Спеціалізована антикорупційна прокуратура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Спеціалізована антикорупційна прокуратура
САП
Emblem of the Office of the Prosecutor General of Ukraine.png
 
Загальна інформація:
Тип: спеціалізований орган прокуратури
Юрисдикція: Генеральна прокуратура України
Структура:
Керівник САП: Назар Холодницький
Керівна організація: Генеральна прокуратура України
Штаб-квартира: м. Київ, вул. Різницька, 13/15
50°26′08″ пн. ш. 30°32′31″ сх. д. / 50.4354457° пн. ш. 30.54195799° сх. д. / 50.4354457; 30.54195799Координати: 50°26′08″ пн. ш. 30°32′31″ сх. д. / 50.4354457° пн. ш. 30.54195799° сх. д. / 50.4354457; 30.54195799


Спеціалізо́вана антикорупці́йна прокурату́ра — в Україні — самостійний структурний підрозділ Генеральної прокуратури України, на який покладається:

 1. здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності досудового розслідування Національним антикорупційним бюро України;
 2. підтримання державного обвинувачення у відповідних провадженнях;
 3. представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, передбачених законом і пов'язаних із корупційними або пов'язаними з корупцією правопорушеннями.

З процесом створення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури жорстко пов'язані перспективи візової лібералізації між Україною і Європейським Союзом[1].

Створення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури очікувалося 1 грудня 2015 року[2], і напередодні був призначений її керівник — Назар Холодницький[3].

Статус[ред.ред. код]

Спеціалізована антикорупційна прокуратура становить самостійну ланку системи прокуратури України.

Утворення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, визначення її структури і штату здійснюються Генеральним прокурором України за погодженням з Директором Національного антикорупційного бюро України.

Призначення на адміністративні посади в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру здійснюється Генеральним прокурором за результатами відкритого конкурсу. Призначення прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури здійснюється її керівником за результатами відкритого конкурсу.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура розташовується в службових приміщеннях НАБУ або в службових приміщеннях прокуратури, які розташовані окремо від інших службових приміщень прокуратури.

До загальної структури Спеціалізованої антикорупційної прокуратури входять центральний апарат і територіальні філії, які розташовуються в тих самих містах, в яких розташовані територіальні управління НАБУ.

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури підпорядковується безпосередньо Генеральному прокурору України. Він є його заступником за посадою.

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, крім керівника, є посади першого заступника керівника, заступника керівника, керівника підрозділу, заступника керівника підрозділу.

На службу до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не можуть бути прийняті особи, які протягом п'яти років (2011—2015) працювали в антикорупційних підрозділах правоохоронних органів.

Утворення[ред.ред. код]

Наказом Генерального прокурора України Віктора Шокіна від 22 вересня 2015 року в структурі Генеральної прокуратури України утворено Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру.

Визначено внутрішню структуру Спеціалізованої антикорупційної прокуратури:

 • управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді
 • відділ аналітично-статистичного забезпечення
 • відділ документального забезпечення[4].

Призначення керівництва[ред.ред. код]

За законом, призначення на адміністративні посади в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру здійснюється Генеральним прокурором за результатами відкритого конкурсу. Організацію та проведення конкурсу здійснює конкурсна комісія, до складу якої входять чотири особи, визначені Радою прокурорів України та сім осіб, визначених Верховною Радою України.

