Портал:Ємен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікіпедія:Проект:Ємен
Emblem of Yemen.svg
Flag of Yemen.svg
ред.  

Ємен

Є́мен, Респу́бліка Є́мен, країна в південно-західній Азії, межує на півночі з Саудівською Аравією і Оманом на сході. Омивається Аравійським морем на півдні та Червоним на заході. Ємену належать острови Камаран, Перім, Сокотра та інші.

Єменська Республіка була утворена 22 травня 1990 року внаслідок об'єднання Єменської Арабської Республіки (ЄАР, або Північний Ємен) і Народної Демократичної Республіки Ємен (НДРЄ, або Південний Ємен).

Назва країни «аль-яман» може бути перекладена з арабської мови як «права сторона» або «щастя», «благоденство». Ємен займає більшу частина території, яку древні римляни називали «Арабіа Фелікс» («Щаслива Аравія»).

Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • 330 р. до н. е.. За порадою Аристотеля його учень Олександр Великий (Македонський) посилає загін греків, земляків Арістотеля, для захоплення Сокотри і для забезпечення доступу до кращого в світі алое. Греки витісняють з острова індусів, які називали острів «Двіпа сукхадхара» («острів Блаженства») і називають його Діоскоріда по асоціації з колишньою назвою і як посвячення Диоскурам — братам Кастору і Поллуксу, які, згідно з грецькою міфологією, протегували мореплавцям.
ред.  

Регіони Ємену

Тіхама на карті.
Як сходяться гори центрального Ємену і Тіхама. Розтин.

Тіхама (араб. تهامة‎) — в основному піщана пустеля, яка займає ділянку берегової слабонахиленої рівнини на заході та південному заході Аравійського півострову, між Червоним морем і передгір'ями хребтів Ель-Хіджаса та Ель-Асира в межах Саудівської Аравії та Ємена. Ширина цієї прибережної пустелі коливається від 5 до 70 км. Поверхня місцями перерізується окремими скельними останцями та численними сухими русламиваді, що перетинають її із заходу на схід. Деякі з них живляться опадами, що випадають в горах Ель-Асир, і мають постійний стік.

Клімат тропічний, пустельний. Опадів випадає незначна кількість – менше 100 мм. Середньорічна температура – плюс 22-24°С, а температура найспекотнішого місяця, липня, перевищує 30°С. Зимові температури ненабагато відрізняються від літніх. Часті вітри викликають піщані бурі та запорошені тумани, але майже не приносять дощів. Близькість моря, затиснутого між пустелями, визначає виключно високу вологість повітря в Тіхамі, роблячи клімат важким.

Історія

В XVII столітті голландці та англійці створили в Мокхе кавові факторії; французи і португальці намагалися зміцнитися в Тіхамі силою. Під час єгипетської експедиції 1798-1801 англ. місія генерала Вілсона (1799) намагалася домогтися від імама згоди на розміщення в Ємені англійських військ. Європейська експансія сприяла зростанню сепаратістістской тенденцій єменських феодалів.

На початку XIX століття райони Ємену вздовж узбережжя зазнали нашестя ваххабітів, а в 1818 році імамат втратив Тіхаму, зайняту єгипетськими військами. В 1840 році, після евакуації єгиптян, Тіхама відійшла під владу шерифів міста Абха (обл. Асир), в 1849 році в ній була відновлена влада турецької Адміністрації.

У роки війни англійські війська окупували єменський острів Камаран (1915 рік) і Тіхаму (в т.ч. місто-порт Ходейда, яке в 1921 году Англія передала Ассиру); виник англо-єменський конфлікт 1918-28 років. Гірський Ємен був блокований, його зовнішньоторговельні зв'язки перервані. Південні райони стали театром постійних зіткнень англійських військ і племен Ємену.

У 1919 році проголосивший себе королем Ємену Яхая бен Мухаммед Хамід-ад-Дін остаточно розірвав васальні відносини з Туреччиною. Государствово Яхаї, що займало в той час гірський Ємен, стало центром об'єднавчого руху єменських племен. В 1925 році була звільнена Ходейда і решта території Тіхама.

Далі ...

ред.  

Обране зображення

Йемен Эль-Мукалла Старый Город Мечеть с подворьем и торговая площадь возле неё 08 фев 2010.JPG
Старе Місто в Ель-Мукалла (Ємен) - мечеть з обійстям і торгова площа навпроти.
ред.  

Обране зображення

ред.  

Адміністративний поділ Ємену

Мухафази Ємену:

Міста Ємену:

Інші видатні селища Ємену:

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • 330 р. до н. е.. За порадою Аристотеля його учень Олександр Великий (Македонський) посилає загін греків, земляків Аристотеля, для захоплення Сокотри і забезпечення доступу до кращого в світі алое. Греки витісняють з острова індусів, які називали острів «Двипа сукхадхара» («острів Блаженства»), і називають його Діоскорид по асоціації з колишньою назвою і в якості посвячення Діоскурам - братам Кастор і Поллукс, які, відповідно до грецької міфології, протегували мореплавцям.
редагувати 

Народи, племена, династії, клани Ємену


ред.  

Народи, племена, династії, клани Ємену

ред.  

Обране зображення

Сокотрийцы.jpg
Корінне населення Сокотри. 2013 рік.
ред.  

Обране зображення

Hashid 1960s.jpg
Озброєний підліток з племені Хашид в 1966 році. Ємен.
ред.  

Династії Ємену

 • Махдіди — династія релігійно-політичних керівників середньовічної південно-єменської держави з центром у м. Забід.
редагувати 

Історія Ємену


ред.  

Історичні держави на території Ємену

ред.  

Обране зображення

ред.  

Події.

ред.  

Обране зображення

ред.  

Зниклі міста та споруди Ємену

редагувати 

Персоналії Ємену.


ред.  

Персоналії Ємену

Джеймс Блер.

Генерал Джеймс Блер (англ. James Blair) (27 січня 1828 - 18 січня 1905) - військовий шотландського походження, який дослужився до звання генерала в Британських колоніальних військах і був нагороджений Хрестом Вікторії, - найвища і найпрестижніша нагорода за хоробрість перед лицем ворога, яка може бути присуджена в Британських військах і військах Співдружності націй. Також нагороджений Орденом Лазні. Двоюрідний брат капітана Роберта Блера, який також нагороджений Хрестом Вікторії.

Подвиги

Йому було 29 років, коли він, будучи капітаном 2-ї Бомбейської Легкої кавалерії в Бомбейської армії під час індійського заколоту в 1857 році, за наведені нижче два подвигу був нагороджений Хрестом Вікторії

« За те, що в двох випадках відзначився своєю галантною і зухвалою поведінкою:

1. У ніч на 12 серпня 1857 року в Neemuch, він добровільно хотів затримати 7 або 8 озброєних заколотників, які замкнулися для оборони в будинку, двері якого він відчинив. Потім він кинувся на них і змусив їх тікати через дах; в цій зустрічі він був важко поранений. Незважаючи на свої рани він переслідував втікачів, але не зміг підійнятися вгору за ними через тёмноти в ніч.

2. На 23 жовтня 1857 року в Jeerum, він галантно боровся за шлях через купи повстанців, які буквально оточили його. Після поломки кінця свого меча на голові одного з повстанців і отримання серйозної травми (поріз) мечем на своїй воюючій руці, він приєднався до свого загону. У такому пораненому стані і без іншої зброї, маючи рукоять свого поламаного меча, він очолив своїх людей, атакував повстанців найбільш дієво і розсіяв їх.

»

Генерал і резидент в Адені

Пізніше він отримав звання генерал і був резидентом Великобританії в Адені в 1882-1885 роках.

Стаття

ред.  

Обране зображення

ред.  

Обране зображення

AbdulKarim Fadl Sultan of Lahj.jpg
Султан Лахеджу Abd аль-Кarim Fadl. 1922 рік.

редагувати 


ред.  

Збройні сили Ємену

ред.  

Обране зображення

Niebuhr - Kriegsübungen der Araber in Yemen.jpg
Військові навчання арабів в Ємені. Оригінальний відбиток з доповіді Карстена Нібура про свою експедиції в східні країни.
ред.  

Обране зображення

ред.  

Зброя і амуніція


редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Архітектурні споруди Ємену

Мечеть аль-Махді. Фото з моста через Сейлу.
Мінарет мечеті Аль-Махді. 2009 рік.
Вулиця Ваді-Сейла чи просто Сейла. Мечеть аль-Махді позаду домів і за мостом через Сейлу. Санаа, 1988 рік.

Мечеть аль-Махді (араб. مسحد ةبة الهد‎; англ. Qubbat al-Mahdi або Al-Mahdi Mosque) або мечеть аль-Махді Аббаса (від імені імама наказавшего побудувати мечеть) — це діюча мечеть XVII століття розташована у західній частині столиці Ємену — Сана, в районі аль-Кадіми. Мечеть стоїть за межами Старого Міста — на «березі Сейли», дороги, що пролягає вздовж межі Старого міста, а в період дощів наповнюється водою і становиться невеликою тимчасовою річкою (ваді). Біля цієї мечеті знаходиться магазин з найкращим чаєм в столиці Санаа.

Історія

Мечеть аль-Махді побудована у 1750—1751 роках за наказом імама аль-Махді Аббас, який правив з 1748 року по 1775 рік. Стилістично вона повторює мечеті аль-Бакірійа та Талха. Але на відміну від них, аль-Махді побудована за указом єменця і у часи, коли перша османська окупація вже давно закінчилася (1635), а друга (1872) ще не почалася.

Далі ...

ред.  

Обране зображення

ред.  

Обране зображення

Dar al hajar.jpg
Dar al-Hajar - літня резиденція імама Яхая в столиці Санаа, побудована в 1930-х роках.
ред.  

Архітектурні елементи та декор

ред.  

Словник термінів

 • Каббат (араб. قبة‎; англ. Qabbat) — купол будівлі мечеті. Наприклад: кажуть Каббат Аль-Махді, а не Мечеть Аль-Махді.
 • Мафраж — низький диван.
 • Міхраб (араб. مِحْراب‎) — ніша в стіні мечеті, прикрашена двома колонами й аркою. Вказує напрям на Мекку, де розташована головна святиня мусульманської релігії — Кааба. Туди повертаються обличчям під час молитви. Стіну, в якій розташований міхраб, називають «стіною кібли".
 • Сук (араб. سوق‎, sūq) — базар, ринок в арабських країнах.


редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • Так як в мусульманстві чоловікові не можна носити золото, то в Ємені чоловіки носять срібні кільця, а жінки золоті.
 • У Ємені за деякими оцінками кат вживає до 90% всього чоловічого населення і 25% жінок. Для самих єменців жування ката не є тільки лише згубною звичкою або проведенням часу. Це стиль життя.
 • Після захоплення Адена 19 січня 1839 англійці ввели реєстрацію народжень і смертей, але до 1969 р. це ніяк не торкнулося інших районів країни. У Ємені не було прийнято знати дату свого народження і дату смерті. І тільки в 1969 р. був видан закон, що передбачав обов'язкову реєстрацію народжень і смертей по всій країні.
ред.  

Звичаї, уклад життя Ємену

ред.  

Обране зображення.

Qat man.jpg
Вживання ката в столиці Санаа. Фотографія від 15 січня 2009 року.
ред.  

Побут людей Ємену

ред.  

Релігії Ємену.

ред.  

Базари і вулична торгівля.
Вибране зображення.

ред.  

Обране зображення.

Yemen man1.jpg
Жує кат і палить одночасно - кайф на обличчі. Ємен. Фотографія 2009 року.
ред.  

Словник термінів.

ред.  

Базари і вулична торгівля.
Вибране зображення.

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

ред.  

Флора Ємену

Гранат сокотрійський

Гранат сокотрійський (Punica protopunica Balf.f.) — вид тропічних квіткових рослин родини Плакунові (Lythraceae), вид роду Гранатове дерево.

Вічнозелене, часто колюче, дерево, що досягає висоти від 2,5 до 4,5 метрів. У молодому віці воно має червонувато-коричневу кору, яка у старіших рослин, що стають менш плідними, набуває сірого забарвлення. Листки округлі або еліптичні, темно-зелені, блискучі, супротивно розміщені, виростають до 3 см завдовжки.

Punica protopunica вважається попередником граната звичайного (Punica granatum) і є єдиним іншим видом у роді Гранатове дерево. Він відрізняється від гранату рожевими (не червоними), лійкоподібними квітами, будовою зав'язі і меншими, менш солодкими плодами. Плоди при дозріванні жовто-зеленого кольору.

Поширення

Виростає тільки на території Ємену - ендемік острова Сокотра. Досить рідко зустрічається в природі. Рослина виростає на вапнякових і кам'янистих плато на висоті 250-310 метрів над рівнем моря, нерідко серед заростей кротону.

Стаття


Мирра

Ми́рравид рослин з роду Комміфора родини Бурзерові, з якого отримують смолу мирру (інші назви — миро, смирна), яка має широке застосування в релігійних ритуалах.

Поширення

Рослина росте в засушливих районах Північно-Східної Африки, на берегах Червоного моря та Індійського океану, в Аравії і на прилеглих островах (Сокотра та інші).

Біологічна характеристика

Це — невелике дерево, схоже на невисокий гіллястий кедр. Гілки з листям закінчуються шипами. Листя, в основному трійчате, деколи розвивається тільки середній листочок. Квітки криваво-червоні. Плідкістянка.

Дивись статтю

ред.  

Обрані зображення

En route Sana to Jibla, Yemen (4325195892).jpg
По дорозі з Санаа в Джіблі, Ємен.
ред.  

Обрані зображення

En route Sana to Hajarah, Yemen (4324596987).jpg
На шляху з Санаа в ель-Хаджеру, Ємен.
ред.  

Флора Ємену за алфавітом

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

ред.  

Фауна Ємену

Acomys dimidiatus

Acomys dimidiatus (Голчаста миша східна, Голчаста миша арабська; Cretzschmar, 1826) — вид мишей родини Мишеві (Muridae).

Вперше вид був описаний Філіпом Кречмаром в 1826 році на Синайському півострові. Пізніше вид описувався різними науковцями і отримав багато інших назв, які на сьогодні є його синонімами:

 • A. hispidus Brandts, 1827
 • A. megalotis Lichtenstein, 1829
 • A. flavidus Thomas, 1917
 • A. homericus Thomas, 1923
 • A. carmeliensis Haas, 1952
 • A. whitei Harrison, 1980

Поширення. Населяє Синайський півострів Єгипету (Saleh and Basuony, 1998, як А. cahirinus), Йорданію та Ізраїль (Mendelssohn and Yom-Tov, 1999, як А. cahirinus), Ліван, Сирію, Саудівську Аравію та Ємен (Al-Jumaily, 1998, як А. cahirinus), Оман та ОАЕ (Stuart and Stuart, 1995, як А. cahirinus), південний Ірак, південний Іран та південний Пакистан.

Опис. Проживає в норах в пустелях та лісах долин річок. Це єдиний вид роду Acomys, який може мати чорне забарвлення. Живиться комахами, слимаками, рослинами, але найбільше насінням.

Стаття

ред.  

Обране зображення

Acanthocercus in Yemen 2006.jpg
Хамелеон в горах Хараз, Ємен.
ред.  

Фауна Ємену за алфавітом

ред.  

Нові статті


Усього знайдено статей: 1754 (4 січня 2019)

ред.  

Основні статті

ред.  

Інші портали

Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


 • Біографії • Мистецтво... • Культура • Фантастика • Книги • Гастрономія • Пиво • Спорт... • Ігри • Туризм • Пластунство • ЛГБТ • Фемінізм

 • Наука • Природничі науки... • Науки про Землю... • Науки про життя... • Антропологія

 • Автомобілі • Вільне програмне забезпечення • Інформаційні технології • Програмування • Енергетика • Математика • Медицина • Техніка...

 • Етнологія • Економіка •
Історія... • Міфологія • Освіта • Політологія • Право • Психологія • Релігія... • Соціологія • Філософія

Україна... • Регіони... • Діаспора • Українська повстанська армія • АТО • Географія • Наука • Мистецтво • Література • Сучасна література • Мова • Музика • Рок • Кінематограф • Спорт • Чемпіонат Європи з футболу 2012 • Караїми

Географія... • Австралія • Океанія • Азія • Антарктика • Африка • Європа • Південна Америка • Північна Америка • Країни світу...
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти