Портал:Ємен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікіпедія:Проект:Ємен
Emblem of Yemen.svg

Flag of Yemen.svg
ред.  

Ємен

Є́мен, Респу́бліка Є́мен, країна в південно-західній Азії, межує на півночі з Саудівською Аравією і Оманом на сході. Омивається Аравійським морем на півдні та Червоним на заході. Ємену належать острови Камаран, Перім, Сокотра та інші.

Єменська Республіка була утворена 22 травня 1990 року внаслідок об'єднання Єменської Арабської Республіки (ЄАР, або Північний Ємен) і Народної Демократичної Республіки Ємен (НДРЄ, або Південний Ємен).

Назва країни «аль-яман» може бути перекладена з арабської мови як «права сторона» або «щастя», «благоденство». Ємен займає більшу частина території, яку древні римляни називали «Арабіа Фелікс» («Щаслива Аравія»).

Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

Легенди Ємену.

 • Стара індійська легенда розповідає, що давним-давно в Аравійському морі на острові Сокотра жив кровожерливий дракон, який нападав на слонів і випивав їхню кров. Але якось один старий і сильний слон впав на дракона і розчавив його. Їх кров змішалася і змочила землю навколо. На цьому місці виросли дерева названі драценами (дав.-гр. δράκαινα), що в перекладі означає «самка дракона».
ред.  

Регіони Ємену

Тіхама на карті.
Як сходяться гори центрального Ємену і Тіхама. Розтин.

Тіхама (араб. تهامة‎) — в основному піщана пустеля, яка займає ділянку берегової слабонахиленої рівнини на заході та південному заході Аравійського півострову, між Червоним морем і передгір'ями хребтів Ель-Хіджаса та Ель-Асира в межах Саудівської Аравії та Ємена. Ширина цієї прибережної пустелі коливається від 5 до 70 км. Поверхня місцями перерізується окремими скельними останцями та численними сухими русламиваді, що перетинають її із заходу на схід. Деякі з них живляться опадами, що випадають в горах Ель-Асир, і мають постійний стік.

Клімат тропічний, пустельний. Опадів випадає незначна кількість – менше 100 мм. Середньорічна температура – плюс 22-24°С, а температура найспекотнішого місяця, липня, перевищує 30°С. Зимові температури ненабагато відрізняються від літніх. Часті вітри викликають піщані бурі та запорошені тумани, але майже не приносять дощів. Близькість моря, затиснутого між пустелями, визначає виключно високу вологість повітря в Тіхамі, роблячи клімат важким.

Історія

В XVII столітті голландці та англійці створили в Мокхе кавові факторії; французи і португальці намагалися зміцнитися в Тіхамі силою. Під час єгипетської експедиції 1798-1801 англ. місія генерала Вілсона (1799) намагалася домогтися від імама згоди на розміщення в Ємені англійських військ. Європейська експансія сприяла зростанню сепаратістістской тенденцій єменських феодалів.

На початку XIX століття райони Ємену вздовж узбережжя зазнали нашестя ваххабітів, а в 1818 році імамат втратив Тіхаму, зайняту єгипетськими військами. В 1840 році, після евакуації єгиптян, Тіхама відійшла під владу шерифів міста Абха (обл. Асир), в 1849 році в ній була відновлена влада турецької Адміністрації.

У роки війни англійські війська окупували єменський острів Камаран (1915 рік) і Тіхаму (в т.ч. місто-порт Ходейда, яке в 1921 году Англія передала Ассиру); виник англо-єменський конфлікт 1918-28 років. Гірський Ємен був блокований, його зовнішньоторговельні зв'язки перервані. Південні райони стали театром постійних зіткнень англійських військ і племен Ємену.

У 1919 році проголосивший себе королем Ємену Яхая бен Мухаммед Хамід-ад-Дін остаточно розірвав васальні відносини з Туреччиною. Государствово Яхаї, що займало в той час гірський Ємен, стало центром об'єднавчого руху єменських племен. В 1925 році була звільнена Ходейда і решта території Тіхама.

