Кетгут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кетгут (англ. catgut, дослівно — «котячі нутрощі») — нитки зі сполучної тканини, яку отримують із серозного шару кишечника великої рогатої худоби, або із м'язового шару чи підслизової оболонки кишечника овець. Кетгут використовують для перев'язки судин і для внутрішніх швів. Кетгут з часом розсмоктується.

Виготовлення кетгуту[ред.ред. код]

Кетгут виготовляється із серозного шару кишечника великої рогатої худоби, або з м'язового шару і підслизової основи тонких кишок овець. Процес виробництва складний і включає більше 10 операцій. Сировину (суху або мокросолону), що надходить, піддають обробці розчином поташу, неодноразовій механічній обробці шкребками, розрізають на стрічки, відбілюють в розчині пергідролю та їдкого натра і скручують у нитки. Нитки після обкурювання сірчистим газом обполіскують у слабкому розчині оцтової кислоти, сушать, полірують, калібрують по товщині, знежирюють бензином, або ефіром, стерилізують хімічними реагентами, частіше йодом, і, скрутивши в бухти, упаковують.

Види кетгуту[ред.ред. код]

Простий[ред.ред. код]

Кетгут простий (англ. Plain surgical catgut) — звичайний кетгут є хірургічним шовним матеріалом, що не піддавався додатковій обробці з метою збільшення періоду розсмоктування:

Зовнішній вигляд — еластична нитка з гладкою поверхнею від кремового до світло-коричневого кольору.

Область застосування: шлунково-кишковий тракт, слизові оболонки, урологія, гінекологія, фасції, м'язи, підшкірна клітковина, очеревина, паренхіматозні органи, бронхи і легені, травматологічна хірургія, закриття ран.

Розсмоктування — час розсмоктування (втрата міцності на розрив до 50%) 7-12 днів. Видаляється з організму ензиматичною дією протягом 70 днів.

Стерилізація — радіаційний метод.

Хромований[ред.ред. код]

Кетгут хромований (англ. Chromic surgical catgut) — хромований кетгут є хірургічним шовним матеріалом, який оброблений солями хрому з метою утворення додаткових поперечних молекулярних зв'язків для збільшення часу розсмоктування:

Зовнішній вигляд — еластична нитка з гладкою поверхнею, від світло-зеленого до зеленого кольору.

Область застосування — шлунково-кишковий тракт, слизові оболонки, урологія, гінекологія, фасції, м'язи, підшкірна клітковина, очеревина, паренхіматозні органи, бронхи і легені, травматологічна хірургія, закриття ран.

Розсмоктування — час розсмоктування (втрата міцності на розрив до 50%) 18-28 днів. Видаляється з організму ензиматичною дією за 90 днів.

Стерилізація — радіаційний метод.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]