Ях'я аль-Мутаваккіль Шараф-ад-Дін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ях'я аль-Мутаваккіль Шараф-ад-Дін
араб. يحيى شرف الدين المتوكل


Імам Ємену
1506 — 1555
Попередник: Ан-Насір аль-Хасан
Наступник: Аль-Мутаххар
 
Народження: 25 лютого 1473(1473-02-25)
Смерть: 27 березня 1555(1555-03-27) (82 роки)
Національність: Араб
Віросповідання: Іслам шиїтського спрямування
Династія: Рассіди

Ях'я аль-Мутаваккіль Шараф-ад-Дін (араб. يحيى شرف الدين المتوكل‎; 25 лютого 147327 березня 1555) — імам Зейдитської держави у Ємені.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був онуком імама Ахмада аль-Магді бін Ях'я. У вересні 1506 року проголосив свій імамат. У той час ще один імам правив у єменському високогір'ї – ан-Насір аль-Хасан, який був більше письменником, ніж політиком. 1517 року династія Тахіридів, що правила у низовині та у високогір'ї на південь від Таїза, зазнала поразки від мамелюків з Єгипту, й султан Амір був убитий. Невдовзі султанат мамелюків, у свою чергу, зазнав поразки від османського султана Селіма I. Як наслідок, війська мамелюків у Ємені були змушені визнати верховну владу Селіма. Від слабкого гарнізону в Сані довелось відмовитись, і важливе місто перейшло до рук імама аль-Мутаваккіля. Він продовжив розширювати територію Зейдитського імамату за рахунок різних дрібних князів Тахіридів, які до того часу правили окремими доменами. Таїз здався 1534 року, потім Кханфар, Лахдж та Аб'ян[1].

За три десятиліття боротьби аль-Мутаваккіль поширив свою владу на більшу частину зейдитських громад у Ємені, а також на кілька сунітських регіонів. Імаму допомагали його сини, зокрема аль-Мутаххар. Таким чином, він відновив Зейдитський імамат після тривалого періоду роздробленості. Тим не менше, турки-османи були кровно зацікавлені у закріпленні Ємену за собою. У той час португальські мореплавці стали перешкодою в регіоні Індійського океану, загрожуючи перервати торгівлю між Червоним морем та узбережжям Індії. Османська експедиція установила свою владу в Забіді 1539 року, але їхній невеликий анклав утримувався силами імама упродовж восьми років. Суперечки між найближчими родичами імама грали на користь турків. Навіть його найбільш здібний син аль-Мутаххар закликав османського командира до Забіда, щоб здійснити напад на землі імама[2].

1547 року, коли розпочався нова турецька військова експансія, аль-Мутаваккіль був змушений шукати підтримки у свого сина. Останній фактично взяв на себе повноваження батька та карбував монети від власного імені. Однак, турецький наступ зупинити було неможливо. Того ж 1547 року Удзімір паша узяв Сану, було вирізано 1200[3]. Аль-Мутаххар продовжив боротьбу проти османів у високогір'ї. Аль-Мутаваккіль, хоч і втратив владу, але зберіг значний вплив у зейдитському суспільстві. Він помер 1555 року в Зафірі[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. R.B. Serjeant & R. Lewcock, San'a'; An Arabian Islamic City. London 1983, стор. 69
  2. Encyclopaedia of Islam, Vol. VII, Leiden 1993, стор. 779
  3. R.B Serjeant & R. Lewcock 1983, стор. 70
  4. Encyclopaedia of Islam, Vol. VII, Leiden 1993, стор. 779