Кенаф

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кенаф
Hibiscus cannabinus0.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Eudicots
- Rosids
Порядок: Malvales
Родина: Malvaceae
Рід: Hibiscus
Вид: H. cannabinus
Біноміальна назва
Hibiscus cannabinus
L.

Кенаф — однорічна трав'яниста рослина родини мальвових. Походить з Південної Африки.

Опис рослини[ред.ред. код]

Коренева система кенафу стрижневого типу. Основна частина коренів залягає на глибині 45-50 см (окремі коріння сягають глибини 220 см). Висота досягає 4-5 м. Товщина стебла біля основи — 0,8-2,5 см. Найякісніше волокно утворюється у стебла діаметром не більше 1,5 см. Забарвлення стебла зелене, червоне та пурпурове. На сонці зеленостебельні форми набувають червоного забарвлення і це знижує якість волокна. У стеблах кенафу міститься 16-20 % волокна, в тому числі первинного — до 35 %, вторинного — 65 %. Вторинне волокно більш м'яке та еластичне. Листя яйцевидні, ланцетні, цілісні або лопатеві. Квітка кенафу 5-пелюсткова (діаметром 7-12 см), розташована в пазусі листа на короткій (5-7 мм) квітконіжці.

Використання[ред.ред. код]

Волокно кенафу використовують для виготовлення мішкових тканин, а також для скатертин та килимів. Костра (деревина стебла) використовується для виготовлення паперу та картону. Насіння кенафу містять технічну олію.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Кенаф вирощують у Південно-Східній Азії і Центральній Америці, в деяких країнах Африки.

Біологічні властивості[ред.ред. код]

Кенаф — самозапилювач, хоча іноді зустрічається і перехресне запилення. Формування насіння відбувається 12-15 днів, стільки ж і дозрівання. Загальна кількість насіння в коробочці при нормальному запиленні — 25 штук. Коробочка кенафу покрита жорсткими дрібними волосинами, що викликають свербіж і подразнення. Кенаф в перші 30 днів росте повільно і досягає висоти 12-15 см. Найбільш швидке зростання рослини відбувається в другий період, що триває до формування насіння. До кінця цього періоду висота кенафу досягає максимуму — 3,5-4,5 м. У подальшому ріст припиняється і формується насіння.

Література[ред.ред. код]