Гортекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шари, з яких складається гортекс

Го́ртекс (англ. Gore-tex) — мембранна тканина, що виробляється компанією W. L. Gore & Associates. Застосовується для виготовлення спеціального одягу та взуття.

Gore-tex ® — це система з трьох шарів: зовнішня тканина, мембрана і внутрішня тканина (підкладка). Цей матеріал був придуманий для використання в космосі Ровеною Тейлор (Rowena Taylor), Вілбертом Л. Ґором (Wilbert L. Gore) і його сином Робертом В. Ґором (Robert W. Gore). Комерційне найменування та зареєстрований товарний знак W.L. GORE & Associates.

Мембрана гортекс виробляється з фторопласту (тефлону). Основними властивостями матеріалу є водонепроникність і стійкість до зношування. Цими властивостями він зобов'язаний мембрані. Ця мембрана являє собою дуже тонку фторопластову плівку. Вона має величезну кількість отворів на одиницю площі (декілька мільярдів пор на квадратний сантиметр).

Водостійкість гортексу становить 28000 мм водяного стовпа. Така висока водостійкість необхідна тому, що на тіло людини і на одяг буває великий тиск. Цей тиск може досягати навіть понад 10000 мм водяного стовпа (наприклад, такий тиск з'являється на плечах людини при втиранні води лямками рюкзака). Отвори в мембрані такі, що вода в рідкому вигляді через них не проходить, а в пароподібному навпаки — вільно проходить.

Термін дії патенту на Gore-Tex вже закінчився, і на ринку є кілька інших продуктів з подібними характеристиками, що використовують ідентичні технології виробництва[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hiking and Backpacking. Menasha Ridge Press. p 74. ISBN 0-89732-584-2

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]