослина, використовується на зелений корм, сіно, сінаж, трав'яне борошно. Внесена до реєстру сільськогосподарських культур в Європейському Союзі.

Тимофіївка одна із найурожайніших і найпоживніших багаторічних злакових трав. В основному використовується для сінокосів, але витримує і випасання. У чистому вигляді і як компонент травосумішей використовується для пасовищ на вологих та осушених торфовищах. Придатна для вирощування на луках і в польових сівозмінах. У травостої утримується 3-5 років, повного розвитку досягає на другий рік росту. Урожайність сіна сягає 80 ц/га.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Прокудин Ю. Н. Злаки Украины / Ю. Н. Прокудин, А. Г. Вовк, О. А. Петрова. — К.: Наук. думка, 1977. — 518 с.
  2. Основные сельскохозяйственные культуры в Агроэкологическом атласе России и сопредельных стран (рос.)
  3. Багаторічні трави / за ред.: В. М. Рабіновича, Й. І. Власюка. — К. : Урожай, 1968.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Агроекобіологічні основи створення та використання лучних фітоценозів / М. Т. Ярмолюк, Г. М. Седіло, Г. С. Коник [та ін.]. — Л. : СПОЛОМ, 2013. — 301 с. — ISBN 978-966-665-807-7.
  • Макаренко П. С. Луківництво: підручник / П. С. Макаренко, Г. І. Демидась, О. М. Козяр. — К. : Нора-прінт, 2002. — 394 с. — ISBN 966-7837-38-6.