Дхармачакра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:02, 8 березня 2021, створена 188.163.29.18 (обговорення) (→‎Три повороти колеса дхарми: у реченні " У першому циклі повчань говориться, головним чином, про зовнішну поведінлку, якій відповідає моральний кодекс ченця або черниці." виправив "зовнішну поведінлку" на "зовнішню поведінку")
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дхармачакра, Дгармачакра (санскр. धर्मचक्र, dharmacakra IAST «колесо дхарми», «колесо закону») — символ дхарми, вчення Будди про шлях до просвітління, звільнення від кармічних перероджень у сансарі[1]. Традиційно зображується у вигляді стилізованого колеса з вісьмома спицями (інколи з п'ятьма, шістьма).

Входить до складу 8 благих символів.

Значення

Зазвичай вісім спиць трактуються як зображення складових Благородного вісімкового шляху.

На деяких зображеннях обабіч Колеса стоять дві газелі як символ буддійської проповіді. Це пов'язано з переказом, що першу проповідь Будди слухали також і ці дві тварини[2].

Зображення бхавачаки — іншого візуально схожого широко відомого символу у вигляді колеса сансари (санскр. «блукання», «круговорот») демонструє нескінченний кругооберт буття, що характеризується народженням, смертю і новим народженням у різних місцях.

Буддизм

дхармачакра в скульптурній обробці Храму Сонця, Конарк, Орісса, Індія

Історія буддизму в Індії традиційно розділяється буддистами на три періоди, які отримали назву «Три повороти дхармачакри». Обертання колеса символізує виклад і пояснення Закону для порятунку всіх живих істот. Таким чином, Будда є «обертачем колеса» (Чакравартин).

Перший поворот відносять до часу, коли Будда Шак'ямуні виголосив свою бенареську проповідь, яка дістала назву «Сутра запуску дхармачакра» («Дхармачакра-правартана-сутра»).

Другий поворот пов'язують з появою праджняпарамітських сутр, третій — з виникненням вчення віджнянавади.

Поворот колеса дхарми

Згідно з поглядами Тхеравади Будда одного разу повернув колесо Дхарми в Оленячому парку, в Сарнаттсі, поблизу Варанасі, вимовивши свою першу проповідь Дхаммачакрапаваттана сутта для п'ятьох аскетів. Другий і третій повороти Тхеравада не визнає такими.

Три повороти колеса дхарми

Згідно з поглядами шкіл Махаяни Будда тричі повертав Колесо Дхарми: це означає, що він дав три великих цикли повчань, які відповідають різним здібностям учнів і показують їм шлях до неминущого щастя. Відтоді в розпорядженні всіх, хто живе в епоху після появи Будди, є методи, за допомогою яких можна досягти досконалого стану повного просвітлення.

Як вчать найбільш древні нереформованої школи Тхеравади, Будда повертав колесо навчання тільки один раз, під час виголошення дхармачакра-правартана сутти в Варанасі. Подальші повороти Тхеравада відносить до пізніших змін первісної доктрини.

  • Перший Поворот Колеса Дхарми

Будда вчив, в основному, Чотирьох благородних істин і Закону Карми, які пояснюють нашу ситуацію в кругообігу існування і стверджують можливість звільнення від всіх страждань і причин страждань. У першому циклі повчань говориться, головним чином, про зовнішню поведінку, якій відповідає моральний кодекс ченця або черниці. Якщо співвіднести ці цикли повчань з різними напрямками буддизму, тоді можна сказати, що перший цикл повчань Будди є основою для традиції Тхеравади.

  • Другий Поворот Колеса Дхарми

Будда дав повчання про відносну та абсолютну істини, а також — про взаємозалежне виникнення (Пратітьї самутпади) і порожнечі (шун'яти). Він показав, що речі, які з'являються відповідно до закону причини і наслідку (карма), за своєю природою вільні від дійсного, незалежного існування. У другому циклі повчань говориться про внутрішній настрій, якому відповідає кодекс поведінки мирянина або мирянки, що беруть на себе відповідальність за інших, наприклад, за сім'ю або за будь-які соціальні групи. Цей цикл повчань Будди є основою для Великої Колісниці (Махаяни).

  • Третій Поворот Колеса Дхарми

Були дані повчання про властиву всім істотам Проясненої природи (Природі Будди), що містить всі скоєні якості і початкову мудрість Будди. В цьому циклі повчань говориться про аспекти восьмеричного шляху, відповідних моральному кодексу йогінів, які з'єднують чистий погляд на речі з постійною практикою. Третій цикл повчань Будди є основою для Великої Колісниці (Махаяни) і Колісниці Тантри (Ваджраяни).[3]

Даосизм

Після проникнення буддизму в Китай і його подальшої взаємодії з даосизмом, деякі буддійські образи і символи були запозичені даосами, в тому числі і «дхармачакра».

Наприклад, у творі Чжао Біченя (кит. 性命 法 诀 明 指) дев'ята глава називається «самообертання дхармачакри». В системі даосизму під дхармачакрою розуміється не дхармічна ідея, а мале небесне коло (кит. 小 周天) циркуляції ці по каналам ду-травень і жень-травень.

Дхармачакра в державній символіці

Дхармачакра розташована по центру сучасного прапора Індії і на її гербі, на гербі Монголії і Шрі-Ланки і на деяких історичних і регіональних прапорах (Прапор Сіккіму).

Цікаве

В HTML, кодування UTF-8 існує спеціальний символ який відображає колесо дгарми, &# 9784; (десяткове представлення):

Див. також

Примітки

  1. Albert Grünwedel, Agnes C. Gibson, James Burgess, Buddhist art in India. Published by Bernard Quaritch, 1901, page 67: «Колесо (дхармачакра), як уже згадувалося, було прийнято учнями Будди як символ його вчення …»
  2. Торчинов Е. А. Введення в буддолог — Санкт-Петербург: Амфора, 2005 г. — стр. 13 — ISBN 5-94278-805-7.
  3. М. Зегерс Знання про медитації. Київ. 2008. С. 31—33, 37