Члени конкурсної комісії
ПІБ Рід занять Квота
1 Мері Батлер[5] американський прокурор Верховна Рада України
2 Шишкін Віктор Іванович[5] колишній народний депутат, суддя Конституційного Суду, 1-й генеральний прокурор України ВРУ
3 Шабунін Віталій Вікторович[5]
секретар комісії[6]
антикорупційний активіст ВРУ
4 Філенко Володимир Пилипович[5] колишній народний депутат ВРУ
5 Нищук Євген Миколайович[5] актор, народний артист України, колишній міністр культури ВРУ
6 Горбач Володимир Анатолійович[5] політичний аналітик ВРУ
7 Левченко Катерина Борисівна[5]
голова комісії[6]
колишній народний депутат, правозахисник ВРУ
8 Севрук Юрій Григорович[7][6][8] перший заступник Генерального прокурора Генеральна прокуратура України
9 Грищенко Юрій Олександрович[7][8] начальник Головного слідчого управління ГПУ
10 Балита Роман Іванович[7][8] * перший заступник начальника управління нагляду у кримінальних провадженнях ГПУ ГПУ
Зісельс Йосиф Самуїлович[9][10] виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України
11 Садовий Микола Володимирович[7][8] * заступник начальника відділу по роботі з кадрами ГПУ ГПУ
Ткаліч Тарас Анатолійович[9][10] голова громадської організації «Всеукраїнська спілка ветеранів АТО»

* — Замінені 6 листопада 2015 року.

Перше засідання комісія провела 22.09.2015 року[11].

Конкурс з відбору кандидатів на посади керівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури розпочався 7 жовтня[12].

Відбір проходив у чотири етапи:

 1. Тестування на знання законодавства (професійний тест);
 2. Тестування на загальні здібності;
 3. Тестування особистісних характеристик;
 4. Співбесіда[13].

До конкурсу допущено 282[14] кандидати, з яких 232 — нинішні або колишні співробітники прокуратури[15]. Після тестів до співбесіди було відібрано 128 претендентів, з яких на посаду антикорупційного прокурора претендують 24 особи[16].

27 листопада комісія відібрала сімох кандидатів на вищу посаду. Це Роман Говда, Максим Грищук, Анатолій Єжов, Віталій Касько, Володимир Кривенко, Олександр Новіков, Назар Холодницький[17].

Того ж дня комісія методом голосування визначила двох конкурсантів, яких подала Генеральному прокурору України кандидатурами на посаду антикорупційного прокурора:

 • М. Грищук — набрав 9 голосів, та
 • Н. Холодницький — набрав 7 голосів.

Робота комісії проходила в атмосфері тиску і скандалів[18].

Генпрокурор Віктор Шокін після співбесіди, 30 листопада 2015 року призначив Назара Холодницького своїм заступником — керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури[3].

Криза в процесі створення[ред.ред. код]

Створення незалежної антикорупційної прокуратури є однією з ключових вимог для встановлення безвізового режиму поїздок українців до ЄС, а також надання Євросоюзом іншої допомоги Україні. ЄС погодився значною мірою фінансувати цей проект.

Наприкінці вересня 2015 року Київ відвідала єврокомісар з питань юстиції, прав споживачів та рівності[en] Вера Юрова, після чого Євросоюз сформував свою позицію щодо створення антикорупційної прокуратури. Ситуацію, що склалася з формуванням антикорупційної прокуратури, Брюссель назвав неприйнятною, оскільки Верховна Рада при ухваленні законів про запуск Національного антикорупційного бюро змінила їх таким чином, що цей орган перестав буди де-факто незалежним і отримав чіткий зв'язок зі «старою прокуратурою» і генпрокурором особисто[19].

18 вересня 2015 року на засіданні Національної ради реформ президент Петро Порошенко заявив, що під час переговорів між Генеральним прокурором Віктором Шокіним та послом Євросоюзу Яном Томбінським з боку ЄС не було висловлено зауважень щодо представників генеральної прокуратури в конкурсній комісії[20]. Окрім цього стало зрозуміло, що Президент матиме повний контроль над рішенням комісії (контролюючи 7 з 11 її членів) і конкурс може перетворитися на формальність[21].

Однак, відсутність претензій зі сторони ЄС була спростована 21 вересня 2015 головою представництва Європейського Союзу в Україні Яном Томбінським. Він офіційно та відкрито заявив, що в суспільстві є недовіра до членів комісії від Генеральної прокуратури[22][20].

7 жовтня 2015 року дипмісія ЄС знову оприлюднила заяву, де наголосила, що українська влада повинна «невідкладно зняти обґрунтовані занепокоєння громадянського суспільства та експертів щодо складу комітету з виборів антикорупційного прокурора», аби забезпечити незалежність цього посадовця. Також було озвучено сподівання на затвердження чітких критеріїв призначення та звільнення прокурорів у антикорупційній прокуратурі[23][24].

Ситуація стала ще більш напруженою, коли інтернет-видання «Європейська правда» оприлюднило подробиці службового листування між МЗС, ГПУ і Представництвом ЄС, звинувативши Віктора Шокіна у зриві плану візової лібералізації[25].

Зрештою, 5 листопада 2015 року стало відомо, що ЄС «втратив довіру» до процесу створення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Компанія Hey Group, яка проводила тестування для осіб, що претендували на прокурорські посади, відмовилася від співробітництва без гарантованої оплати. Через це конкурсна комісія вирішила відкласти початок тестування[26].

6 листопада 2015 року за наказом генпрокурора Віктора Шокіна зі складу конкурсної комісії було виключено начальника Головного слідчого управління ГПУ Юрія Грищенка та заступника начальника Департаменту кадрової роботи Миколу Садового. Новими членами конкурсної комісії з відбору кандидатів було призначено виконавчого віце-президента Конгресу національних громад України Йосифа Зісельса та голову громадської організації «Всеукраїнська спілка ветеранів АТО» Тараса Ткаліча[9][10]. Юрія Севрука, на якого було найбільше нарікань від громадськості та народних депутатів, відкликано не було[27][28]. Тим не менш, 8 листопада 2015 року Євросоюз погодився підтримати процес тестування антикорупційних прокурорів[29][30].

Керівництво[ред.ред. код]

Посада ПІБ Початок повноважень
Керівник Холодницький Назар Іванович 30 листопада 2015[3]
Перший заступник керівника Грищук Максим Олександрович 4 грудня 2015[31]
Заступник керівника Кривенко Володимир Володимирович 7 грудня 2015[32]
Начальник управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Довгань Андрій Ігорович 10 грудня 2015[33]

Критика[ред.ред. код]

