Портал:Ємен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікіпедія:Проєкт:Ємен
Вікіпедія:Проєкт:Ємен


ред.  

Ємен

Є́мен, Респу́бліка Є́мен, країна в південно-західній Азії, межує на півночі з Саудівською Аравією і Оманом на сході. Омивається Аравійським морем на півдні та Червоним на заході. Ємену належать острови Камаран, Перім, Сокотра та інші.

Єменська Республіка була утворена 22 травня 1990 року внаслідок об'єднання Єменської Арабської Республіки (ЄАР, або Північний Ємен) і Народної Демократичної Республіки Ємен (НДРЄ, або Південний Ємен).

Назва країни «аль-яман» може бути перекладена з арабської мови як «права сторона» або «щастя», «благоденство». Ємен займає більшу частина території, яку древні римляни називали «Арабіа Фелікс» («Щаслива Аравія»).

Вікіпедія:Проєкт:Ємен
Вікіпедія:Проєкт:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

Легенди Ємену.

 • Стара індійська легенда розповідає, що давним-давно в Аравійському морі на острові Сокотра жив кровожерливий дракон, який нападав на слонів і випивав їхню кров. Але якось один старий і сильний слон впав на дракона і розчавив його. Їх кров змішалася і змочила землю навколо. На цьому місці виросли дерева названі драценами (дав.-гр. δράκαινα), що в перекладі означає «самка дракона».
ред.  

Регіони Ємену

Тіхама на карті.
Як сходяться гори центрального Ємену і Тіхама. Розтин.
Тіхама.

Тіхама (араб. تهامة‎) — в основному піщана пустеля, яка займає ділянку берегової слабонахиленої рівнини на заході та південному заході Аравійського півострову, між Червоним морем і передгір'ями хребтів Ель-Хіджаса та Ель-Асира в межах Саудівської Аравії та Ємена. Ширина цієї прибережної пустелі коливається від 5 до 70 км. Поверхня місцями перерізується окремими скельними останцями та численними сухими русламиваді, що перетинають її із заходу на схід. Деякі з них живляться опадами, що випадають в горах Ель-Асир, і мають постійний стік.

Клімат тропічний, пустельний. Опадів випадає незначна кількість – менше 100 мм. Середньорічна температура – плюс 22-24°С, а температура найспекотнішого місяця, липня, перевищує 30°С. Зимові температури ненабагато відрізняються від літніх. Часті вітри викликають піщані бурі та запорошені тумани, але майже не приносять дощів. Близькість моря, затиснутого між пустелями, визначає виключно високу вологість повітря в Тіхамі, роблячи клімат важким.

Історія

В XVII столітті голландці та англійці створили в Мокхе кавові факторії; французи і португальці намагалися зміцнитися в Тіхамі силою. Під час єгипетської експедиції 1798-1801 англ. місія генерала Вілсона (1799) намагалася домогтися від імама згоди на розміщення в Ємені англійських військ. Європейська експансія сприяла зростанню сепаратістістской тенденцій єменських феодалів.

На початку XIX століття райони Ємену вздовж узбережжя зазнали нашестя ваххабітів, а в 1818 році імамат втратив Тіхаму, зайняту єгипетськими військами. В 1840 році, після евакуації єгиптян, Тіхама відійшла під владу шерифів міста Абха (обл. Асир), в 1849 році в ній була відновлена влада турецької Адміністрації.

У роки війни англійські війська окупували єменський острів Камаран (1915 рік) і Тіхаму (в т.ч. місто-порт Ходейда, яке в 1921 году Англія передала Ассиру); виник англо-єменський конфлікт 1918-28 років. Гірський Ємен був блокований, його зовнішньоторговельні зв'язки перервані. Південні райони стали театром постійних зіткнень англійських військ і племен Ємену.

У 1919 році проголосивший себе королем Ємену Яхая бен Мухаммед Хамід-ад-Дін остаточно розірвав васальні відносини з Туреччиною. Государствово Яхаї, що займало в той час гірський Ємен, стало центром об'єднавчого руху єменських племен. В 1925 році була звільнена Ходейда і решта території Тіхама.

Далі ...

ред.  

Обране зображення

Старе Місто в Ель-Мукалла (Ємен) - мечеть з обійстям і торгова площа навпроти.
ред.  

Обране зображення

ред.  

Адміністративний поділ Ємену

Мухафази Ємену:

Міста Ємену:

Інші видатні селища Ємену:


Вікіпедія:Проєкт:Ємен
Вікіпедія:Проєкт:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • 330 р. до н. е.. За порадою Аристотеля його учень Олександр Великий (Македонський) посилає загін греків, земляків Аристотеля, для захоплення Сокотри і забезпечення доступу до кращого в світі алое. Греки витісняють з острова індусів, які називали острів «Двипа сукхадхара» («острів Блаженства»), і називають його Діоскорид по асоціації з колишньою назвою і в якості посвячення Діоскурам - братам Кастор і Поллукс, які, відповідно до грецької міфології, протегували мореплавцям.

Народи, племена, династії, клани Ємену


ред.  

Народи, племена, династії, клани Ємену

ред.  

Обране зображення

Корінне населення Сокотри. 2013 рік.
ред.  

Обране зображення

Чоловік з Манакха носить джамбія. Ємен. Фотографія 30 липня 1986 року.
ред.  

Династії Ємену

 • Махдіди — династія релігійно-політичних керівників середньовічної південно-єменської держави з центром у м. Забід.

Історія Ємену


ред.  

Історичні держави на території Ємену

ред.  

Обране зображення

ред.  

Події.

ред.  

Обране зображення

ред.  

Зниклі міста та споруди Ємену

Персоналії Ємену.


ред.  

Персоналії Ємену

Джеймс Блер.

Генерал Джеймс Блер (англ. James Blair) (27 січня 1828 - 18 січня 1905) - військовий шотландського походження, який дослужився до звання генерала в Британських колоніальних військах і був нагороджений Хрестом Вікторії, - найвища і найпрестижніша нагорода за хоробрість перед лицем ворога, яка може бути присуджена в Британських військах і військах Співдружності націй. Також нагороджений Орденом Лазні. Двоюрідний брат капітана Роберта Блера, який також нагороджений Хрестом Вікторії.

Подвиги

Йому було 29 років, коли він, будучи капітаном 2-ї Бомбейської Легкої кавалерії в Бомбейської армії під час індійського заколоту в 1857 році, за наведені нижче два подвигу був нагороджений Хрестом Вікторії за те, що в двох випадках відзначився своєю галантною і зухвалою поведінкою:
1. У ніч на 12 серпня 1857 року в Neemuch, він добровільно хотів затримати 7 або 8 озброєних заколотників, які замкнулися для оборони в будинку, двері якого він відчинив. Потім він кинувся на них і змусив їх тікати через дах; в цій зустрічі він був важко поранений. Незважаючи на свої рани він переслідував втікачів, але не зміг підійнятися вгору за ними через темноту в ніч.
2. На 23 жовтня 1857 року в Jeerum, він галантно боровся за шлях через купи повстанців, які буквально оточили його. Після поломки кінця свого меча на голові одного з повстанців і отримання серйозної травми (поріз) мечем на своїй воюючій руці, він приєднався до свого загону. У такому пораненому стані і без іншої зброї, маючи рукоять свого поламаного меча, він очолив своїх людей, атакував повстанців найбільш дієво і розсіяв їх.

Генерал і резидент в Адені

Пізніше він отримав звання генерал і був резидентом Великобританії в Адені в 1882-1885 роках.

Стаття

ред.  

Обране зображення

ред.  

Обране зображення

Султан Лахеджу Abd аль-Кarim Fadl. 1922 рік.


ред.  

Збройні сили Ємену

ред.  

Обране зображення

Єгипетський інструктор у Військовій академії в столиці Санаа показує єменцям, як використовувати багнет. Фотографія 1962-1967 років.
ред.  

Обране зображення

ред.  

Зброя і амуніціяВікіпедія:Проєкт:Ємен
Вікіпедія:Проєкт:Ємен
ред.  

Архітектурні споруди Ємену

Мечеть аль-Махді. Фото з моста через Сейлу.
Мінарет мечеті Аль-Махді. 2009 рік.
Вулиця Ваді-Сейла чи просто Сейла. Мечеть аль-Махді позаду домів і за мостом через Сейлу. Санаа, 1988 рік.