Далі ...

ред.  

Обране зображення

Йемен Эль-Мукалла Старый Город Мечеть с подворьем и торговая площадь возле неё 08 фев 2010.JPG
Старе Місто в Ель-Мукалла (Ємен) - мечеть з обійстям і торгова площа навпроти.
ред.  

Обране зображення

ред.  

Адміністративний поділ Ємену

Мухафази Ємену:

Міста Ємену:

Інші видатні селища Ємену:

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • 330 р. до н. е.. За порадою Аристотеля його учень Олександр Великий (Македонський) посилає загін греків, земляків Аристотеля, для захоплення Сокотри і забезпечення доступу до кращого в світі алое. Греки витісняють з острова індусів, які називали острів «Двипа сукхадхара» («острів Блаженства»), і називають його Діоскорид по асоціації з колишньою назвою і в якості посвячення Діоскурам - братам Кастор і Поллукс, які, відповідно до грецької міфології, протегували мореплавцям.
редагувати 

Народи, племена, династії, клани Ємену


ред.  

Народи, племена, династії, клани Ємену

ред.  

Обране зображення

Сокотрийцы.jpg
Корінне населення Сокотри. 2013 рік.
ред.  

Обране зображення

Man wearing jambiya.jpg
Чоловік з Манакха носить джамбія. Ємен. Фотографія 30 липня 1986 року.
ред.  

Династії Ємену

 • Махдіди — династія релігійно-політичних керівників середньовічної південно-єменської держави з центром у м. Забід.
редагувати 

Історія Ємену


ред.  

Історичні держави на території Ємену

ред.  

Обране зображення

ред.  

Події.

ред.  

Обране зображення

ред.  

Зниклі міста та споруди Ємену

редагувати 

Персоналії Ємену.


ред.  

Персоналії Ємену

Джеймс Блер.

Генерал Джеймс Блер (англ. James Blair) (27 січня 1828 - 18 січня 1905) - військовий шотландського походження, який дослужився до звання генерала в Британських колоніальних військах і був нагороджений Хрестом Вікторії, - найвища і найпрестижніша нагорода за хоробрість перед лицем ворога, яка може бути присуджена в Британських військах і військах Співдружності націй. Також нагороджений Орденом Лазні. Двоюрідний брат капітана Роберта Блера, який також нагороджений Хрестом Вікторії.

Подвиги

Йому було 29 років, коли він, будучи капітаном 2-ї Бомбейської Легкої кавалерії в Бомбейської армії під час індійського заколоту в 1857 році, за наведені нижче два подвигу був нагороджений Хрестом Вікторії за те, що в двох випадках відзначився своєю галантною і зухвалою поведінкою:
1. У ніч на 12 серпня 1857 року в Neemuch, він добровільно хотів затримати 7 або 8 озброєних заколотників, які замкнулися для оборони в будинку, двері якого він відчинив. Потім він кинувся на них і змусив їх тікати через дах; в цій зустрічі він був важко поранений. Незважаючи на свої рани він переслідував втікачів, але не зміг підійнятися вгору за ними через темноту в ніч.
2. На 23 жовтня 1857 року в Jeerum, він галантно боровся за шлях через купи повстанців, які буквально оточили його. Після поломки кінця свого меча на голові одного з повстанців і отримання серйозної травми (поріз) мечем на своїй воюючій руці, він приєднався до свого загону. У такому пораненому стані і без іншої зброї, маючи рукоять свого поламаного меча, він очолив своїх людей, атакував повстанців найбільш дієво і розсіяв їх.

Генерал і резидент в Адені

Пізніше він отримав звання генерал і був резидентом Великобританії в Адені в 1882-1885 роках.

Стаття

ред.  

Обране зображення

ред.  

