Mammillaria pectinifera

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Mammillaria pectinifera
Mammillaria pectinifera Resenter89.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Кактусові (Cactaceae)
Підродина: Cactoideae
Рід: Мамілярія (Mammillaria)
Вид:
M. pectinifera
Біноміальна назва
Mammillaria pectinifera
Синоніми

Pelecyphora pectinata Stein 1885
Solisia pectinata (Stein) Button & Rose 1923

Mammillaria pectinifera (укр. Мамілярія пектініфера)[1] — сукулентна рослина з роду мамілярія (Mammillaria) родини кактусових (Cactaceae).

Історія[ред. | ред. код]

Квіти Mammillaria pectinifera

Вид вперше описаний німецьким ботаніком Фредериком Альбертом Константин Вебером[de] (нім. Frédéric Albert Constantin Weber, 1830—1903) у 1898 році у виданні нім. «Dictionnaire d'Horticulture».[2]

Етимологія[ред. | ред. код]

Видова назва (укр. мамілярія гребінчаста) походить від «pectinifera» — гребінка і вказує на вигляд колючок.[3]

У місцевого населення носить назву «conchilinque» — щось на зразок молюскоподібний.

Ареал і екологія[ред. | ред. код]

Mammillaria pectinifera є ендемічною рослиною Мексики. Ареал розташований у штаті Пуебла лише в долині Теуакан-Куйкатлан. Рослини зростають на висоті від 1700 до 2300 метрів над рівнем моря в ксерофільних скребах і луках, на вапняних ґрунтах.

Морфологічний опис[ред. | ред. код]

Орган Опис
Рослини одиночні.
Коріння
Стебло кулясте до коротко-циліндричного, в діаметрі 1-3 см.
Епідерміс
Маміли циліндричні, з молочним соком.
Ареоли довгі, вузькі.
Аксили голі.
Центральні колючки немає.
Радіальні колючки 20-40, гребінчасті, притиснуті до стебла, білі, завдовжки 1,5-2 мм.
Квіти білі до блідо-рожевих з темнішими центральними прожилками на пелюстках, 20-30 мм завдовжки і в діаметрі.
Бутони
Зовнішні пелюстки
Внутрішні пелюстки
Тичинки
Маточка
Плоди червоні, маленькі, трохи виступають вище колючок.
Насіння чорне.

Чисельність, охоронний статус та заходи по збереженню[ред. | ред. код]

Mammillaria pectinifera входить до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи видів під загрозою зникнення (EN).

Вид має площу розміщення близько 4000 км². Ареал дуже фрагментований (про це свідчить генетична диференціація). Субпопуляції Mammillaria pectinifera малі і утворюють ізольовані групи. Є докази зниження чисельності рослин у деяких субпопуляціях. У багатьох випадках це пов'язано з покодженням комахами і нелегальним збиранням. Було відмічено, що на кактуси нападують личинки жука, які з'їдають тканини всередині пари, що вбиває рослини. Серйозними загрозами є також видобуток гірської породи для будівництва, скидання сміття, збирання рослин, садівництво та випас худоби та кіз.

Передбачається, що діапазон цього виду зменшиться до 90 % за умов зміни клімату за сценаріями, в яких температура підвищувалася на 2 °С, а опадів — на 15 % відносно до сучасних кліматичних умов (приблизно в період між 2060 і 2100 роками).

Mammillaria pectinifera присутня в біосферному заповіднику Теуакан-Куйкатлан.

У Мексиці ця рослина занесена до Національного переліку видів, що перебувають під загрозою зникнення, де вона включена до категорії «підлягає особливій охороні».

Охороняється Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES).[4]

Систематика[ред. | ред. код]

Вид спочатку був віднечений до роду пелецифора (Pelecyphora pectinata) через зовнішню схожість з цим родом. Потім був багато років був відомий як педставник монотипного роду Solisia (Solisia pectinata) через унікальний зовнішній вигляд, з подовженими ареолами і гребеневидними колючками. Але розташування квіток явно як у роду мамілярія, тому саме так рослина розглядається останнім часом.

Близьким видом до Mammillaria pectinifera є Mammillaria solisioides і у 1980 році мексиканський ботанік Ернандо Санчес-Межорада (ісп. Sánchez-Mejorada, 1926—1988) відніс останній до різновидів першого, але це тривало недовго і не стало загальновизнаним і невдовзі Девід Річард Гант розділив ці два види.

Використання[ред. | ред. код]

Цей вид використовується як декоративна рослина на місцевому, національному та міжнародному рівнях. Зразки видобуваються з диких популяцій, але вони також розводяться в державних зареєстрованих розплідниках. Mammillaria pectinifera іноді іменується peyote, є небанато доказів, що цей вид використовується для обрядів або як психотропні ліки.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (укр/рос). Сайт Верховної Ради України. Архів оригіналу за 17 листопада 2019. 
  2. Dictionnaire d'Horticulture 2: 804. 1898
  3. Urs Eggli, Leonard E. Newton. Etymological Dictionary of Succulent Plant Names (укр. Етимологічний словник назв сукулентних рослин). — Berlin/Heidelberg : Springer, 2010. — ISBN 978-3-642-05597-3. (англ.)
  4. Mammillaria pectinifera. CITES. Архів оригіналу за 9 січня 2019.  (англ.)

Література[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]