Мамілярія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мамміллярія (Mammillaria)
Квітучі мамміллярії в кімнатній культурі (з колекції Юрія Шостака, Миколаїв, Україна)
Квітучі мамміллярії в кімнатній культурі (з колекції Юрія Шостака, Миколаїв, Україна)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Кактусові (Cactaceae)
Підродина: Cactoideae
Триба: Cacteae
Рід: Мамілярія (Mammillaria)
Haw., 1812
Типовий вид
Mammillaria simplex[1] = Mammillaria mammillaris[2]
(L.) H.Karst., 1812
Види

близько 170, див. Список видів роду мамілярія

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Mammillaria
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Mammillaria
EOL logo.svg EOL: 52940
IPNI: 331750-2
ITIS logo.svg ITIS: 19778
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 130139

Мамілярія (Mammillaria) — рід сукулентних рослин з родини кактусових.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Кущ Mammillaria perbella у природі
Mammillaria plumosa в кімнатній культурі в Києві

Батьківщина — південні райони США, Центральна Америка (Гватемала, Гондурас), Вест-Індія, Венесуела, Колумбія. Хоча типовою країною цього роду є Мексика — з близько 170 видів цього роду близько 150 є ендемічними для цієї країни[3]. У природі зустрічається на стрімких скелях, пагорбах, у тріщинах скель, на висоті до 3000 м над рівнем моря, часом серед чагарників і трав на піщаних, вапняних, глинистих, кам'янистих ґрунтах. Деякі види утворять подушкоподібні колонії.

Етимологія[ред. | ред. код]

Назва походить від латинського слова mamilla — сосочок, зменшене від лат. mamma  — сосок.

Рід Mammillaria був описаний в 1812 р. Гавортом (Haworth), що помилково поставив дві букви «m» у написанні цієї назви. Він не знав, що за три роки до цього (в 1809 р.) Джоном Стокхаузом (John Stackhouse) уже була описана водорість під родовою назвою Mammillaria. За правилами ботанічної номенклатури не повинно бути однакових назв родин і родів, однак пріоритетним, напевно, є найменування водорості. Тому в 1923 р. Бріттон і Роуз (Britton et Rose) переробили рід Mammillaria в Neomamillaria. Однак за сто з гаком років стара назва настільки міцно закріпилася, що нова ніяк не прищеплювалася, і, як виняток, за родом було залишено первісне найменування, дане Гавортом, у неправильному написанні із двома «m».[4]

Біологічний опис[ред. | ред. код]

Для мамілярій характерна відсутність ребер і наявність сосочків — маміл. Форма рослин або куляста, або циліндрична, колючки й опушення сильно варіюють. Квітки прості, невеликі, розташовані віночком на верхівці в 1-3 кола, забарвлення — найрізноманітніше. Для мамілярій характерна поява квіток і відростків не з ареол, а з пазух сосочків (аксил). Плоди соковиті, витягнуті, ягодоподібні, занурені в стебло до дозрівання, що відбувається, як правило, на другий рік.

Утримання[ред. | ред. код]

Для колекціонера рід мамілярії просто знахідка. Ці рослини сміло можна рекомендувати починаючому кактусисту, оскільки більшість із них надзвичайно невимогливі, добре ростуть на своїх коріннях, легко зацвітають чудесними різнобарвними віночками, та й плоди мамілярій дуже декоративні. Особливо «примхливих» представників роду легко культивувати в щепленому стані.

Здебільшого мамілярії невимогливі до світла, улітку люблять рясне поливання й обприскування, зимівлю — суху й прохолодну (8 — 10 °C), ґрунт пухкий і поживний. Для видів з довгими колючками й білими волосками потрібно додавати в ґрунт вапно. Види, що утворюють подушкоподібні форми, рекомендовано саджати в плошки.

Систематика[ред. | ред. код]

Це один з найчисельніших за кількістю видів з родів кактусів. У 1919 році Натаніель Бріттон і Джозеф Роуз систематизували рід Mammillaria. Згідно з цією класифікацією рід налічував 350 видів і 98 різновидів. У роботі Курта Бакеберга — «Das Kakteenlexikon» описано 350 таксонів роду Mammillaria[5]. У 1970 році після ревізії, проведеної Девідом Гантом, число видів скоротилось до 220. Продовжуючи дослідження, у 1987 році Гант ще зменшив кількість видів до 167[6]. У 2001 році вийшла фундаментальна монографія з родини кактусових «The Cactus Family» Едварда Андерсона — колишнього президента Робочої групи Міжнародної організації з вивчення сукулентних рослин[de] (англ. International Organization for Succulent Plant Study),[7], в якій він, спираючись на висновки фахівців з International Cactaceae Systematics Groups і Mammillaria Society, описав 171 вид та 75 підвидів роду Mammillaria (докладніше див. Список видів роду мамілярія). Сайт The Plant List, що є спільним інтернет-проектом Міссурійського ботанічного саду і Королівських ботанічних саів у К'ю, наводить 185 визнаних видів[8]. Натомність, сайт «Plants of the World-online» тих же Королівських ботанічних саів у К'ю наводить наводить 162 визнані види мамілярійСписок видів роду Mammillaria. Plants of the World-online. Королівські ботанічні сади в К'ю.  (англ.)</ref>.

Список видів[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Edward F. Anderson. «The Cactus Family». 776 р. ISBN 0 881924989 (англ.)
  • Butterworth, C. A. & R. S. Wallace. 2004. Phylogenetic studies of Mammillaria (Cactaceae) — insights from chloroplast sequence variation and hypothesis testing using the parametric bootstrap. Amer. J. Bot. 91:1086-1098. (англ.)
  • Das Kakteenlexikon. Backeberg, Curt. — Jena: Fischer, VEB, 1979, 5. Aufl. (нім.)
  • Mammillaria. The Cactus File Handbook 6 by John Pilbeam. 376 pages, hardback, ISBN 0-9528302-8-0 (англ.)
  • Hunt, D., Taylor, N. & Graham, C. The New Cactus Lexicon — Milborne Port: DH Books, 2006. (англ.)
  • Robert T. Craig. The Mammillaria Handbook. — Pasadena CA : Abbey Garden Press, 1945. — 390 с. — ISBN 0-900370-98-X. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]