Обране зображення

الخان بهادر محمد سالم علي.jpg
Слово дано хану Бохадир Мохаммед Салім Алі під час візиту короліви Єлизавети II в Аденську колонію в 1954 році.

редагувати 


ред.  

Збройні сили Ємену

ред.  

Обране зображення

Sana'a,60st.,February 1st,2012.JPG
Санаа. 1 лютого 2012 року. На 60-й вулиці.
ред.  

Обране зображення

ред.  

Зброя і амуніція


редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Архітектурні споруди Ємену

Мечеть аль-Махді. Фото з моста через Сейлу.
Мінарет мечеті Аль-Махді. 2009 рік.
Вулиця Ваді-Сейла чи просто Сейла. Мечеть аль-Махді позаду домів і за мостом через Сейлу. Санаа, 1988 рік.

Мечеть аль-Махді (араб. مسحد ةبة الهد‎; англ. Qubbat al-Mahdi або Al-Mahdi Mosque) або мечеть аль-Махді Аббаса (від імені імама наказавшего побудувати мечеть) — це діюча мечеть XVII століття розташована у західній частині столиці Ємену — Сана, в районі аль-Кадіми. Мечеть стоїть за межами Старого Міста — на «березі Сейли», дороги, що пролягає вздовж межі Старого міста, а в період дощів наповнюється водою і становиться невеликою тимчасовою річкою (ваді). Біля цієї мечеті знаходиться магазин з найкращим чаєм в столиці Санаа.

Історія

Мечеть аль-Махді побудована у 1750—1751 роках за наказом імама аль-Махді Аббас, який правив з 1748 року по 1775 рік. Стилістично вона повторює мечеті аль-Бакірійа та Талха. Але на відміну від них, аль-Махді побудована за указом єменця і у часи, коли перша османська окупація вже давно закінчилася (1635), а друга (1872) ще не почалася.

Далі ...

ред.  

Обране зображення

Niebuhr-sanaa.jpg
Малюнок будинку в районі вілл Бір аль-Азаб в Санаа (Ємен). Малюнок зроблений датчанином Карстеном Нібур, що знаходився у складі датської експедиції в Ємені 1762-1764 років.
ред.  

Обране зображення

House Details, Sanaa, Yemen (10737189323).jpg
Елементи будинку. Столиця Санаа. Фотографія від 8 листопада 2013 року.
ред.  

Архітектурні елементи та декор

ред.  

Словник термінів

 • Каббат (араб. قبة‎; англ. Qabbat) — купол будівлі мечеті. Наприклад: кажуть Каббат Аль-Махді, а не Мечеть Аль-Махді.
 • Мафраж — низький диван.
 • Міхраб (араб. مِحْراب‎) — ніша в стіні мечеті, прикрашена двома колонами й аркою. Вказує напрям на Мекку, де розташована головна святиня мусульманської релігії — Кааба. Туди повертаються обличчям під час молитви. Стіну, в якій розташований міхраб, називають «стіною кібли".
 • Сук (араб. سوق‎, sūq) — базар, ринок в арабських країнах.


редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

 • Так як в мусульманстві чоловікові не можна носити золото, то в Ємені чоловіки носять срібні кільця, а жінки золоті.
 • У Ємені за деякими оцінками кат вживає до 90% всього чоловічого населення і 25% жінок. Для самих єменців жування ката не є тільки лише згубною звичкою або проведенням часу. Це стиль життя.
 • Після захоплення Адена 19 січня 1839 англійці ввели реєстрацію народжень і смертей, але до 1969 р. це ніяк не торкнулося інших районів країни. У Ємені не було прийнято знати дату свого народження і дату смерті. І тільки в 1969 р. був видан закон, що передбачав обов'язкову реєстрацію народжень і смертей по всій країні.
ред.  

Звичаї, уклад життя Ємену

ред.  

Обране зображення.

P1080795.JPG
Старе Місто в Ель-Мукалла. Кози пасуться у дворі і на даху.
ред.  

Побут людей Ємену

ред.  

Релігії Ємену.

ред.  

Базари і вулична торгівля.
Вибране зображення.

ред.  

Обране зображення.

Sana'a people.jpg
Люди в столиці Санаа. Фотографія від 20 серпня 1986 року.
ред.  

Словник термінів.

ред.  

Базари і вулична торгівля.
Вибране зображення.

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

ред.  

Флора Ємену

Загальний вигляд дерева, Марокко
Насіння
Поширення
Структура кори
Квітки
Листя з шипами

Акація нільська (лат. Acacia nilotica) — вид дерев з роду Акація родини Бобові (Fabaceae).

Ботанічний опис

Невисоке дерево висотою до 5 — 6 м або великий чагарник. Молоді гілки мають потрійні, загнуті вниз гачком шипи. У корі поблизу камбію утворюється камедь.

Листядвічі-перистоскладні, розміщення листків чергове.

Квітки білі або слабо-жовтуваті в колосовидних суцвіттях.

Поширення

Acacia nilotica можна зустріти в тропічній та субтропічній Африці від Єгипту до ПАР, Афганістані, Лівії, Малій Азії, на Індостані, в Шрі-Ланці. Вирощують в Ірані, В'єтнамі, Австралії і на Карибських островах. Була завезена до Австралії в кінці 90-х років XIX століття — на початку XX століття.

Росте переважно на грунтах з високим вмістом глини, але може рости і на піщаному суглинку великої глибини в більш вологих районах. Зазвичай росте поблизу водойм, у місцях, які затоплює вода в сезон дощів, добре витримує засоленість грунту. Річна кількість опадів в місцях зростання дерев — від 350 до 1500 мм. Дуже чутлива до заморозків, але витримує середню температуру найхолоднішого місяця 16°C.

Значення та застосування

В Індії та Африці Acacia nilotica широко використовують в міських посадках, для отримання деревини та дров. Кора і насіння є джерелом танінів. Підходить для отримання паперу.

В Індії та Африці цей вид акації використовують в медичною метою. Кору застосовують для попередження крововиливів, при лікуванні дизентерійної діареї та прокази; коріння — як збудливий засіб, квітки — при лікуванні сифілісу.

Acacia nilotica культивують з метою отримання камеді, збираючи її з тріщин, що утворюються на стовбурах природним шляхом, або з штучних надрізів, і використовують її в лікувальних цілях. В Африці камедь Acacia nilotica використовується здавна. Найкращі сорти камеді виходять шляхом надрізів шестирічних культивованих дерев. Популярністю користуються сорти «Гуміарабіка» з Сенегалу та «кардована» з Судану. Зібрану камедь висушують на сонці та сортують за забарвленням та величиною шматків. Найкращі сорти Гуміарабіки являють собою злегка жовтуваті, великі, майже кулясті шматки.

Порошок аравійської камеді слугує емульгатором при приготуванні масляних емульсій, водний розчин застосовується всередину як обволікаючий засію і в клізмах.

Рослини та стручки з насінням поїдають тварини. Тварини сприяють поширенню насіння.

Стаття

ред.  

Обрані зображення

Aden shrub at port gate 11 Feb 2010.JPG
Кущ біля воріт порту Аден провідних до цементного причалу, Ємен. Ворота ліворуч позаду на цій фотографії. Може хтось знає назву цієї рослини?
ред.  

Обрані зображення

En route Hutaib to Kahil, Yemen (4325480732).jpg
Ємен. Висохше алое біля шляху з Хутаиба в Кахил. Схоже, що це Aloe vacillans.
ред.  

Флора Ємену за алфавітом

редагувати 


Вікіпедія:Проект:Ємен
ред.  

Чи ви знаєте, що…

ред.  

Фауна Ємену

Мєарія Яковлєва (лат. Meharia yakovlevi).