Мечеть аль-Махді (араб. مسحد ةبة الهد‎; англ. Qubbat al-Mahdi або Al-Mahdi Mosque) або мечеть аль-Махді Аббаса (від імені імама наказавшего побудувати мечеть) — це діюча мечеть XVII століття розташована у західній частині столиці Ємену — Сана, в районі аль-Кадіми. Мечеть стоїть за межами Старого Міста — на «березі Сейли», дороги, що пролягає вздовж межі Старого міста, а в період дощів наповнюється водою і становиться невеликою тимчасовою річкою (ваді). Біля цієї мечеті знаходиться магазин з найкращим чаєм в столиці Санаа.

Історія

Мечеть аль-Махді побудована у 1750—1751 роках за наказом імама аль-Махді Аббас, який правив з 1748 року по 1775 рік. Стилістично вона повторює мечеті аль-Бакірійа та Талха. Але на відміну від них, аль-Махді побудована за указом єменця і у часи, коли перша османська окупація вже давно закінчилася (1635), а друга (1872) ще не почалася.

Далі ...

ред.  

Обране зображення

Висотна архітектура в Шибамі, Хадрамаут.
ред.  

Обране зображення

Будинок-башта в Ваді Dhar, Ємен.
ред.  

Архітектурні елементи та декор

ред.  

Словник термінів

 • Каббат (араб. قبة‎; англ. Qabbat) — купол будівлі мечеті. Наприклад: кажуть Каббат Аль-Махді, а не Мечеть Аль-Махді.
 • Мафраж — низький диван.
 • Міхраб (араб. مِحْراب‎) — ніша в стіні мечеті, прикрашена двома колонами й аркою. Вказує напрям на Мекку, де розташована головна святиня мусульманської релігії — Кааба. Туди повертаються обличчям під час молитви. Стіну, в якій розташований міхраб, називають «стіною кібли".
 • Сук (араб. سوق‎, sūq) — базар, ринок в арабських країнах.Вікіпедія:Проєкт:Ємен
Вікіпедія:Проєкт:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • Так як в мусульманстві чоловікові не можна носити золото, то в Ємені чоловіки носять срібні кільця, а жінки золоті.
 • У Ємені за деякими оцінками кат вживає до 90% всього чоловічого населення і 25% жінок. Для самих єменців жування ката не є тільки лише згубною звичкою або проведенням часу. Це стиль життя.
 • Після захоплення Адена 19 січня 1839 англійці ввели реєстрацію народжень і смертей, але до 1969 р. це ніяк не торкнулося інших районів країни. У Ємені не було прийнято знати дату свого народження і дату смерті. І тільки в 1969 р. був видан закон, що передбачав обов'язкову реєстрацію народжень і смертей по всій країні.
ред.  

Звичаї, уклад життя Ємену

ред.  

Обране зображення.

Старе Місто в Ель-Мукалла. Кози пасуться у дворі і на даху.
ред.  

Побут людей Ємену

ред.  

Релігії Ємену.

ред.  

Базари і вулична торгівля.
Вибране зображення.

ред.  

Обране зображення.

Єменські жінки-мусульманки носять нікаб. Фотографія 2005 року.
ред.  

Словник термінів.

ред.  

Базари і вулична торгівля.
Вибране зображення.


Вікіпедія:Проєкт:Ємен
Вікіпедія:Проєкт:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

ред.  

Флора Ємену

Гранат сокотрійський

Гранат сокотрійський (Punica protopunica Balf.f.) — вид тропічних квіткових рослин родини Плакунові (Lythraceae), вид роду Гранатове дерево.

Вічнозелене, часто колюче, дерево, що досягає висоти від 2,5 до 4,5 метрів. У молодому віці воно має червонувато-коричневу кору, яка у старіших рослин, що стають менш плідними, набуває сірого забарвлення. Листки округлі або еліптичні, темно-зелені, блискучі, супротивно розміщені, виростають до 3 см завдовжки.

Punica protopunica вважається попередником граната звичайного (Punica granatum) і є єдиним іншим видом у роді Гранатове дерево. Він відрізняється від гранату рожевими (не червоними), лійкоподібними квітами, будовою зав'язі і меншими, менш солодкими плодами. Плоди при дозріванні жовто-зеленого кольору.

Поширення

Виростає тільки на території Ємену - ендемік острова Сокотра. Досить рідко зустрічається в природі. Рослина виростає на вапнякових і кам'янистих плато на висоті 250-310 метрів над рівнем моря, нерідко серед заростей кротону.

Стаття

ред.  

Обрані зображення

По дорозі з Санаа в Джіблі, Ємен.
ред.  

Обрані зображення

Ємен. Висохше алое біля шляху з Хутаиба в Кахил. Схоже, що це Aloe vacillans.
ред.  

Флора Ємену за алфавітом


Вікіпедія:Проєкт:Ємен
Вікіпедія:Проєкт:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

ред.  

Фауна Ємену

Пальмовий крилан, або Солом'яного кольору крилан (лат. Eidolon helvum) — вид з загіну рукокрилих, родини Криланових.

Пальмовий крилан.

Середовище проживання. Область поширення виду охоплює територію від Сенегал а і Ефіопії до Південної Африки, а також південний захід Аравійського півострова. Широко поширені у зонах низовинних тропічних лісів і саван. Населення може жити в модифікованому середовищі проживання і вид часто реєструється в міських районах, таких, як лісисті парки міста. Висота мешкання: від рівня моря до близько 2000 м над рівнем моря.

Ареал виду.

Морфологія. Морфометрія. Довжина голови й тіла: 143—215 мм. Хвіст короткий, довжина хвоста: 4—20 мм, розмах крил сягає 762 мм, вага: 70–100 гр (з інших джерел 230—350 гр). Опис. Волосся на шиї довше і пухнастіше ніж на решті тіла. Забарвлення шерсті солом'яно-жовте чи жовто-коричнувате зверху і рудувато-коричнево-оливкове чи коричнювате знизу. На горлі і з боків шиї самців є рудуваті плями.

Спосіб життя. Тварини воліють лісисті області, де в наявності є плоди, їх основне живлення. Зустрічаються також в саванах і посушливих областях, а також у горах на висоті до 2000 метрів над рівнем моря. Протягом дня вони сплять великими групами (часто декілька тисяч тварин) частіше на деревах, іноді також в печерах і зроблених людиною притулках. Вночі вони вилітають на пошуки корму, пролітаючи відстань до 30 км. Тварини часто кочують залежно від сезонів дощів і посухи в інші регіони, об'єднуючись при цьому у великі зграї (колонії) чисельністю тисяч, навіть до мільйона особин. Таким чином за рік вони долають відстань до 2500 км.

Харчування. Тварини харчуються переважно плодами, в тому числі пальм роду Borassus, фінікових пальм, мангіфери індійської, сейба та інших дерев, а також квітками і нектаром, наприклад Адансон. Однак, вони не споживають плоди цілком, а переважно висмоктують з них сік. Завдяки своїм звичкам вони грають важливу роль при запиленні деяких рослин.

Розмноження. Парування відбувається з квітня по червень. З моменту спарювання до народження дитинчати проходить 9 місяців, при цьому ембріон підростає в матці тільки 4 місяці. Більшість народжень відбувається в лютому і березні, збігаючись у часі з сезоном дощів, коли в наявності є найбільший асортимент харчування. Самки об'єднуються разом, а самці не беруть участь у вихованні. Часто народжується тільки одне дитинча, рідко два. Тривалість життя цих тварин становить приблизно 15 років, окремі особини можуть прожити понад 20 років.

Значення. Так як пальмове крилани живуть спільно у великих групах і часто роблять нальоти на фруктові плантації або сади, завдаючи тим самим збитки. На них ведеться полювання. Їх м'ясо іноді вживають в їжу.

…далі

ред.  

Обране зображення

Фотографія з острова Сокотра.
ред.  

Фауна Ємену за алфавітом

ред.  

Нові статті

 • Амр II — почато 7 листопада 2019 користувачем Venzz
 • Амр I — почато 7 листопада 2019 користувачем Venzz


Усього знайдено статей: 789 (17 квітня 2020)

ред.  

Основні статті

ред.  

Інші портали

Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти