Південно-Західна залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Південно-Західна залізниця
Повна назва: Регіональна філія «Південно-Західна залізниця»
ПАТ «Укрзалізниця»
Південно-Західна залізниця.png
Роки функціонування: з 1936 — н. ч.
попередн.: Південно-Західні залізниці (1878—1936)
Країна: Україна Україна
Штаб-квартира: Київ
Статус: діюча
Підпорядкування: Укрзалізниця
Телеграфний код: Ю-З
Залізничний код приписки (Чисельний код): 032—034[1]
Залізниці України (територіальний поділ).png
Ширина колії: 1520 мм
Кількість станцій: 315
www.swrailway.gov.ua
Rail transport in Ukraine

Півде́нно-За́хідна залізни́ця (ПЗЗ) — одна з найстаріших залізниць України. Управління Південно-Західної залізниці розташоване в столиці України — місті Києві.

Географія[ред.ред. код]

Залізниця, в основному, розташована на території Київської, Вінницької, Житомирської, Чернігівської, Хмельницької та частково в районах Сумської, Рівненської, Чернівецької, Черкаської, Полтавської та Тернопільської областей.

Райони, що обслуговує залізниця, розташовані в межах поліської і лісостепової зон України. Північна частина залізниці, приблизно по лінії Шепетівка — Житомир — Київ — Ніжин — Бахмач, знаходиться в межах Полісся; Південна — у лісостеповій зоні. У районі розташування залізниці проживає понад 11 млн чоловік.

Залізниця межує із залізницями: Московською (станції Зернове, Ворожба, Волфине, Чигинок, Семенівка (останні два переходи на сьогодні розібрано)), Білоруською (станції Хоробичі, Горностаївка, Неданчичі, Бережесть), Одеською (станції Гайсин, Івачків, Закупне, Кельменці), Молдавською (станція Могилів-Подільський), Львівською (станції Здолбунів, Ланівці, Підволочиськ, Гусятин, Олевськ).

Експлуатаційна характеристика[ред.ред. код]

Загальна експлуатаційна протяжність залізниці — 4 668 км.

Розгорнута довжина головних колій становить 6 438,1 км. Південно-Західна залізниця займає друге місце по обсягу перевезень серед шести залізниць України. В загальному обсязі вантажних перевезень України кожна шоста тонна припадає на частку ПЗЗ. Біля третини від загального обсягу пасажирообігу України забезпечується залізничниками Південно-Західної залізниці, в тому числі значна частка міжнародних перевезень.

Електротягою виконується 93,3 % усіх перевезень вантажів та пасажирів.

Експлуатаційну роботу залізниці здійснюють п'ять дирекцій залізничних перевезень — Жмеринська, Київська, Козятинська, Конотопська та Коростенська.

На Південно-Західній залізниці налічується 315 станцій.

Історія[ред.ред. код]

Початок будівництва залізниць на тій території України, що входила до складу Російської імперії, відноситься до 60-х років XIX століття, коли виникла необхідність з'єднання Одеського порту і південно-західних кордонів з центральними областями Росії.

Першу на підросійській Україні залізницю Одеса — Балта, довжиною 213 кілометрів, будували за державний рахунок,будівництво тривало біля трьох років (1861—1865), керував цими роботами барон К. фон Унгерн-Штернберг. У травні 1866 року розпочато будівництво Києво-Балтської залізниці, як продовження лінії Одеса — Балта. Рух потягів на цій лінії було відкрито через 4 роки.Формально початком існування Південно-Західної залізниці є 7 червня 1870 року

Пасажирський вокзал у Києві будувався одразу для двох залізниць — Києво-Балтської та Курсько-Київської. Остання була продовжена до лівого берега Дніпра у Києві,роботи по продовженню тривали до кінця 1868 року але ще два роки будували міст через Дніпро під керівництвом інженера Струве. Перший поїзд зі сторони Курська прийшов до Києва у лютому 1870 року.

У 1871—1876 р.р. збудовані дільниці Жмеринка — Волочиськ, Бердичів — Кривин, у 1890—1897 роках дільниці Жмеринка — Могилів-Подільський, Козятин — Умань, Христинівка — Шпола, Бердичів — Житомир. У 1897 році до залізниці приєднана Фастівська лінія, а в 1902 році — Волинська лінія і збудована дільниця Київ — Коростень.
Статут новоствореного товариства Південно-Західних залізниць був затверджений царем 9 червня 1878 року. Остаточне об’єднання Одеської, Києво-Брестської та Бресько-Граєвської залізниць відбулось 1 липня 1878 року.
У 1883 році приєднана збиткова і незавершена Бендеро-Галацька лінія протяжністю 293,5 км.

Майже до 1890-х років XIX століття паровози Південно-Західної залізниці працювали на дровах, лише на південних ділянках (від Жмеринки до Одеси) — на англійському вугіллі, що доставлявся в Одеський порт. Після 1885 року всі паровози поступово стали переводити на донецьке вугілля.[2]

В 1888—1889 роках в Києві по Театральній вулиці (нині — вулиця Лисенка, 6) за проектом архітекторів О. фон Гогена та Б. Куликовського споруджено будівлю Управління Південно-Західних залізниць.

Витрати на навчання і утримання одного учня в училищі при Південно-Західній залізниці становили 13 рублів на місяць, а викладач отримував 290—300 рублів. Середня виручка з одного залізничного пасажира в 1904 році становила 1 рубль 5 копійок. Обід для службовців залізниці був пільговим і коштував 10 копійок.[3] Протягом 1900—1902 років було збудовано лінію Київ-Волинський — Ковель протяжністю близько 400 км.

На 1 січня 1904 року співробітників на залізниці було понад 50 тис. осіб.

У 1913 році розгорнута довжина головних колій становила 3906 верст, у тому числі 1349 верст — дві колії. Рухомий склад налічував 1480 паровозів, 31809 товарних і 1650 пасажирських вагонів. В управління Південно-Західної залізниці входили служби колії, тяги, руху, телеграфу, комерційної, зборів та матеріальної. Крім того, були ще канцелярія начальника залізниці, бухгалтерія, навчальний відділ і лікарська служба.

30 листопада 1913 року відбулося відкриття товарно-пасажирського руху на ділянці Проскурів — Старокостянтинів — Шепетівка. Одночасно почалися роботи з продовження залізничної лінії від Шепетівки до Коростеня, а також прокладання шляху Шепетівка — Ізяслав — Ланівці та Ярмолинці — Гусятин (ці магістралі стали до ладу в 1915 та 1916 роках). 1916 року споруджено і лінію Коростень — Виступовичі (на Мозир)[2]

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Схема Південно-Західної залізниці
Searchtool.svg Схематична мапа Південно-Західної залізниці, 1940 р.

У подальшому було збудовано ще ряд ліній, переважно місцевого значення — 1925 року стала до ладу Ніжин — Чернігів, 1928 року збудовано лінію Чернігів — Овруч, 1930 року — Чернігів — Горностаївка, 1931 року збудовано залізницю Ворожба — Хутір-Михайлівський та Хутір-Михайлівськийй — Чигинок, 1935 року — лінію Овруч — Білокоровичі, 1936 року стали до ладу дві лінії — Фастів — Житомир та Калинівка — Старокостянтинів, у 1950-і роки збудували невеличку залізницю Житомир — Коростишів протяжністю 27 км.

Єдиними лініями, спорудженими пізніше, стала невелика вантажно-промислова гілка до Київської ГЕС (збудована на початку 1960-х років; з осені 2010 року по ній відкритий пасажирський рух до міста Вишгорода) та лінія Київ-Московський — Миронівка (1981—1983 роки).

У лютому 1992 року зі складу Київського та Конотопського відділень Південно-Західної залізниці до складу Білоруської залізниці було передано ділянки Лисички — Кравцовка та Цєраховка — Куток (без станцій Лисички та Цєраховка, які були у складі Білоруської залізниці). Натомість зі складу Гомельського відділення Білоруської залізниці до складу Коростенського відділення було передано ділянку пост 173 км — Овруч (без станції Овруч, яка була у складі Південно-Західної залізниці.

Зі складу Брянського відділення Московської залізниці було передано ділянки Зернове — Хутір-Михайлівський (остання станція була і раніше у складі Південно-Західної залізниці), Хутір-Михайлівський — Чигинок та Ворожба — Волфине. До складу Московської залізниці увійшла частина залізниці Хутір-Михайлівський - Ворожба, а саме ділянка Локоть — Тьоткіно, за винятком з.п. Гудове та Шечкове.

1995 року, після будівництва мосту через Десну та прокладення 14-км ділянки залізниці Пирогівка — Новгород-Сіверський ділянка Новгород-Сіверський — Карповичі увійшов до складу Південно-Західної залізниці (доти, з огляду на ізольованість від решти українських залізниць, лінія підпорядковувалася Московській залізниці).

Ситуація у 2015 році[ред.ред. код]

4 березня Уряд відсторонив від виконання обов'язків директора Південно-Західної залізниці Олексія Кривопішина і просить правоохоронців порушити проти нього кримінальну справу.[4]

17 березня 2015 року судовим рішенням зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України №192-р від 11.03.2015 року, яким Тягульського В. Г. призначено виконуючим обов’язки начальника Південно-Західної залізниці. Рішення набрано законної сили 17.03.2015 року.[5]

19 березня Андрій Пивоварський дав велике інтерв'ю УП.[6][7]

19 березня 2015 року на сайті ПЗЗ зявилося повідомлення:[8]

« Південно-Західна залізниця інформує що в. о. генерального директора Укрзалізниці Бланком М. І.[9] 19.03.2015 р. видано злочинні накази про звільнення з 19.03.2015 р. керівного складу Південно-Західної залізниці.

Дані накази є злочинними, такими, що прямо суперечать Законам України та створюють реальну загрозу національній безпеці України.

З цього моменту вважаємо, що накази та розпорядження Укрзалізниці не підлягають виконанню, як такі, що видаються злочинцем щодо якого порушено та розслідуються кримінальні справи про зловживання владою та службовим становищем.

 »

Таким чином, вперше[Джерело?] після часів більшовицького перевороту, працівники залізниці відмовилися виконувати накази влади, які вони вважають злочинними.

Пропозиції щодо перейменування залізниці[ред.ред. код]

6 червня 2016 року на сайті Президента України зареєстрована петиція про перейменування регіональної філії «Південно-Західна залізниця» в «Київську залізницю» (автором петиції є Роман Каланчук). На сучасний стан назва Південно-Західної залізниці не відповідає географічному положенню України і збереглася як спадщина від СРСР[10].

Електрифікація залізниці[ред.ред. код]

 • 1950 — Київ – Боярка (23 км)
 • 1953 — Боярка – Васильків (14 км)
 • 1955 — Васильків – Мотовилівка (10 км)
 • 1957 — Київ – Бровари (30 км)
 • 1958 — Мотовилівка – Фастів (17 км)
 • 1959 — Київ-Волинський – Ворзель (29 км)
 • 1960 — Ворзель – Клавдієве (11 км)
 • 1963 — Фастів – Миронівка (103 км)
 • 1964 — Фастів – Здолбунів (330 км)
 • 1967 — Бровари – Зернове (320 км)
 • 1968 — Борщагівка – Київ-Петрівка (12 км) та Клавдієве – Тетерів (33 км)
 • 1972 — Дарниця – Баришівка (50 км)
 • 1973 — Баришівка – Яготин (37 км)
 • 1977 — Козятин – Жмеринка (111 км)
 • 1978 — Тетерів – Малин (24 км)
 • 1982 — Малин – Чоповичі (28 км)
 • 1983 — Чоповичі – Коростень (24 км)
 • 1985 — Київ-Московський – Трипілля (39 км)
 • 1986 — Трипілля – Миронівка (63 км)
 • 1988 — Чернігів – Семиходи (87 км)
 • 1989 — Жмеринка – Котовськ (199 км, з них на Південно-Західній 81 км)
 • 1994 — Яготин – Гребінка (47 км)
 • 1997 — Жмеринка – Гречани (106 км)
 • 1998 — Гречани – Тернопіль (112 км, з них на Південно-Західній 61 км)
 • 1999 — Ніжин – Чернігів (83 км)
 • 2004 — Воронізька – Шостка (11 км)
 • 2005 — Коростень – Яблунець (42 км)
 • 2006 — Яблунець – Шепетівка (109 км)
 • 2010 — КонотопВорожба[11] (75 км)
 • 2011 — Фастів – Житомир (відкрито 22 серпня)[12] (101 км)

Підпорядковані підприємства[ред.ред. код]

Дорожного підпорядкування
Основні станції

Видатні особи[ред.ред. код]

Начальники залізниці
Див. також Категорія:Начальники Південно-Західної залізниці

Примітки[ред.ред. код]

 1. Коди Південно-Західної залізниці
 2. а б http://www.ounb.km.ua/rec/cal/ball.html Хронологічний перелік знаменних і пам'ятних дат Хмельниччини на 2007 рік
 3. http://mycityua.com/history/2008/01/17/090100.html
 4. Південно-Західна залізниця відмовляється виконувати накази "Укрзалізниці" // П'ятниця, 20 березня 2015, 11:44
 5. Рішенням суду зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України №192-р від 11.03.2015 року про призначення в. о. начальника Південно-Західної залізниці Тягульского В. Г.
 6. Андрій Пивоварський: Не знаю, що потрібно зробити, щоб люди повірили // Севгіль Мусаєва-Боровик, Юрій Панченко, УП _ Четвер, 19 березня 2015, 11:30
 7. Тимофій Милованов. Яким Бачать Український Уряд: Перші 100 Днів // 12 березня 2015, 18:04
 8. Злочинні накази в.о. генерального директора Укрзалізниці Максіма Бланка - звільнення керівного складу Залізниці
 9. Перший заступник генерального директора Укрзалізниці Бланк Максим Ігорович, у 2008, 2012-2014 роках директор, президент компанії «Аструм-Капітал». 16 квітня 2014 року Бланка Максима Ігоровича призначено першим заступником генерального директора Державної адміністрації залізничного транспорту України
 10. Президенту запропонували перейменувати Південно-Західну залізницю, — ЦТС, 9 червня 2016 (рос.)
 11. У 2010 році електрифіковано 99 км експлуатаційних дільниць залізниці
 12. Об'єкт національного характеру

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • В. И. Дышлюк, П. Г. Зубец, П. И. Москаленко, Т. А. Мукминова, И. Г. Черната, Н. Н. Шавловский, В. В. Шимко, А. И. Яроменюк. Юго-Западная железная дорога. Вчера. Сегодня. Завтра. 1870–1995 гг., — Киев, Транспорт Украины, 1995. — 245 с. — ISBN 5-7707-7927-6.

Див. також[ред.ред. код]