Туаль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фото тканини туаль-де-Жуї на кріслі у стилі французької репродукції

Туа́ль (фр. toile de Jouy — «полотно з Жуї») — натуральна бавовняна тканина з набивним малюнком. Слово «туаль» може вживатися щодо самої тканини, одягу, зшитого з цього матеріалу, або типу тканини для оздоблення поверхонь. Термін увійшов до англійської мови близько 12 століття.[1][значущість факту?]

Етимологія[ред. | ред. код]

Французьке слово toile («полотно, тканина», зокрема тканина або полотно для малювання) походить через старофр. teile від лат. tela («сітка»).

Використання[ред. | ред. код]

Туаль де Жуї[ред. | ред. код]

«Туаль де Жуї», іноді скорочується просто до «туаль», — це тип декорування, що складається з білого або майже білого тла, на якому є повторюваний візерунок, що зображує досить складну сцену, як правило, на пасторальну тему, наприклад, пара на пікніку біля озера або композиція з квітів[2]. Візерунок зазвичай одного кольору, найчастіше чорного, темно-червоного або синього. Зелені, коричневі та пурпурові туалі зустрічаються рідше. Туаль найчастіше використовується для виготовлення штор та як тканина для обивки меблів, хоча популярні також і туалеві шпалери. Туаль можна використовувати також на постільній білизні, одязі тощо.

Туалі початково вироблялися в Ірландії в середині 18 століття і швидко стали популярними у Британії та Франції.[3] Термін toile de Jouy зародився у Франції наприкінці 18 століття.

Незважаючи на те, що туалі виробляються з того часу постійно, значного зростання популярності вони зазнали близько 2000 року.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Oxford English Dictionary: «toile»; earliest citation from 1561. Also spelled toyl / toyle.
  2. toile de Jouy. Art & Architecture Thesaurus. The J. Paul Getty Trust. Процитовано April 17, 2012. 
  3. American Toile. Fabricmuseum.org. Процитовано 2012-08-26. 

Література[ред. | ред. код]