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін оприлюднив інформацію про те, що працівники САП допустили багато процесуальних порушень поспіль під час подання позову про розірвання договору з офшорним власником Запорізького титано-магнієвого комбінату. Це дозволило останнім захиститися від відповідальності за невиконання своїх інвестиційних зобов'язань[34].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Клімкін: вимога про антикорупційну прокуратуру — ключова для скасування віз / ЄП, 20 жовтня 2015, 14:16
 2. Порошенко: Антикорупційна прокуратура запрацює 1 грудня / УП, 11 листопада 2015, 14:44
 3. а б в Віктор Шокін призначив керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури / Управління зв'язків із громадськістю та ЗМІ ГПУ, 30.11.2015 Архівовано 30.11.2015
 4. Віктор Шокін підписав наказ про утворення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури / Управління зв'язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України, 22.09.2015
 5. а б в г д е ж Рада призначила 7 членів комісії з відбору кандидатів до антикорупційної прокуратури / Радіо Свобода, 17.09.2015
 6. а б в Запрацювала комісія з обрання Антикорупційного прокурора / День, 22 вересня, 2015 — 11:47
 7. а б в г Шокін призначив 4 членів комісії з відбору кандидатів до антикорупційної прокуратури / Радіо Свобода, 26.08.2015
 8. а б в г Шокін визначився, хто від ГПУ обере антикорупційного прокурора / УП, 27 серпня 2015, 15:26
 9. а б в Із комісії з відбору в антикорупційну прокуратуру виключили двох представників ГПУ. Європейська правда. 6 листопада 2015. Процитовано 6 листопада 2015. 
 10. а б в У складі конкурсної комісії з відбору кандидатів на зайняття посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі відбулися зміни. Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України. 6 листопада 2015. Архів оригіналу за 7 листопада 2015. Процитовано 6 листопада 2015. 
 11. Відбудеться чергове засідання конкурсної комісії з відбору кандидатів на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі / Управління зв'язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України, 21.09.2015
 12. Оголошення про проведення відкритого конкурсу з відбору кандидатів на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі / Генеральна прокуратура України, 07.10.2015 Архівовано 07.10.2015
 13. Етапи конкурсу Архівовано 27.11.2015
 14. Голова конкурсної комісії з відбору кандидатів на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі повідомила про хід конкурсу / Генеральна прокуратура України, 12.11.2015 Архівовано 12.11.2015
 15. До конкурсу в антикорупційну прокуратуру допустили 280 кандидатів / УП, 29 жовтня 2015, 22:26
 16. Антикорупційним прокурором хочуть стати 24 людини / УП, 12 листопада 2015, 15:12
 17. Залишилося сім претендентів на посаду антикорупційного прокурора: Біографія та майно кандидатів / Тиждень.ua, 27 листопада 2015
 18. Комісія вибрала Шокіну двох кандидатів на антикорупційного прокурора / УП, 27 листопада 2015, 17:15
 19. Сергій Сидоренко (ЄвроПравда); Ірина Сушко (Європа без бар'єрів) (13 жовтня 2015). "А візи й нині там": Україна втрачає згоду ЄС на швидке скасування Шенгену. Європейська правда. Процитовано 5 листопада 2015. 
 20. а б ЄС каже про сумнів у конкурсі на антикорупційного прокурора. Через брехню Порошенка і Шокіна?. Європейська правда. 21 вересня 2015. Процитовано 5 листопада 2015. 
 21. Антикорупційного прокурора, що є умовою ПДВЛ, призначать на фіктивному конкурсі – експерт. Європейська правда. 21 вересня 2015. Процитовано 5 листопада 2015. 
 22. https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine/photos/a.145962402115063.26057.126879227356714/1000815646629730/?type=1&theater
 23. ЄС чекає від Ради на "безвізовий день" і нагадує про проблеми з прокуратурою. Європейська правда. 7 жовтня 2015. Процитовано 5 листопада 2015. 
 24. Сергій Сидоренко (ЄвроПравда); Ірина Сушко (Європа без бар'єрів) (7 жовтня 2015). Що стоїть на перешкоді скасуванню віз з ЄС: блок антикорупції та безпеки. Європейська правда. Процитовано 5 листопада 2015. 
 25. Сергій Сидоренко (27 жовтня 2015). Віктор Шокін розпочав велику війну. Проти МЗС та безвізового режиму. Європейська правда. Процитовано 8 листопада 2015. 
 26. ЄС ВІДМОВИВ У ФІНАНСУВАННІ АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ПРОКУРАТУРИ, її створення відкладено. Європейська правда. 5 листопада 2015. Процитовано 5 листопада 2015. 
 27. Заяви Порошенка про виконання вимог ЄС "м'яко кажучи неправда" - експерт. Українська правда. 8 листопада 2015. Процитовано 8 листопада 2015. 
 28. Комітет з протидії корупції вимагає змінити четвірку Шокіна. Українська правда. 8 вересня 2015. Процитовано 8 листопада 2015. 
 29. Заява Представництва ЄС в Україні щодо створення антикорупційної прокуратури
 30. ЄС: ми дамо гроші на антикорупцію, та Київ має виконати вимоги експертів. Європейська правда. 8 листопада 2015. Процитовано 8 листопада 2015. 
 31. Віктор Шокін призначив Максима Грищука першим заступником керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури / Управління зв'язків із громадськістю та ЗМІ ГПУ, 04.12.2015 Архівовано 04.12.2015
 32. Віктор Шокін призначив заступника керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури / Управління зв'язків із громадськістю та ЗМІ ГПУ, 07.12.2015 Архівовано 08.12.2015
 33. Віктор Шокін продовжує невідкладні кадрові призначення до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури / Управління зв'язків із громадськістю та ЗМІ ГПУ, 10.12.2015 Архівовано 10.12.2015
 34. Завдяки САП Фірташ узаконився на ЗТМК — Шабунін / ЕП, 28 березня 2017

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]