Портал:Ємен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікіпедія:Проект:Ємен
Emblem of Yemen.svg
Flag of Yemen.svg
ред.  

Ємен

Є́мен, Респу́бліка Є́мен, країна в південно-західній Азії, межує на півночі з Саудівською Аравією і Оманом на сході. Омивається Аравійським морем на півдні та Червоним на заході. Ємену належать острови Камаран, Перім, Сокотра та інші.

Єменська Республіка була утворена 22 травня 1990 року внаслідок об'єднання Єменської Арабської Республіки (ЄАР, або Північний Ємен) і Народної Демократичної Республіки Ємен (НДРЄ, або Південний Ємен).

Назва країни «аль-яман» може бути перекладена з арабської мови як «права сторона» або «щастя», «благоденство». Ємен займає більшу частина території, яку древні римляни називали «Арабіа Фелікс» («Щаслива Аравія»).

Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • Чудова країна Ємен! Будь-яке місто - столиця. Якщо не тимчасова столиця, тоді колишня столиця. Якщо не всього Ємена, то калан, династії, регіону, мудірійі, мухафази, султаната, колонії, острову і т.п. За всю історію Ємена на його території було стільки держав і дрібних утворень, що можна заплутатися з історією не вивчивши заздалегідь племінні, династійні, кланові формування. Не дарма багато географічних топонімів Ємену і імен йдуть з приставкою '"Banu"', що означає "сини, діти, рід, прізвище, династія, плем'я" і т.п. Часто цю приставку не переводять, а залишають Бану або Бену перед назвою.
 • Мухафази Ємена в свою чергу поділяються на мудірійї - подібно підрозділу наших областей на райони.
ред.  

Регіони Ємену

Вид на гори Хараз з селища Манакха.
Гори Хараз.
Вид на гори Хараз з селища ель-Хаджера.

Гори Хараз, або Гори Джебель Хараз, або просто Дже'бель Хара'з (араб. جبل حرازангл. Jabal Haraz) — барвиста гряда гір (гірський хребет) Ємену між Санаа і ель-Ходейда, як кордон між високогір'ї в районі Санаа і Тіхама. Гори Хараз розташовані в 90 км на захід-південно-захід від Санаа. В XI столітті це була твердиня династії Суліахідів, багато будівель якої цілі досі.

jabal (pl. jibaal) — гора, пагорб (мн.ч. гори, пагорби).

Статус Всесвітньої спадщини

Цей район, з координатами в центрі широта 15°10'N і довгота 43°45'E, занесений в Попередні списки об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО 8 липня 2002 року в змішану культурно-природну категорію (культурний ландшафт), як місце, що має «видатну універсальну цінність».

Історія

Цей район Високогір'я був завжди стратегічно важливий через свого розташування між Санаа і Тіхама. Це пункт зупинки караванів в часи Хим'ярського царства. Потім Хазар став оплотом держави Сулайхідів, яке було створено в 1037 році. Тоді і згодом населенням цього району були мусульмани ісмаїліти. Красива стогнучи село ель-Хаджера, на захід від Манакха, як цитадель була заснована в XII столітті Сулайхідамі.

Опис району

Хазар так само славиться красою своїх пейзажів, так як для його укріплені села чіпляються за майже недоступні скелясті вершини. Своєю імпозантній архітектурою населені пункти відповідають двом потребам: захищати жителів і залишається багато місця для сільсько-господарських культур. Кожен населений пункт побудований як замок. Будинки самі утворюють стіни оснащені однією або двома добре захищеними дверима. Побудовані з пісковика і базальту, будівлі прекрасно інтегровані в ландшафт, і важко сказати, де починається або закінчується скеля і село. Гірські схили розділені стінами іноді висотою в кілька метрів на тераси по кілька гектарів і більше. На цих чудових терасових полях ростуть люцерна для худоби, просо, сочевиця, великі площі для кави і кату.

Досить велике місто Манакха вважається серцем цієї процвітаючої гірській місцевості, — його ринок приваблює жителів з усієї округи. Красиве, в у вигляді стіни над прірвою село ель-Хаджера, яке розташоване на захід від Манакха, було засновано в XII столітті як цитадель. Звідси доступні інші села, такі як Бейт аль-Камус і Бейт Шимран.

Одна сторона гір Хараз прямовисна — різко виростає з прибережного боку, пихатого великою вологістю від Червоного моря рівнини Тіхама. Завдяки цій прямовисності гори протягом століть виступали в якості фортеці для захисту єменського серця, міста Сана і околиць, від втручання супротивників і іноземців. Сьогодні це пішло в минуле, але велич гір і краса їх гобелена у вигляді терасових полів і укріплених поселень, що туляться на найнесподіваніших скелях залишилося і сьогодні використовуються як території для трекінгу. Для тих, хто з духом пригод і самозабезпеченості, можна провести кілька днів або навіть тижнів петляючи по з'єднующим різні села стежкам мулів. Джебель Хараз, безсумнівно, найкрасивіший і самий привітний регіон країни Ємен, тобто, де ви можете ходити безпечно.

Далі ...

ред.  

Обране зображення

Skyline in Sana'a, April 2013.jpg
Старе Місто в столиці Санаа. Сутінки.
ред.  

Обране зображення

ред.  

Адміністративний поділ Ємену

Мухафази Ємену:

Міста Ємену:

Інші видатні селища Ємену:

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • 330 р. до н. е.. За порадою Аристотеля його учень Олександр Великий (Македонський) посилає загін греків, земляків Аристотеля, для захоплення Сокотри і забезпечення доступу до кращого в світі алое. Греки витісняють з острова індусів, які називали острів «Двипа сукхадхара» («острів Блаженства»), і називають його Діоскорид по асоціації з колишньою назвою і в якості посвячення Діоскурам - братам Кастор і Поллукс, які, відповідно до грецької міфології, протегували мореплавцям.
редагувати 

Народи, племена, династії, клани Ємену


ред.  

Народи, племена, династії, клани Ємену

ред.  

Обране зображення

Сокотрийцы.jpg
Корінне населення Сокотри. 2013 рік.
ред.  

Обране зображення

At Tawilah men.jpg
Чоловік з ат-Тавіла носить джамбія. Ємен. Фотографія 7 серпня 1986.
ред.  

Династії Ємену

редагувати 

Історія Ємену


ред.  

Історичні держави на території Ємену

ред.  

Обране зображення

ред.  

Події.

ред.  

Обране зображення

ред.  

Зниклі міста та споруди Ємену

редагувати 

Персоналії Ємену.


ред.  

Персоналії Ємену

Тавакуль Карман.
«День гніву», до якого закликала Карман. Сана, 3 лютого 2011 року.

Тавакуль Карман (араб. توكل كرمان‎, також Тавакель; 7 лютого 1979, Таїз, Ємен) — єменська правозахисниця, політик, журналіст, перша арабська жінка лауреат Нобелівської премії миру 2011 року спільно з Елен Джонсон-Серліф і Леймою Гбові «за ненасильницьку боротьбу за безпеку жінок і за права жінок на повноправну участь у розбудові миру». Активна учасниця повстання в Ємені 2011 року, яке було частиною Арабської весни. Відома як «Залізна жінка», «Матір революції».

Нобелевські лауревтки з миру у 2011 році.
Про майбутнє Ємену, фото від 16 грудня 2011 року.

Біографія

Тавакуль Карман народилася 7 лютого 1979 роки у єменському місті Таїз. У 2005 році вона створила правозахисний рух «Жінки-журналісти без ланцюгів», метою якого є захист прав людини, особливо права на свободу переконань і на вільне їх вираження. За твердженням Карман, вона отримувала від влади погрози по телефону і поштою через її відмову прийняти відхилення заявки на створення офіційної газети і радіостанції. У 2007-2010 роках Карман неодноразово організовувала акції протесту і сидячі демонстрації на Площі Свободу у Сані перед будівлею уряду. Карман часто зазнавала політичні переслідування за свою активну позицію щодо розбудови демократії. Так, у січні 2011 року вона на короткий термін була арештована за нібито організацію незаконних протестів і підбурювання до безпорядків в Ємені.

Нобелівська премія миру

Nobel prize medal.svg

32-річна Тавакуль Карман стала однією з наймолодших лауреатів Нобелівської премії миру. Вона перша арабська жінка, яку удостоїли цієї нагороди.

Нобелівський комітет відзначив: «У надзвичайно складних умовах, як до, так і під час «арабської весни» Карман Тавакуль відіграла провідну роль у боротьбі за права жінок, за демократію і мир в Ємені».

Стаття

ред.  

Обране зображення

ред.  

Обране зображення

Nasser Chrustschow Arif Sallal 1964 Nil.jpg
Чотири президента натискають кнопку, щоб розділити річку Ніл (підірвати бар'єр), як початок будівництва Асуанської греблі в Єгипті (зліва направо: президент Єгипту Гамаль Абдель Насер, лідер Радянського Союзу Микита Хрущов, президент Іраку Абд ас Саллі Аріф, президент Північного Ємену Абдалла ас-Саляль). 1964 рік.

редагувати 


ред.  

Збройні сили Ємену

ред.  

Обране зображення

Yemeni fighter praying.jpg
Єменський боєць молитися, під час громадянської війни Північного Ємену. Фотографія 1962-1967 років.
ред.  

Обране зображення

ред.  

Зброя і амуніція


редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Архітектурні споруди Ємену

Біг-Бен в Адені. Фото з машини від 20 березня 2010 року.
Аден в 1949 році. Вид з внутрішнього рейду в напрямку Аденського Біг-Бена.
.
Поштова картка 1961 року. Вид на район Tawahi.
Вид на район Тавахі в Адені. На вершині пагорба Аденський Біг-Бен. Фото від 13 лютого 2010 року.
Біг-Бен в Адені. 20 жовтня 2010 року.

Біг-Бен Адену або ’’’Аденський Біг-Бен’’’ (араб. بيج بن عدن‎ – башта з годинником, яка побудована англійцями в місті Аден, країна Ємен, як зменшена копія вежи Єлізавети в Лондоні, відомого у народі під назвою Біг-Бен в Лондоні.

Інші назви аденського Біг-Бена

Башта з годинником була побудована більше 120 років тому і була спороектована відповідно до Біг-Бену в Лондоні, і стала відомою як "Біг-Бен арабів", або "Біг-Бен Сходу".

Але Аденський Біг-Бен до недавнього часу мав назви ’’’Арабський Біг-Бен’’’ (в російських джерелах ’’’Аравійський Біг-Бен’’’ тому, що Аравійський півострів це назва з Росії або Арабський півострів як назва по всьому світу) або ’’’Біг-Бен Сходу’’’. Але в 2012 році в місті Мекка, Саудівська Аравія, побудували башту з годинником Abraj Al Bait, яка вище ніж Біг-Бен в Лондоні і яку в печаті стали називати ’’Аравійський Біг-Бен’’ (’’Арабський Біг-Бен’’). Ось чому краще називати споруду в Адені ’’’Південно-аравійським Біг-Беном’’’.

Ще одна назва цієї споруди – ’’’дивина аравійського півдня’’’.

Історія

Аденській Біг-Бен, точна копія британського побратима, вознісся в лощині серед хатин, будівель району Тувахі в Адені та гір, які підступили до південної столиці Ємену. Інженери метрополії взялися за зведення вежі з чорного каменю, скріплюючи кладку замесами понад міцних марок цементу з водою. Проект був завершений в 1890 році британськими архітекторами, які брали участь у проектуванні та будівництві, за сприяння місцевих працівників, зроблені з чорних каменів і цементної суміші. Форма прямокутна і дах, як рівносторонній трикутник, покритий покриттям з червоної цегли. Діаметр близько чотирьох метрів, а ширина дісплея годинника становить 1,5 метра, а висота споруди становить 22 метра. Всередині він має залізні сходи в виді спіралі, що дозволяє піднятися до верху вежі і дивиться на Аденську гавань з видом на околиці району Тувахі.

Є відомості про те, що королева Єлизавета провела в 1954 році дні свого медового місяця тут, в Тувахі, де стоїть Біг-Бен, в готелі «Півмісяць» (англ. «Crescent»), побудованому в 1930 роки. Це був перший фешенебельний готель на всій території Аравійського півострова і в зоні Перської затоки. Королева з задоволенням чула щоранку на балконах, в вікнах і крилах готеля удари годинника Біг-Бена. Королева повеліла продовжити перебування в Адені, який справив на неї надзвичайне враження. І, виходячи уранці на балкон, любила слухати мелодійний передзвін Аденського Біг-Бена, «Біг-Бена аравійського» ...

Був час, коли до башти була приставлена охорона, - вона проводила регламентні роботи, заводила вручну годинниковий механізм, налаштовувала куранти. Волога спека, вітри з моря, проливні дощі в літні місяці, людська байдужість і черствість зробили свою справу - у середині 1960-х годинник став.

У 1983 році провели ремонтні роботи.

Губернатор провінції Тувахі Шамседдін Афіф аль-Бакілі розповідає: «Нащадки колишніх колонізаторів дуже нам допомогли. Відразу ж відгукнулися, коли ми взялися за реставрацію. Британська фірма «Дарбі» поставила годинниковий механізм, комплектуючі деталі, чудове біло-матове скло для циферблатів, оснастку внутрішнього підсвічування, годинникові стрілки. Спільно відмінно попрацювали над екстер'єром баштового годинника».

Годинник йшов три роки, - до тих кривавих подій січня 1986-го, коли політичні партії соціалістичної орієнтації взялися за зброю, щоб дозволити одвічний арабська суперечка - за ким владу ... Наступні, не менше бурхливі події, і зовсім доконали старовинний годинник. Вони піддалися розграбуванню. Механізм, металеві частини, деталі і конструкції розбирали, зносили в утиль на металобрухт, деякі з частин продавали на чорному ринку. Так було завдяки старанням маклерів ринків мідних і металевих виробів.

Місцева рада та Управління громадських робіт оголосили реалізацію проекту реставрації та запуску Біг-Бена в Адені. Роботи потребували 24000 доларів США. Після завершення поставки запасних частин з британської компанії, так що в роботи було покладено чотири ключових аспектів нового годинника: сучасний матеріал з білого скловолокна; монтаж внутрішнього освітлення і годинника; інструмент для контролю; розвиток екзоскелету. Так годинник башти, який знову став близько чверті століття тому, після ремонту в лютому 2012 року повернувся в лад.

Далі ...

ред.  

Обране зображення

Seiyun3.JPG
Сучасний багатоквартирний будинок в Сейуні. Фотографія 2010-2011 років.
ред.  

Обране зображення

House Interior, Sanaa (10720986825).jpg
Санаа, Ємен. Всередині будинку. Фотографія від 8 листопада 2013 року.
ред.  

Архітектурні елементи та декор

ред.  

Словник термінів

 • Каббат (араб. قبة‎; англ. Qabbat) — купол будівлі мечеті. Наприклад: кажуть Каббат Аль-Махді, а не Мечеть Аль-Махді.
 • Мафраж — низький диван.
 • Міхраб (араб. مِحْراب‎) — ніша в стіні мечеті, прикрашена двома колонами й аркою. Вказує напрям на Мекку, де розташована головна святиня мусульманської релігії — Кааба. Туди повертаються обличчям під час молитви. Стіну, в якій розташований міхраб, називають «стіною кібли".
 • Сук (араб. سوق‎, sūq) — базар, ринок в арабських країнах.


редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • Так як в мусульманстві чоловікові не можна носити золото, то в Ємені чоловіки носять срібні кільця, а жінки золоті.
 • У Ємені за деякими оцінками кат вживає до 90% всього чоловічого населення і 25% жінок. Для самих єменців жування ката не є тільки лише згубною звичкою або проведенням часу. Це стиль життя.
 • Після захоплення Адена 19 січня 1839 англійці ввели реєстрацію народжень і смертей, але до 1969 р. це ніяк не торкнулося інших районів країни. У Ємені не було прийнято знати дату свого народження і дату смерті. І тільки в 1969 р. був видан закон, що передбачав обов'язкову реєстрацію народжень і смертей по всій країні.
ред.  

Звичаї, уклад життя Ємену

ред.  

Обране зображення.

Goat in Al Mukalla, Yemen.jpg
Коза, яка намагається дістати їжу з оазису в Старому Місті Ель-Мукалли. Цей оазис обгороджений від кіз наскільки можливо.
ред.  

Побут людей Ємену

ред.  

Релігії Ємену.

ред.  

Базари і вулична торгівля.
Вибране зображення.

ред.  

Обране зображення.

Yemen man1.jpg
Жує кат і палить одночасно - кайф на обличчі. Ємен. Фотографія 2009 року.
ред.  

Словник термінів.

ред.  

Базари і вулична торгівля.
Вибране зображення.

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

ред.  

Флора Ємену

Сикомор
Плоди Сикомора
Поширення сикомора

Сикомор (Fícus sycómorus) — один з видів роду фікус родини Тутові.

Короткий опис

Найдавніша плодова культура, вічнозелене дерево, виглядом, розміром і міцністю нагадує дуб. Дерево заввишки до 40 м з розлогою кроною. Батьківщиною вважається Єгипет. Зростає в Східній Африці і в Передній Азії; має тверду деревину. Сикомор досі культивують через їстівні плоди (оранжево-рожеві фіги 25—50 мм в діаметрі) в Йорданії і на Кіпрі. Іноді сикомором називають явір, а також планеру водну — дерево родини в'язових з Північній Америки.

Цікаві факти

 • У Давньому Єгипті сикомор вирощувався заради його фруктів, деревини та затінку, який він давав. Дерево сикомора єгиптяни використовували для виробництва меблів, кораблів, скульптур та саркофагів. «Молочко» сикомора (сік плодів) та самі плоди використовувалися з лікарською метою. З часів давнього царства (бл. 2600 р. до н. е.) сикомор неподдалік від Мемфіса шанували як втілення богині Хатхор. За часів Нового царства сикомор пошановували як втілення богині Нут.
 • Сикомор неодноразово згаданий в Біблії ( Ам.   7:14; Іс.   9:10). Іноді в синодальному перекладі сикомор замінений на фігове дерево ( Лк.   19:4) — дерево, на якому сидів Закхей, виглядаючи Ісуса Христа.
 • За коптською легендою під сикомори сховалося святе сімейство під час втечі в Єгипет
 • З сикомором був пов'язаний культ єгипетської богині Хатхор
 • З деревини сикомора була зроблена підлога палацу фараона Аменемхета I
 • Під сикомором Ра в образі рудого кота відрізав голову змію Апопу.
 • У фільмі Девіда Лінча «Твін Пікс» кільце з 12 сикомор позначає вхід в Чорний Вігвам
 • На гербі міста Холона зображений сикомор.
 • На Близькому сході сикомор традиційно вважається недоторканним.

Дивись статтю

ред.  

Обрані зображення

예멘 지리 중부고원지대 계단식.JPG
Кактуси в центральному нагір'ї Ємену.
ред.  

Обрані зображення

Agave-Yemen.JPG
Фотографія зроблена в Ємені. Пишуть, що це Агава???
ред.  

Флора Ємену за алфавітом

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

ред.  

Фауна Ємену

Acomys dimidiatus

Acomys dimidiatus (Голчаста миша східна, Голчаста миша арабська; Cretzschmar, 1826) — вид мишей родини Мишеві (Muridae).

Вперше вид був описаний Філіпом Кречмаром в 1826 році на Синайському півострові. Пізніше вид описувався різними науковцями і отримав багато інших назв, які на сьогодні є його синонімами:

 • A. hispidus Brandts, 1827
 • A. megalotis Lichtenstein, 1829
 • A. flavidus Thomas, 1917
 • A. homericus Thomas, 1923
 • A. carmeliensis Haas, 1952
 • A. whitei Harrison, 1980

Поширення. Населяє Синайський півострів Єгипету (Saleh and Basuony, 1998, як А. cahirinus), Йорданію та Ізраїль (Mendelssohn and Yom-Tov, 1999, як А. cahirinus), Ліван, Сирію, Саудівську Аравію та Ємен (Al-Jumaily, 1998, як А. cahirinus), Оман та ОАЕ (Stuart and Stuart, 1995, як А. cahirinus), південний Ірак, південний Іран та південний Пакистан.

Опис. Проживає в норах в пустелях та лісах долин річок. Це єдиний вид роду Acomys, який може мати чорне забарвлення. Живиться комахами, слимаками, рослинами, але найбільше насінням.

Стаття

ред.  

Обране зображення

Сокотранский стервятник.jpg
Сокотранскій стерв'ятник, острів Сокотра.
ред.  

Фауна Ємену за алфавітом

ред.  

Нові статті


Усього знайдено статей: 1673 (18 жовтня 2018)

ред.  

Основні статті

ред.  

Інші портали

Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


 • Біографії • Мистецтво... • Культура • Фантастика • Книги • Гастрономія • Пиво • Спорт... • Ігри • Туризм • Пластунство • ЛГБТ • Фемінізм

 • Наука • Природничі науки... • Науки про Землю... • Науки про життя... • Антропологія

 • Автомобілі • Вільне програмне забезпечення • Інформаційні технології • Програмування • Енергетика • Математика • Медицина • Техніка...

 • Етнологія • Економіка •
Історія... • Міфологія • Освіта • Політологія • Право • Психологія • Релігія... • Соціологія • Філософія

Україна... • Регіони... • Діаспора • Українська повстанська армія • АТО • Географія • Наука • Мистецтво • Література • Сучасна література • Мова • Музика • Рок • Кінематограф • Спорт • Чемпіонат Європи з футболу 2012 • Караїми

Географія... • Австралія • Океанія • Азія • Антарктика • Африка • Європа • Південна Америка • Північна Америка • Країни світу...
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти