Лященко Євген Анатолійович
Лященко Євген Анатолійович | |
---|---|
Голова правління АТ "Укрзалізниця" | |
21 березня 2023 — 18 жовтня 2024 | |
Попередник | Камишін Олександр Миколайович |
Наступник | Перцовський Олександр Семенович |
Народився | 1974 Харків |
Громадянство | Україна |
Лященко Євген Анатолійович (н. 28 липня 1974 року, Харків) — управлінець, антикризовий менеджер, голова правління АТ «Укрзалізниця» з 21 березня 2023 року (з жовтня 2021 року — член правління АТ «Укрзалізниця» за напрямком корпоративних функцій) по 18 жовтня 2024 року[1]. До приходу в Укрзалізницю обіймав посаду директора компанії "Медіа Група Україна", пізніше — радника з питань стратегії і трансформації медіахолдингу "Starlight Media"[2]. Загалом має понад 25 років досвіду антикризового управління, трансформації бізнесу в низці компаній, які працювали в різних напрямках: FMCG, логістика, комерційна нерухомість, машинобудування, нафтогаз.
У 1996 році закінчив з відзнакою Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна за спеціальністю «Економічна кібернетика». У подальшому опанував низку освітніх програм і тренінгів у ІRISH MANAGEMENT INSTITUTE (1997—1998), Arthur Andersen (1999), Українській академії корпоративного управління & THE CORPORATE GOVERNANCE CENTER OF INSEAD (2020).
Тривалий час професійна діяльність Євгена Лященка зосереджувалася в галузі фінансів та консалтингу. На початку своєї карʼєри працював консультантом з управління в проєкті Commerzbank Consortium, регіональним директором з продажів Coca-Cola HBC; консультантом у TNK-BP.
Уперше обійняв посаду фінансового директора у 1998 році в АТ «Слобожанська будівельна кераміка». Далі продовжував трудову діяльність на позиціях фінансового директора в компаніях Corum Group, London & Regional Properties Ukraine, ПІІ «Папастратос Україна», «Аляска ЛД»[3].
Упродовж 2012—2019 рр. працював у медіахолдингу "Медіа Група Україна": спочатку обіймав посаду фінансового директора, з липня 2014 року — на посаді директора медіахолдингу[4].
У жовтні 2021 року Євгена Лященка було призначено членом правління АТ «Укрзалізниця»[5], де він відповідав за напрямок корпоративних функцій: фінанси, HR, IT, юридичний напрямок. Крім того, він був радником віцепрем'єр-міністра, міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова та міністра інфраструктури України Олександра Кубракова.
З березня 2023 року Євген Лященко обіймає посаду голови правління АТ «Укрзалізниця».
Директором Медіа Групи Україна (МГУ) Євгена Лященка призначили 1 липня 2014 р.[1] До цього він мав успішний досвід роботи на посаді фінансового директора МГУ, знав усі бізнес-процеси медіахолдингу, а отже мав продовжити розвиток його ключових активів і нових бізнес-напрямків. Головним завданням на новій посаді було завершення трансформації Медіа Групи в мультимедійний холдінг, виведення основних бізнес-напрямків на лідерські позиції.
Наприкінці 2014 року, після вторгнення росії на територію сходу та півдня України, Медіа Група ухвалила рішення переформатувати свою роботу. Медіа Група під керівництвом Євгена Лященка успішно подолала нові виклики та запустила низку телевізійних і діджитал проєктів власного виробництва медіахолдингу, збільшивши частку представництва в українському медіапросторі. Вже за результатами 2014 року газета «Сегодня» стала виданням № 1 в Україні[6], а телеканал «Україна» — лідером перегляду за аудиторією 18+[7].
«У 2014 році перед нами постала дилема: або ми залишаємося без контенту, тому що російський контент закуповувати не можна, або робимо свій. І ми вибудували нашу нову контентну стратегію, розраховуючи насамперед на власне виробництво… І у нас вийшло побудували унікальну для України модель виробництва праймових кіносеріалів — завод із виробництва контенту», — цитата Євгена Лященка з інтерв’ю виданню Delo[8].
У 2015 році «Медіа Група Україна» підписала ліцензійну угоду з Condé Nast International і почала видавати журнал Vogue[9]. Серед своїх головних досягнень 2016 року Євген Лященко назвав те, що телеканал «Україна» та канали «Футбол 1» / «Футбол 2» отримали ексклюзивні права на трансляцію матчів Євро-2016 в Україні, Ліги УЕФА та Ліги Чемпіонів УЕФА[10]; канал «Україна» продовжив нарощувати обсяги власного теле- та кінопродукту. Зокрема, високі телевізійні рейтинги були в серіалів «На линии жизни», «Чорна квітка», «Черговий лікар», «Не зарекайся»[11]. Також важливим досягненням став вихід у лідери діджитал-медіа Segodnya.ua.
«Перемога Медіа Групи Україна у тендері – чергове підтвердження довіри УЄФА до партнерства з нами та ще одна висока оцінка репутації Медіа Групи з боку міжнародних партнерів. Ми пишаємося довгостроковими відносинами із Союзом європейських футбольних асоціацій. Трансляції матчів збірної України – це виклик та відповідальність. Команда професіоналів телеканалів Україна та Футбол 1/Футбол 2 докладе максимум зусиль та виконає всі покладені на неї зобов'язання на найвищому рівні», — прокоментував у ЗМІ медійне партнерство з УЄФА тодішній генеральний директор Медіа Групи Україна Євген Лященко.[12]
У лютому 2017 року МГУ під головуванням Євгена Лященка запускає єдину масштабну новинну платформу — «Сьогодні мультимедіа». Це дозволило об'єднати всі канали комунікації (пресу, телебачення, діджитал) у єдиний інформаційний бренд. Реорганізація відразу показала результат, зокрема, у 2017 році телеканал «Україна» вийшов на перше місце за показниками телеперегляду за всіма основними аудиторіями «4+», «18+», «18-54» (вибірки «Вся Україна» та «50 тис. +»), «14-49» (вибірка «50 тис. +»)[13] і залишався каналом №1 до 2019 року включно. Діджитал-медіа Segodnya.ua до 2019 року була лідером серед новинних платформ, медіа-сервіс OLL.TV отримав ексклюзивні трансляції матчів УЕФА, Лігі Чемпіонів УЕФА та серіалів HBO[14].
У травні 2019 року Євген Лященко вирішив піти з компанії та розвивати кар’єру поза межами групи[15].
Тричі (у 2016, 2017, 2018 рр.) Євген Лященко входив до топ-100 найвпливовіших українців за версією журналу «Фокус». До складених експертами та журналістами щорічних рейтингів, як правило, входять політики, бізнесмени, артисти, спортсмени, журналісти, громадські діячі, які мають найбільший вплив на політичні, економічні, суспільні та культурні процеси в країні.
У рейтингу журнала «Фокус» за підсумками 2016 року Євгену Лященку відвели 82-у позицію. Журналісти видання відмітили його вплив у медіабізнесі, зокрема те, що очолювана ним «Медіа Група Україна» стала одним із лідерів за кількістю виграних номінацій у телевізійній премії «Телетріумф-2016»[16]. 2017 р. у тому ж рейтингу управлінцю медіахолдингу відвели 67 позицію[17].
У рейтингу 2018 року Євгена Лященка розмістили на 79-й позиції. Журналісти та експерти, які складали рейтинг, відмітили популярність вироблених «Медіа Групою Україна» реаліті-шоу та серіалів, а також активне просування в діджитал-сегменті. До прикладу, у 2018 році на YouTube-каналі «Україна» було 1,5 млн підписників, а загальна кількість переглядів розміщених на ньому відео перевищила 500 мільйонів[18].
У серпні 2024 року Євген Лященко увійшов до рейтингу ТОП 100 найвпливовіших українців за версією видання NV. Серед політиків, військових, волонтерів, бізнесменів, діячі культури та спорту експерти відвели йому, як голові правління АТ “Укрзалізниця”, 50 сходинку рейтингу [19].
У жовтні 2021 року Євгена Лященка було включено до складу правління АТ «Укрзалізниця», де він відповідав за низку важливих напрямків державної компанії: фінанси, HR, IT, юридичний напрямок. У рамках своїх повноважень йому вдалося реалізувати перехід на прямі контракти з виробниками енергоресурсів (нафтопродуктів, електроенергії, газу). За прямими договорами за четвертий квартал 2021 року — перший квартал 2023 року компанія зекономила понад 10 млрд грн.
«Укласти прямі контракти з виробниками за позиціями, де існують найбільші корупційні ризики, в першу чергу на постачання електроенергії, — це було моє першочергове завдання, яке ставив особисто міністр Кубраков улітку 2021 року», — з інтерв’ю Євгена Лященка виданню NV (19 червня 2023 р.)[20].
Також було перенесено виплати за двома випусками єврооблігацій на загальну суму $895 мільйонів і тим самим збережено фінансову стабільність компанії в найближчі 3 роки, забезпечено безперебійну виплату зарплат залізничникам у постковідний період та в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну[21].
Важливо зазначити, що вперше за останнє десятиріччя Кабінет Міністрів України затвердив фінансовий план АТ «Укрзалізниця» на 2022 та 2023 роки до початку звітного фінансового року.
У листопаді 2022 р. Євген Лященко був нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (Протокол засідання КМУ №138 від 03.11.2022).
З початком повномасштабної війни Євген Лященко взявся за реалізацію низки антикризових заходів та рішень з підтримки залізничників. Він організував координаційний штаб, який опікувався евакуацією, розселенням та працевлаштуванням залізничників з прифронтових регіонів; опікувався спеціалізованим лікуванням працівників, які отримали поранення на робочому місці (подекуди з можливістю такого лікування за кордоном).
Євген Лященко також ініціював низку проектів соціальної підтримки залізничників, які згодом переросли у програму «Залізна родина», у рамках якої здійснюється підтримка поранених внаслідок війни залізничників, надається допомога сім’ям загиблих залізничників (із піклуванням про дітей загиблих) та працівникам, які втратили житло[22].
З кінця лютого 2022 р. тисячі залізничників були мобілізовані до лав Сил безпеки й оборони України. У правлінні Укрзалізниці розглядали варіанти їх матеріальної підтримки, але виплачувати заробітну плату мобілізованим працівникам у повному обсязі компанія під час війни не мала фінансової змоги. Будучи відповідальним за фінансовий напрямок та напрямок управління персоналом, Євген Лященко обгрунтував можливість збереження середньої заробітної плати залізничникам. Відповідно, понад 10 тис. залізничників, які продовжують служити в лавах Сил безпеки й оборони України, отримують середню заробітну плату.
У рамках гуманітарного напрямку роботи Укрзалізниці після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну (з 2022) за координацією Євгена Лященко була створена проектна команда, яка спроектувала, оснастила та поставила на виробництво перший медичний поїзд Укрзалізниці. Цей поїзд створили у рекордний термін за замовленням організації «Лікарі без кордонів» і за підтримкою Міністерства охорони здоров'я України“, і вже 26 березня 2022 року він вирушив в перший евакуаційний рейс .
21 березня 2023 року розпорядженням Кабінету Міністрів України Євген Лященко терміном на 2 роки призначений головою правління АТ «Укрзалізниця». Коментуючи призначення, віцепрем'єр-міністр з відновлення України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков високо оцінив його здобутки на попередній посаді та зазначив, що перед новопризначеним керівником АТ «Укрзалізниця» поставлені три ключові задачі. Перша — продовження реформи УЗ, а саме виділення окремих бізнес-вертикалей відповідно до сфери діяльності (пасажирська, вантажна, виробнича та інфраструктурна) і відповідність європейському законодавству, особливо в питаннях безпеки та інклюзивності. Друга — виконання інвестиційної програми (розвиток експортних шляхів та створення необхідної інфраструктури, електрифікація залізничних дільниць та ін.). Третя — вихід компанії на беззбитковість[23].
Новопризначений голова правління Укрзалізниці одразу окреслив, що вихід на беззбитковість буде реалізовуватися передусім завдяки прозорості закупівель, ефективності використання ресурсів. Так, уже в травні-червні 2023 року в компанії проведена низка резонансних обшуків та затримань. Зокрема, НАБУ і САП викрили схему отримання неправомірної вигоди одним із посадовців Укрзалізниці за сприяння в укладенні договорів з «потрібними постачальниками» для потреб залізниці. За свої «послуги» фігурант корупційної справи отримав новий автомобіль Toyota Camry вартістю 1,55 млн грн.[24]
У рамках антикорупційних розслідувань 30 травня 2023 року детективи НАБУ провели обшуки в Євгена Лященка.
«Вкотре наголошую, що серед моїх першочергових завдань на позиції керівника Укрзалізниці — подолання корупційних схем. Сьогодні особисто надав усі роз'яснення НАБУ щодо можливих зловживань у закупівлях. Хоча перевірки закупівель проводяться за той період, коли вони не входили до зони моєї відповідальності. Ми відкриті до будь-яких перевірок, готові сприяти слідчим діям та підтримувати прозоре і неупереджене розслідування всіх можливих зловживань у компанії», — прокоментував обшуки Євген Лященко[25].
Про поточний стан боротьби з корупцією в компанії, плани щодо подальшого реформування та трансформації Укрзалізниці, впровадження інновацій в Укрзалізниці голова правління розповів у ексклюзивному інтерв’ю виданню NV. Відповідно до загального контексту інтерв’ю діяльність Євгена Лященка направлена на те, щоб Укрзалізниця могла євроінтегруватися, відповідати вимогам сьогодення, забезпечувати потреби економіки України, суспільства та мала сталий розвиток[20]. На перші місяці роботи Євгена Лященка на посаді голови правління АТ «Укрзалізниця» припала активна суспільна дискусія довкола необхідності впровадження жіночих купе у поїздах Укрзалізниці. Приводом до початку жвавого обговорення стали хоч і вкрай поодинокі, але доволі резонансні випадки гендерно зумовленого насилля. Укрзалізниця погодилася пілотним проєктом впровадити жіночі купе на окремих поїздах далекого сполучення та розпочала продаж квитків до таких вагонів через застосунок УЗ.
«Запуск жіночих купе — це чесна відповідь Укрзалізниці. Ми шукаємо шляхи підвищення рівня безпеки подорожей. Загалом ми комплексно підходимо до цього питання. Тому ми працюємо і над тривожними кнопками, і над відеоспостереженням, над охороною, яка повинна бути в самих потягах», — прокоментував старт такого експерименту голова правління АТ «Укрзалізниця» Євген Лященко в інтерв’ю NV[26].
Укрзалізниця з початку головування Євгена Лященко також підтримала ініціативу першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» і продовжила впроваджувати програму «Інклюзивна залізниця».
Першим напрямком програми стала реабілітація. На базі Київської залізничної лікарні №3 створюється мультидисциплінарне реабілітаційне відділення, де надаватиметься екстрена допомога військовим та проводитиметься реабілітація ветеранів — працівників Укрзалізниці.
Другий напрямок — це зменшення рівня безробіття та соціальної ізоляції серед ветеранів — працівників Укрзалізниці — шляхом повернення їх до роботи.
І третій напрямок — це створення безбар'єрної залізниці, доступної для всіх клієнтів, пасажирів та працівників[27].
За підсумками 2023 року Укрзалізниця отримала 4,9 млрд грн прибутку проти майже 10 млрд грн збитків у 2022-му. За перше півріччя 2024-го прибуток УЗ – 3 млрд грн. Проте вже у липні та серпні 2024 року компанія зіткнулася зі збитками 600–700 млн грн. В інтерв’ю виданню Forbes причинами збитків Євген Лященко назвав зростання витрат на електроенергію та паливо, а також збільшення перевезень збиткових вантажів[28].
В інтерв’ю виданню Forbes 8 вересня 2024 року Євген Лященко також зазначив, що в УЗ вдалося запровадити одну з найефективніших систем протидії корупції, яка включає внутрішні аудити, антикорупційну програму та комплаєнс.
“Для мене це був один з основних викликів. І вона вже впливає на загальну операційну ефективність компанії. Наприклад, завдяки переходу на закупівлі напряму у виробників ми зекономили мільярди гривень”, – зазначив керівник національного перевізника [29].
7 жовтня 2024 року Євген Лященко направив до Наглядової ради АТ “Укрзалізниця” заяву про дострокове припинення повноважень голови правління компанії[30].
18 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів України за поданням наглядової ради АТ «Укрзалізниця» призначив Олександра Перцовського головою правління компанії [31].
Одружений, виховує п’ятьох дітей.
- ↑ Кабінет Міністрів України. Деякі питання правління акціонерного товариства “Українська залізниця”. www.kmu.gov.ua (укр.). Архів оригіналу за 23 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023.
- ↑ Євгена Лященка призначено керівником АТ «Укрзалізниця». Архів оригіналу за 24 березня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Євген Лященко з 1 липня призначений генеральним директором "Медіа Група Україна". РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 17 серпня 2024. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Директором "Медіа Група Україна" призначено Євгена Лященка. ukraine.segodnya.ua (укр.). 11 липня 2022. Архів оригіналу за 8 липня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Уряд затвердив новий склад правління Укрзалізниці - Новинарня. novynarnia.com (укр.). 26 жовтня 2021. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Газета "Сегодня" продовжує лідирувати серед друкованих видань України. ukraine.segodnya.ua (укр.). 11 липня 2022. Архів оригіналу за 17 серпня 2024. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ ТОП-канали ТВ. web.archive.org. 8 лютого 2018. Архів оригіналу за 8 лютого 2018. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Мы построили "завод" по производству контента — Евгений Лященко, Медиа Группа Украина — Delo.ua. delo.ua (рос.). 29 березня 2019. Архів оригіналу за 17 серпня 2024. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Медиа Группа Украина» получила права на издание Vogue в Украине.
- ↑ «Медіа Група Україна» виграла тендер УЄФА на трансляцію матчів Ліги чемпіонів та Ліги Європи на три роки. Архів оригіналу за 17 серпня 2024. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Зроблено в Україні: на каналах - бум власних фільмів і передач. ukraine.segodnya.ua (укр.). 11 липня 2022. Архів оригіналу за 8 липня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ iSport.ua (20 березня 2018). Телеканалы Медиа Группы Украина выиграли тендер на трансляцию соревнований под эгидой УЕФА. iSport.ua (рос.). Архів оригіналу за 19 липня 2023. Процитовано 19 липня 2023.
- ↑ detector.media (12 січня 2018). «Україна» вийшла на перше місце за показниками телеперегляду у 2017 році за більшістю аудиторій. detector.media (укр.). Архів оригіналу за 8 липня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ "Медіа група Україна" спільно з "Волею" транслюватимуть три сезони матчів УЄФА. Інтерфакс-Україна (укр.). Архів оригіналу за 8 липня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ detector.media (15 травня 2019). Євген Лященко залишає посаду директора «Медіа Групи Україна», його замінить Євген Бондаренко. detector.media (укр.). Архів оригіналу за 8 липня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ самых влиятельных украинцев. Полный список. ФОКУС (рос.). 27 грудня 2016. Архів оригіналу за 12 жовтня 2022. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ самых влиятельных украинцев. ФОКУС (рос.). 19 грудня 2017. Архів оригіналу за 26 лютого 2020. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ 100 самых влиятельных украинцев. ФОКУС (рос.). 17 грудня 2018. Архів оригіналу за 11 жовтня 2022. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ https://nv.ua/ukr/ukraine/events/den-nezalezhnosti-ukrajini-2024-100-nayvplivovishih-ukrajinciv-reyting-nv-50444865.html
- ↑ а б «Щоб Укрзалізниця не зупинилася». Очільник УЗ Лященко про боротьбу з корупцією, «заточки» в закупівлях та нові вагони — велике інтерв'ю. biz.nv.ua (укр.). Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Євгена Лященка призначено керівником АТ «Укрзалізниця». Архів оригіналу за 24 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023.
- ↑ Залізна родина. zalizna-rodyna.uz.gov.ua. Архів оригіналу за 29 травня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Перед новим керівником УЗ поставлене завдання щодо реформування компанії, – Олександр Кубраков. Архів оригіналу за 22 березня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Керівництво Укрзалізниці ухвалило рішення щодо припинення трудових відносин з особами, які підозрюються в корупції, ще у квітні та сприяє слідчим діям щодо експрацівників компанії. Архів оригіналу за 25 травня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Обшуки в Укрзалізниці: голова правління Євген Лященко прокоментував ситуацію. Архів оригіналу за 10 червня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ «Зустрічей в Офісі президента не було». Очільник УЗ Лященко про своє призначення, роботу в СКМ Ахметова та запуск жіночих купе — інтерв'ю. biz.nv.ua (укр.). Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ Укрзалізниця продовжує впроваджувати програму «Інклюзивна залізниця». Урядовий Кур’єр. 24 червня 2013. Архів оригіналу за 8 липня 2023. Процитовано 8 липня 2023.
- ↑ https://forbes.ua/news/forbes-diznavsya-detali-zaplanovanoi-tarifnoi-reformi-ukrzaliznitsi-17092024-2
- ↑ https://forbes.ua/company/potribni-radikalni-proekti-golova-ukrzaliznitsi-evgen-lyashchenko-pro-te-chomu-novi-potyagi-nemozhlivo-kupiti-v-ukraini-ta-dovgoochikvanu-zminu-tarifiv-06092024-23473.
{{cite web}}
: Пропущений або порожній|title=
(довідка) - ↑ https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3913820-golova-pravlinna-ukrzaliznici-lasenko-napisav-zaavu-pro-vidstavku.html
- ↑ https://www.kmu.gov.ua/npas/deiaki-pytannia-pravlinnia-aktsionernoho-tovarystva-ukrainska-zaliznytsia-a1016r
- Сайт Укрзалізниці
- Уряд призначив главою правління Укрзалізниці Євгена Лященка // Укрінформ, 21 березня 2023 року, процитовано 23 березня 2023 року
- Новим головою «Укрзалізниці» став Євген Лященко // Радіо Свобода, 21 березня 2023 року, Процитовано 23 березня 2023 року
- Євгена Лященка призначено керівником Укрзалізниці // NV, 21 березня 2023 року, процитовано 23 березня 2023 року
- «Укрзалізницю» очолив Євген Лященко: що про нього відомо // ТСН, 21 березня 2023 року, автор — Ірина Лаб'як, Процитовано 23 березня 2023 року