Мєарія Яковлєва (лат. Meharia yakovlevi) — моль родини Деревоточці (лат. Cossidae), виявлен на острові Сокотра, (Ємен).

Етимологія назви. Видовий епітет дан на честь російського лепідоптеролога Романа Яковлєва (Roman Yakovlev), який був в експедиції на Сокотрі разом літовським ентомологом Аідасом Салдаітісом (Aidas Saldaitis) та колегами Робертом Борс, Повіласом Івінскісом (Robert Borth, Povilas Ivinskis).

Відкриття виду. Цей вид був описаний по єдиному примірнику самця. Цей зразок був знайдений в околицях Хадібу, на пагорбах, покритих густою чагарниковою рослинністю. У січні 2010 року були зібрані ще п'ять особин цього виду.

...далі


Heliothela ophideresana

Heliothela ophideresana - вид молі з родини вогнівки-трав'янки.

Наукова назва цього виду була вперше опублікована в 1863 році Уокером.

Опис. Розмах крил близько 15 мм.

Ареал. Це широко поширений вид, який влаштувався в Південній Африці, Лівії, Малаві, Намібії, Нігерії, Мадагаскарі, Танзанії, Саудівській Аравії, Ємені, Омані, Об'єднаних Арабських Еміратах, Індії, Шрі-Ланці, Афганістані і в Австралії, де він був спійманий в Квінсленді.

...далі


Achyra nudalis

Achyra nudalis (латинь) - моль з сімейства Вогнівки-трав'янки, або Трав'яні Вогнівки, (лат. Crambidae).

Наукова назва вперше була описана в 1796 році Хюбнером (нім. Hübner).

Ареал. Поширена з півдня Європи до сходу Індії і Монголії. Також виявлена в Ємені, Нігері, Саудівській Аравії і Південній Африці.

Синоніми назви:

 • Pyralis nudalis Hübner, 1796
 • Achyra nodalis Gundlach, 1891
 • Botys lacunalis Zeller, 1852
 • Aplographe fulvalis Warren, 1892
 • Pionea xanthalis Fawcett, 1916
 • Loxostege nudalis var. brunnealis Caradja, 1916
 • Nymphula bipunctalis Duponchel, 1831
 • Nymphula unipunctalis Duponchel, 1831
 • Nymphula pauciferalis Walker, 1866
 • Phlyctaenodes kronei Schawerda, 1914
 • Phlyctaenodes serenalis Schawerda, 1916
 • Pyralis interpunctalis Hübner, 1796
 • Loxostege nudalis var. sepialis Caradja, 1935

...далі

ред.  

Обране зображення

Socotran Starling (f)..jpg
Фотографія з острова Сокотра.
ред.  

Фауна Ємену за алфавітом

ред.  

Нові статті

 • Амр II — почато 7 листопада 2019 користувачем Venzz
 • Амр I — почато 7 листопада 2019 користувачем Venzz


Усього знайдено статей: 789 (17 квітня 2020)

ред.  

Основні статті

ред.  

Інші портали

Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


Архітектура... • Біографії • Війна... • Гастрономія • Економіка • Енергетика • Ігри • Інформаційні технології • Історія... • Книги • Культура • ЛГБТ • Мистецтво... • Міфологія • Освіта • Пиво • Пластунство • Політологія... • Право • Програмування • Релігія... • СНІД • Спорт... • Техніка... • Туризм

Наука • Математика • Природничі науки... • Науки про Землю... • Науки про життя... • Гуманітарні науки... • Медицина • Філософія

Україна... • АТО • Діаспора • Географія • Караїми • Кінематограф • Література • Сучасна література • Мистецтво • Мова • Музика • Рок • Наука • Регіони... • Спорт • УПА • Євро 2012 •

Географія... • Австралія і Океанія • Азія • Антарктика • Африка • Європа • Південна і Північна Америка • Країни світу...
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти