Церква святої Ірини (Стамбул)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Церква святої Ірини

Hagia Eirene.jpg

41°00′34″ пн. ш. 28°58′51″ сх. д. / 41.00972000002777662° пн. ш. 28.98111000002777971° сх. д. / 41.00972000002777662; 28.98111000002777971Координати: 41°00′34″ пн. ш. 28°58′51″ сх. д. / 41.00972000002777662° пн. ш. 28.98111000002777971° сх. д. / 41.00972000002777662; 28.98111000002777971
Країна Flag of Turkey.svg Туреччина[1]
Розташування Еміненю[1]
Тип церква[1] і пам'ятка[2]
Стиль Архітектура Візантійської імперії
Засновник Костянтин Великий
Дата заснування 6 століття

Церква святої Ірини. Карта розташування: Туреччина
Церква святої Ірини
Церква святої Ірини
Церква святої Ірини (Туреччина)
CMNS: Церква святої Ірини у Вікісховищі
Hagia Eirene01.jpg

Це́рква Свято́ї Іри́ни (Стамбул) — найстаріша серед збережених християнських церков колишнього Константинополя, розташована на території палацового комплексу Топкапи в давній столиці Османської імперії.

Історія створення[ред. | ред. код]

Споруда церкви на 1900 рік.

Місце розташування має значну попередню історію, що сягає в історію Стародавньої Греції.

В 21 столітті.
 • В добу Стародавньої Греції тут побудували язичницький храм на честь богині кохання Афродіти.
 • В 4 столітті н. е. за сприяння візантійського імператора Константина на руїнах храму Афродити будують великий християнський храм, що тимчасово став головним храмом Константинополя. Саме в ньому 381 року н. е. працював Перший Константинопольський собор (він же Другий вселенський).
 • Площа біля храму стала місцем сутичок 532 року під час повстання Ніка (повсталі кричали «Перемога!», звідси грецька назва повстання). Після придушення повстання храм того ж року відновили.
 • Церква Св. Ірини 740 року постраждала від землетрусу, трохи перебудована і ремонтована. На зламі 8-9 ст. її фігурні мозаїки були знищені в добу іконоборства.
 • Церква Св. Ірини втратила значення головного храму після побудови храму Св. Софії, але зберігалася і в добу візантійців, і надалі.
 • Після військового захоплення Константинополя 1453 року османами, церква Св. Ірини не була перетворена на мечеть. Поруйновану споруду відремонтували і перетворили на арсенал. Церква розташована в першому дворі палацового комплексу Топкапи.
 • 1869 року ремонтовану споруду церкви відвели під Археологічний музей Стамбула .
 • На початку 21 сторіччя церква Св. Ірини була реконструйована і використовується як концертна зала.

Проблема хрестово-купольних храмів[ред. | ред. код]

Церква Св. Ірини, інтер'єр на 1912 рік.

Хрестово-купольні храми відомі в візантійській архітектурі з 5 століття. З шостого століття н. е. цей тип храмових споруд перестав бути винятковим і навіть перетнув кордони, став найпоширенішим в Вірменії та Грузії. А з восьмого століття н. е. цей тип храмових споруд став домінувати в візантійській архітектурі (в дев'ятому столітті цей тип дійде до Херсонеса в Криму, церква на акрополі міста, датована ІХ століттям). Подібні споруди — найбільш відповідали вимогам тодішньої християнської служби, вимогам символічного відображення храму як божого дому і дому молитви.

Символічність переважала, нею був просякнутий навіть декор храмів — навіть мармурові мозаїки підлоги. Останні символізували або райські луки з квітами, або океан, що плескався навколо пласкої землі. Хрестово-купольні храми не досить зручні, в цьому вони значно поступалися базилікам. Але їхня символічність вважалась відповіднішою вимогам служби і закріпилася.

Але потяг до розкоші в декорі і ускладнених форм в архітектурі столиці Візантії не припинявся. Ускладнення форм в архітектурі і в розкоші декору притаманні вже храму Святої Софії, вибудованому до 537 року і висвяченого вже 26 грудня того ж року. Це грандіозний за розмірами хрестово-купольний храм, найбільший за всю історію існування Візантійської імперії. Хрестово-купольна схема покладена в основу і інших великих храмів в далеких провінціях, включаючи Київ і Чернігів. Але там вона ускладнена галереями над бічними навами, нартексом, бічними вежами (Софія Київська), окремими приміщеннями хрещальні (Спасо-Преображенський собор (Чернігів), окрема хрещальня була знищена). Але порівняння планів так званого храму Дере-Агзи і Спаса Преображення 11 століття у місті Чернігів довело їх надзвичайну схожість, як і декор з гранчатих напівколон в два яруси, який мають -

 • Неа Моні на острові Хіос,
 • вівтарна частина собору Сан Марко, Венеція
 • собор Спаса Преображення ХІ століття, Чернігів.

Майже втрачена пам'ятка Дере-Агзи довела тривалу архітектурну традицію у різних кінцях християнських земель, її спільне коріння і велич амбіцій замовників і будівельників у Чернігові, що бажали мати відомі зразки на власній батьківщині.

П'ятикупольні храми[ред. | ред. код]

Центричний п'ятикупольний храм Всіх Святих Києво-Печерської лаври, план.

Першим п'ятикупольним храмом в Візантії вважають церкву святих Апостолів в столиці, яка не збережена до наших днів. Вона теж вразила уяву і сучасників, і іноземців, що прибували в Константинополь — і відповідно, викликала численні копії. Храм Св. Фронта в Перігьо (Франція) і собор Св. Марка в Венеції, вибудований в 11 столітті запрошеними візантійськими архітекторами, наслідував зразок саме церкви святих Апостолів. П'ятикупольні храми стануть характерною ознакою храмів східних слов'ян.

Опис споруди[ред. | ред. код]

Церква Святої Ірини, поземний план.

Вибудувана з червоної цегли і каменю. Належить до типу купольних базилік, з якими храм поєднують три нави. Бічні нави невисокі, відокремлені від центральної низкою колон. Над колонадою — галереї другого поверху. Центральна нава надзвичайно широка. Масивні пілони підтримують велетенські арки, другий ярус яких нічим не відокремлений від внутрішнього простору храму, що збільшує враження просторості. (Гадають, що аркади 2-го ярусу колись були, але їх розібрали, від чого зальність церкви виграла). Перехід до бані здійснено сферичними вітрилами, добре відомими по споруді так званого мавзолею Галли Плацидії в Равенні. Баня широкого куполу невисока, з низкою напівциркульних вікон, але головує в зовнішньому вигляді храму. Церква мала і другу баню на захід від головної(відновлена нині в прямокутному вигляді з низьким дахом. Вікна західної бані нині закладені цеглою.)

На сході — гранчата апсида, відкрита у простір храму трьома пізніми вікнами. Зовнішні фасади храму маловиразні, нерозроблені і нічим не нагадують декоративного багатства інтер'єрів. Зовнішнього декору практично нема.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • «Всеобщая история архитектуры», М.-Л, т 3. 1963, раздел «Архитектура Византии».
 • Якобсон А. Л. «Раннесредневековый Херсонес», МИА, 1959, с. 215
 • «Византия, Южные славяне и Древняя Русь, Западная Эвропа», сборник в честь В. Н. Лазарева, М, 1973
 • Комеч А. И. «Древнерусское зодчество конца 10 — начала 12 веков», М, «Наука», 1987
 • Лихачёва В. Д. «Искусство Византии 4 −15 веков», Л. «Искусство», 1986, с. 45
 • M. Ramazanoglu: Neue Forschungen zur Architekturgeschichte der Irenenkirche und des Complexes der Sophienkirche. Atti del VIII congresso di studi bizantini 2, Studi byzantini e neoellenici, Palermo 1951.
 • P. Grossman: Zum Atrium der Irenenkirche in Istanbul, IM 15 1965.
 • Urs Peschlow: Die Baugeschichte der Irenenkirche in Istanbul neu betrachtet, Architectural Studies in Memory of Richard Krautheimer. Ed. C. L. Striker, Mainz, Zabern 1996.
 • Urs Peschlow: Untersuchungen und Grabungen an der Irenekirche.Anatolische Studien 24, Istanbul 1974.
 • Urs Peschlow: Die Irenenkirche in Istanbul: Untersuchungen zur Architektur. Tübingen 1977.