Південна Україна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Області, які зараховують до південної України:
   завжди
   часто

Південна Україна — культурно-історичний регіон України, до складу якого входять Запорізька, Дніпропетровська, Херсонська, Одеська та Миколаївська області, а також Автономна Республіка Крим та місто Севастополь.

Склад[ред. | ред. код]

Карта-схема оборонних споруд південної України у XVIII столітті.

Містить: Запорізьку, Дніпропетровська, Херсонську, Одеську та Миколаївську області, Автономну Республіку Крим та Севастополь.

Історія[ред. | ред. код]

Основу краю складає історично-географічний район Північне Причорномор'я.

Найбільші міста[ред. | ред. код]

Географічні та економічні особливості[ред. | ред. код]

Крайня південна точка України та Криму — маяк на мисі Сарич у Криму має координати 44°23' пн. ш. і 33°44' сх. д.

Демографічна ситуація[ред. | ред. код]

Українці в Україні за переписом 2001 року.

Загальноекономічна характеристика[ред. | ред. код]

Південна Україна займає Причорноморський економічний район держави Україна. До його складу входять АР Крим, Одеська, Миколаївська та Херсонська області, Його площа — 113 тис.км² (18,8 % площі України), населення — 6,8 млн осіб (14,4 % населення України).

У районі розвинене машинобудування, рекреаційний комплекс, багатогалузева харчова промисловість, високотоварне сільське господарство з високою часткою посівів зернових, садів, виноградників, тютюну та ефіроолійних культур. На район припадає 30 % виробництва ковальсько-пресового устаткування, 45,9 % консерв, 20 % хімічних добрив України. Тут сконцентровано до 90 % українського виробництва вин. Значним є вклад регіону у виробництво морських та річкових суден, кукурудзозбиральних комбайнів, тракторних плугів, металорізальних верстатів, електродвигунів.

Причорноморський соціально-економічний район має вихід до Чорного та Азовського морів, у цьому полягає своєрідність та унікальність його географічного положення.

Земельні ресурси[ред. | ред. код]

Південна Україна — житниця України. Степи перетворені в зерновий пояс озимої пшениці і кукурудзи. Площі, зайняті зерновими культурами, займають майже половину від посівних площ району. Серед технічних культур провідне місце займають соняшник, ефіроолійні (коріандр, троянда, лаванда, шавлія та ін.), тютюн, цукрові буряки. Міжрайонне значення мають овоче-баштанні культури (помідори, перець солодкий, баклажани і кабачки, кавуни і дині). Овочівництво активно розвивається навколо міста-мільйонера Одеси, великих центрів консервної промисловості (Херсона і Ізмаїла) та на південному заході Криму. Баштанні продовольчі культури культивують повсюдно. Розвинуті сади та виноградники. Садівництво поширене на всій території Південної України, але особливо в АР Крим. У насадженнях домінують абрикоси, персики, черешня, вишня, слива, яблуня, груша, волоський горіх, мигдаль. Район посідає перше місце в Україні за насиченістю виноградниками (Крим та Одещина).

Основні галузі тваринництва — скотарство молочно-м'ясного і м'ясо-молочного напрямку, свинарство, вівчарство, птахівництво, бджільництво і шовківництво.

Водні ресурси[ред. | ред. код]

Річки:

Лимани:

Озера:

Водосховища:

  • Каховське

Канали:

  • Північно-Кримський
  • Каховський

Культура[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]

  1. Спроби ТУМ Криму видати цей пiдручник через спорiдненi органiзацiї Галичини i Києва в 1992-1993 роках не дали результату. Для Донецька це було складнiше, але саме тут було реалізовано масовий тираж підручника. Над першим донецьким варінтом книги “Чорноморська хвиля” (1994 р.) працювала газета “Східний часопис”. У 1994 р. вийшло друком 1 000 прим. (пробний випуск). В “Схiдному часописi“ до роботи над книгою було залучено журналiста i активного органiзатора Станіслава Блiднова‚ від Донецького ТУМ видання координував В.Білецький‚ який на той час був одночасно заступником редактора “Східного часопису”‚ що сприяло роботі над книгою. 2-е видання у 1995 р. (5000 прим.) підтримали шахтарі ВО "Макіїввугілля" (ген. директор Кузяра В.І). Друге донецьке видання цієї створено Українським культурологічним центром