Український хіп-хоп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Український хіп-хоп, також відомий як укра-хоп або укр-хоп — частина української музичної сцени. В Україні потрапила в другій половині 90-х. Першовідкривачі — ВУЗВ.

Деякі українські виконавці, як наприклад Snake G (Змій Львівський), МІСТо 44, Ціна Ритму, Епіцентр Унії, На Відміну Від, Небо Тут, Вова зі Львова, ТНМК і тд. надають перевагу українській мові, на противагу решти реперів (переважно зі східних регіонів), які виконують частину треків російською.

Мелодійність української мови і українські тематичні біти (іноді з використанням українських традиційних інструментів) створюють добре сприйнятливий для вуха трек. До таких милозвучних у хіп-хопі мов можна віднести французьку, італійську і іспанську. Наразі більша частина української реп-сцени знаходиться у андеґраунді («в підпіллі»).

Історія[ред. | ред. код]

Хіп-хоп-культура в Україну прийшла із США. Власне український хіп-хоп переживає третю хвилю.

Перша хвиля[ред. | ред. код]

Перша хвиля пішла від ВУЗВ (Вхід у змінному взутті). Саме вони популяризували напрямок хіп-хоп і принесли музику в маси. Однак перша хвиля виявилась швидкоплинною — мало хто з виконавців і далі працює в цьому напрямку. Та і самих імен було небагато. Звісно, найвідоміші — Потап, UGO і ТНМК . Однак вклад виконавців тих часів не можна заперечити або забути — вони принесли хіп-хоп в Україну. Один з перших записів в стилі хіп-хоп - "Щось зимно", був записаний в 1992 році у Львові та випущений в 1993 році гуртом "Скрябін" на альбомі "Мова риб".

Друга хвиля[ред. | ред. код]

Друга хвиля почалася в кінці 90-х, на початку 2000-х і охопила вже більшу географію. На додаток до ТНМК, фестиваль Червона Рута відкрив такі імена як Тартак, Основний Показник та багато ін. Пізніше про себе на карті хіп-хопу України заявляють Харків (ХарківРапаСіті), Київ (КиївГеттоСіті), Львів, Луцьк, Донецьк та інші міста. З'являються нові команди, проводяться фестивалі, культура розвивається у правильному руслі. Зокрема, у Харкові виходила телепередача «Rap-обойма», а також проводилася низка вечірок і фестивалів (найвідоміші - «In Da House» та «ХарьковРапаСити»).[1]

За тривалістю друга хвиля є найдовшою. Вона характеризується трьома етапами — висхідним рухом, піком і затуханням. Під час висхідного етапу відзначимо не тільки кількісний, а й якісний склад зростання, тобто, поряд із збільшенням кількості колективів, виконавців і прихильників, росте їх рівень. Варто зазначити, що в той час в Україні дійсно розвивалась культура хіп-хопу в цілому, а не окремі її елементи. На піку другої хвилі Україна виходить на міжнародну арену хіп-хопу завдяки бі-боям (Soul B, Ruffneck Attack) райтерам і емсі (Інваліди Кунг-Фу, Шнель Шпрехен, У.еР.Асквад, СLС , Епіцентр Унії та ін.), відбувається обмін досвідом, багато фестивалів, причому не окремих, а таких, що включали всі елементи культури. Але після піку завжди настає спад. Спад другої хвилі характеризується кількома тенденціями, що вплинули на наступний розвиток хіп-хопу в Україні, а також на формування третьої хвилі, в якій ми зараз власне й знаходимось.

Третя хвиля[ред. | ред. код]

Третя хвиля почалась порівняно нещодавно. Однак точну дату назвати важко, хоча багато людей схиляються до дати виходу альбому Гострослови від луцького гурту Lezo Terezy. Деякі шанувальники називають його одним з найуспішніших в історії української індустрії репу. В період нинішньої третьої хвилі встигли з'явитись відомі гурти та виконавці, наприклад Ka.Re., Бодя Элей, НЕформат, Leshanemoy, PVNCH та ALCO Brothers. Сама третя хвиля — початок перекваліфікації українського репу саме на свою сцену. Якщо до цього багато виконавців орієнтувались на російську сцену, то зараз через політичну ситуацію багато реперів надають перевагу виступам в межах країни.

Змагання та реп-батли[ред. | ред. код]

Змагання серед реперів почали проводитись ще з часів першої хвилі. Свого піку набув в часи другої хвилі (це пояснюється тим, що для багатьох український реп був чимось новим, чимось відмінним від того ж американського або російського). Один з найбільших організаторів реп-батлів в Україні — портал ПідБіт. Проект починався як реп-батли на відстані (в режимі онлайн). За весь час проведення таких записів було записано більше ніж 1200 треків. Згодом, коли проектом почало цікавитись все більше і більше людей, почалася організацій різних змагань для реперів з усієї України. Батли проходять як правило у Львові або Києві. Існує декілька менших організаторів батлів — західноукраїнський WURB UrbanLife, львівський Banderstadt Battle (закритий) і Король Заходу, київські #HVNGL та RapSoxBattle (закритий)

Студії звукозапису[ред. | ред. код]

Професійних студій для запису репу в Україні дуже мало. В більшості випадків це власна студія («на хаті»). Запис репу виконують декілька студій: Заряд Звукозапис (Чернівці), Santander Records (Львів), Tanto Sound records (Львів), Magic Music records (Львів), VAGON Records (Львів), Rec Me studio (Київ), Union Records (Івано-Франківськ).

Українські реп-виконавці[ред. | ред. код]

На сьогодні ситуація з українським репом склалася доволі сумна. Жодна радіостанція не транслює українських виконавців репу, і тільки завдяки підтримці фанів більшість гуртів залишається в індустрії. Навіть не дивлячись на це за часи 1—3 хвилі було створено доволі велику кількість гуртів. В основному для виконавців — це не основне джерело прибутку. Основа українського репу — Захід.

Але тепер з'явилась можливість що все скоро зміниться. Зростаюча нова зірка українського походження самостійно проголошений "Назарін " (анґлійською NazareN ) (Назар Котович) переписує історію Українськоґо хіп хопу у Сполучених Штатах. Пише виконує і записує він ще 1997'ґо року на чотирьох різних мовах, змішуючи їх разом. Дебютний альбом "Birth Of The Nazaren" вийшов у 2012 році. У 2016 році репер та поет випуститив дуже політично заряджений альбом під назвою "Partec Mendacii", а ще один - на початку 2017 року "Wake Me When I Get To The Limbo". Цей виконавець зробить справжній гул як вважають реп критики: «У найближчі роки він поставить український хіп-хоп на рівні своїх попередників та у світовій обстановці. Хоча перші проекти Анґлійською мовою на них можна знайти Україно мовні пісні і постоянне наґолошення та прослава йоґо Українським корням з оголошенням в скорі подарувати реп суспільству альбоми повністю Українською мовою.  2010 рік - свою діяльність починають такі відомі в наш час реп-виконавці: ЯрмаК, Артем Лоік, Гіга, а також група БРДК(БаРДаК). Всі дізнаються про українських виконаців, навіть в Росії авторитетні виконааці "старої школи" хвалять український реп. 2013 рік,"Сотльний град" - наймаштабніша реп-організація в Україні.


Джерела[ред. | ред. код]

  1. ХарьковРапаСити: золотая эпоха украинского хип-хопа. amnesia.in.ua. Процитовано 2019-01-23. 

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]