Трон Людовізі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рельєф «Народження Афродіти».

Трон Людовізі або Народження Афродіти (італ. Trono Ludovisi)— традиційна і неточна назва пам'ятки скульптури Стародавньої Греції доби класики, де подано сюжет - «Народження Афродіти».

Історія знахідки і придбання[ред.ред. код]

Блок білого мармуру з трьома рельєфами був знайдений 1887 року під час розкопок на теріторії колишньої Вілли Людовізі. В давньоримські століття тут були розташовані відомі сади Саллюстія. Блок білого мармуру був переданий на зберігання до Вілли Людовізі, звідки і його неточна і традиційна назва. Фінансові труднощі примусили родину Людовізі розпродати власну колекцію скульптури. Серед придбаних Урядом Італії речей був і трон Людовізі. Придбання відбулося 1894 року.

Опис твору[ред.ред. код]

Так званий трон - це блок білого мармуру з похиленою частиною. Вважають, що колись він слугував постаментом під скульптуру Афродіти. Тематично з нею були пов'язані і рельфи на трьох поверхнях блоку.

Дві трикутні бічні стулки блоку економно використані для зображення жіночих фігур, котрі зайняли усю трикутну поверхню. На першій - оголене дівча, що грає на авлосі. Довго шукали аналоги. Був знайдений аналог на посуді з Аттики із зображенням оголеної гетери на псіктері 6 ст. до н.е., котрий розфарбував Ефроній, вазописець і гончар кінця 6 — початку 5 століття до н. е.

На другій стулці - серйозна матрона готує ладан (?), аби воскурити його на честь богині. На відміну від оголеної гетери вона трохи сумна і повністю закрита одягом. Її постать іноді пов'язують із зображенням Пенелопи, що чекає повернення Одіссея.

Найбільшу зауцікавленість викликає рельєф на прямокутному боці. Незважаючи на пошкодженість верхівки з жіночими голівками, рельєф непогано зберігся. Дві служниці допомагають богині підвестися на ноги і прикривають її оголеність драперією. Іконографія сцени не має аналогів серед збережених творів атичної доби. Думки розійшлися від визнання артефакта оригіналом до неприйняття і думок про його копійність. Це викликало наукові дискусії щодо сюжету. Запропоновано чотири різні інтерпретації.

За першою - це сюжет з Пандорою. Щось подібне бачили на декількох вазах з Аттики. За другою - це сюжет з Персефоною, що виходить із тріщини в землі і сприяє пробудженню світу від зими. За третьою - це сюжет з Герою, що виникає з води Канато (Canato) поблизу Тиріфу, а богиня - Гера Парфенос.

За четвертою - це сюжет з народженням Афродіти. Служниці стоять на прибережних камінцях. Вологий хітон богині налип на тіло і справляє враження малих струмків, що омивають тіло богині. Він найбільш поширений.

Галерея[ред.ред. код]

Штучна розгортка всіх рельєфів.

Варіант в Бостоні[ред.ред. код]

Існує також варіант з трьома рельєфами в місті Бостон. Нині його зберігає Бостонський музей образотворчих мистецтв. Він був придбаний 1894 року, невдовзі після аукціону розпродажу збірок родини Людовізі. Пам'ятку придбав багатій Едвард Перрі Воррен, котрий передав артефакт у подарунок місту Бостон. Більшість дослідників скептично налаштована до варіанту в Бостоні і не вважає його оригіналом. Із цих міркувань трон в Бостоні зберігають у сховищі.

Джерела[ред.ред. код]

  • Melissa M. Terras, 1997. "Los Tronos Ludovisi y de Boston: Comparación" Un sito web dedicado completamente al Trono Ludovisi y al Trono de Boston. (en inglés)
  • Kim J. Hartswick (2004). The Gardens of Sallust. A Changing Landscape, Austin, TX: University of Texas Press. Una exploración de los jardines y el edificio de la Villa Ludovisi.
  • H. H. Powers, 1923. "The 'Ludovisi Throne' and the Boston Relief", The Art Bulletin, 5.4 (junio de 1923), pp 102-108.
  • Bernard Ashmole y William J. Young (1968). "The Boston Relief and the Ludovisi Throne", Bulletin of the Museum of Fine Arts, 66, Nº 346, pp 124-66.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]