Якименко Федір Степанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Федір Якименко

Фе́дір Степа́нович Яки́менко (рос. написання Акименко, 20 лютого 1876, Харків — †3 січня 1945, Париж) — український композитор, піаніст і педагог. Брат Якова Степового.

Життєпис[ред.ред. код]

Родом з села Піски поблизу Харкова. Десятилітнім хлопцем Якименко був відібраним до Придворної капели у Петербурзі. У 1886 — 1895 рр. навчався гри на фортепіано у російського композитора і піаніста М. Балакірєва. 1900 р. закінчив Петербурзьку консерваторію (по класу композиції у М. Римського-Корсакова та А. Лядова). З 1897 р. працював учителем на диригентських курсах Придворної капели. Згодом став директором музичних шкіл у Тифлісі на Кавказі (1901 — 1903 рр.) та в Ніцці (Франція, 1903 — 1906 рр.).

Після короткого перебування у Харкові деякий час працював професором музичного відділу Українського Вищого Педагогічного Інституту ім. М. Драгоманова у Празі. Між його учнями були 3. Лисько, М. Колесса та інші. Крім педагогічної праці, Якименко виступав як піаніст-концертант і диригент хору. З того часу походить його «Практичний курс гармонії» (Прага, 1926 р.). З 1928 р. жив у Франції (Ніцца, Париж), де й помер.

Творчість[ред.ред. код]

Як композитор, Якименко — один з визначних представників неоромантичної течії в музиці ХХ ст. з помітним впливом імпресіонізму. Чільне місце у його творчості посідає інструментальна музика: 2 Симфонії, Симфонічні поеми, оркестрова Сюїта, Увертюра, струнне тріо, Соната для віолончелі, Сонати для скрипки, численні фортепіанні твори (Сонати, Сонати-фантазії, «Українська сюїта», Прелюди, Етюди). Деякі твори Якименка побудовані на мелодиці українських народних пісень. Якименко — автор численних солоспівів (серед яких — на слова Олександра Олеся), церковних творів («Отче наш», «Херувимська» та ін.) та хорових обробок українських народних пісень. Чимало з-поміж творів Якименка побачили світ у німецьких, французьких, російських та українських видавництвах.

Твори[ред.ред. код]

Опера «Фея снігів», балет (назва невід.), «Лірична поема» для оркестру, ряд інструментальних п'єс, романси, квартет, тріо, фортепіанні п'єси на теми українських пісень.

Автор збірки обробок пісень для хору та українського підручника з гармонії.

Твори Федора Якименка позначені деяким впливом сучасного йому модерністичного напряму.

Література[ред.ред. код]