Фрілансер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фріла́нсер (англ. freelancer, вільний митець) — вільнонайманець, який сам шукає собі проекти, може одночасно працювати на декілька фірм. В Україні фрілансерами переважно називають людей, що виконують будь-яку роботу через мережу інтернет віддалено.

Слово freelancer складено з двох слів: англ. free, вільний та англ. lance, спис. В середні віки фрілансерами називали воїнів, що воюють за наймом. Зброя фрілансерів належала тільки їм, тобто «фрілансер» — це вільний стрілець.

Сучасні фрілансери працюють у більшості випадків через інтернет у таких видах діяльності як журналістика, програмування, адміністрування обладнання через інтернет, веб та графічний дизайн, переклад, консультування.

Фрілансер (англ. freelancer — вільний списоносець, найманець; в переносному значенні — вільний художник) — людина, що виконує роботу без укладання довгострокового договору з роботодавцем, найманий тільки для виконання певного переліку робіт (позаштатний працівник). Також фрілансером є працівник, запрошений для виконання робіт в ході аутстафінгу. Будучи поза постійним штатом якої-небудь компанії, фрілансер може одночасно виконувати замовлення для різних клієнтів. Термін фрілансер вперше вживається Вальтером Скоттом у романі «Айвенго» для опису «середньовічного найманого воїна».

Фрілансер найчастіше сам пропонує свої послуги — через Інтернет, газетні оголошення або користуючись «сарафанне радіо», тобто особистими зв'язками. Фріланс особливо поширений в таких областях діяльності, як журналістика (та інші форми діяльності, пов'язані з написанням текстів), комп'ютерне програмування і дизайн у всіх його проявах (реклама, веб-дизайн, дизайн інтер'єру і т. д.), переклад, різного роду консультаційна діяльність, приватна фото- та відеозйомка.

Ринок фріланс-послуг у даний час вже досить розвинений у Європі і Америці і стрімко розвивається в Україні та країнах СНД, залучаючи все нових учасників як з боку виконавців, які пропонують свої послуги, так і з боку приватних осіб і організацій, готових до співпраці на віддаленій основі. Поняття ринок фріланс-послуг є в українській мові не стільки виразним і встановленим, скільки ходовим і затребуваним. У цьому випадку, якщо у поняття фріланс немає власного слова, то таке поняття можна описати лише кількома зв'язними словами або виразом — робота на ринку (біржі) замовлень і послуг, індивідуальна трудова діяльність (ІТД)

Плюси та мінуси фрілансу[ред.ред. код]

Плюси[ред.ред. код]

 • свобода вибору робочого завдання;
 • вільний графік;
 • відсутня транспортна проблема — фрілансер працює вдома, в нього немає необхідності кожен день добиратися в певне місце;
 • сприятливі умови праці — можна облаштувати робоче місце на свій смак;
 • звільнення не загрожує;
 • відповідальність лише за свої дії;
 • виконання лише власної роботи — ніхто не попросить «підмінити»[1];
 • можливості для міжнародної співпраці.

Мінуси[ред.ред. код]

 • не завжди є гарантії отримання оплати за виконану роботу
 • нестабільність прибутків;
 • відсутність соцпакету;
 • відсутність оплачуваних вихідних і відпусток;
 • необхідність самому вести бухгалтерію і платити податки[2];
 • не завжди є підхожі пропозиції;
 • додаткові витрати на робоче місце;
 • примарні можливості для якісного кар'єрного росту;

Фріланс в інтернеті[ред.ред. код]

Широку поширеність фріланс отримав з розвитком інтернету: мережа і відповідні інформаційні та банківські технології дозволили деяким категоріям працівників зменшити частоту появи в офісах, або повністю перейти на роботу вдома.

В нинішній час в інтернеті сформувався стійкий прошарок фрілансерів, які заробляють на життя за допомогою віддаленої роботи. Фріланс поширений серед дизайнерів, програмістів, оптимізаторів, копірайтерів, перекладачів, учасників партнерських програм, інженерів-конструкторів. Працює багато спеціалізованих сайтів, покликаних допомогти фрілансерам знайти чергове замовлення.

Схема роботи фрілансера[ред.ред. код]

Фрілансери можуть бути прикріплені до одної або кількох організацій-роботодавців, та/або розміщувати своє портфоліо на спеціалізованих сайтах для фрілансерів. Зазвичай, існують як сайти за спеціалізацією у напрямку перекладу, програмування, копірайтингу тощо, так і загальні сайти фрілансерів. З часом, фрілансер може накопичити базу клієнтів та працювати за індивідуальними замовленнями.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Професія Це незавершена стаття про професію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.