Тюрингія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Freistaat Thüringen
Вільна держава Тюрингія
Прапор
Прапор
Герб
Герб
Вільна держава Тюрингія на карті
Адміністративний центр:   Ерфурт
Площа:   16 251 км²
Населення:   2 378 000 осіб
Густота населення:   156 осіб/км²
ISO 3166-2:   DE-TH
Прем'єр-міністр:   Крістіне Ліберкнехт (ХДС)
Правляча партія:   коаліція з ХДС і СДПН
Розподіл голосів
у земельному зібранні:
  ХДС 30
Лінкен 27
СДПН 18
ВДП 7
Зелені 6
Останні вибори:   30 серпня 2009
Наступні вибори:   2014
Голосів у Бундесраті:   4
Сайт:   www.thueringen.de

Тюри́нгія (нім. Thüringen) — земля в Німеччині. Земля відома як «Зелене серце Німеччини». Столиця — Ерфурт. Разом з Саксонією є однією із найбільш економічно розвинених земель на сході Німеччині. З гірським масивом Кіфхаузен пов'язані пам'ятники історичним особистостям: Фрідриху Барбароссі, Томасу Мюнцеру та Вільгельму Першому.

Історія[ред.ред. код]

Назва землі Тюрингія походить від назви однойменного племені тюрингів, що мешкали в цьому районі з V століття. У 531 році франки розгромили королівство тюрингів і розділили його землі між собою і саксами.

Тюрінгія як окрема область входила до складу Франкського, а потім Східно-Франкського (Німецького) королівств. У 1130 Тюрінгія стала окремим ландграфством у складі Німеччини на чолі з династією Людовінгів (11301247). У 12471264 роках. Тюрингія перейшла до маркграфів Майсена з роду Веттінів, які носили титул ландграфів Тюринзьких. Пізніше Веттіни стали курфюрстами Саксонськими і поділились на Альбертинську та Ернестинську гілки. Альбертинська лінія зберегла за собою титул курфюрстів (з 1547), а Ернестинській лінії залишились землі південної Тюрингії з головним містом Веймар. З XVI-XVII ст. герцогство Саксен-Веймар поступово дробилося на менші герцогства Ернест-Веттінів з центрами в Готі, Кобурзі, Айзенаху, Альтенбурзі тощо. У 1815 до складу Німецького Союзу ввійшло 5 герцогств Веттінів у Тюрингії, Саксен-Ваймар, Саксен-Альтенбург, Саксен-Гільдбург-Гаузен, Саксен-Кобург-Гота і Саксен-Майнінген. Крім того, на території тієї ж Тюрінгії існували інші дрібні держави — Шварцбург-Рудольштадт, Шварцбург-Зондергаузен, Ройс молодшої лінії, Ройс старшої лінії. Усі ці дрібні тюрінзькі держави увійшли як окремі монархії у створену 1871 р. об'єднану Німецьку імперію. Після листопадової революції 1918 року в Німеччині монархії в усіх тюрінзьких державах були повалені і постало питання про об'єднання цих невеликих територій в єдину федеральну землю Веймарської республіки. 1 травня 1920 року у Німеччині створена земля Тюрингія. Її площа становила 11 763 км². Населення — 1,607 тис.осіб. Столиця — Веймар.

У результаті поразки Німеччини у Другій світовій війні Тюрингія відійшла в радянську зону окупації в 1945, а потім стала частиною НДР (19491990). У 1952 земля Тюрингія ліквідована і розділена на округи, але з приєднанням НДР до ФРН 3 жовтня 1990 земля Тюрингія відновлена як одна з 16 федеральних земель єдиної Німеччини.

Промисловість[ред.ред. код]

У Ерфурті розвинена електротехнічна промисловість. У місті Айзенах діє завод концерну «Опель». Центром виробництва іграшок є місто Зоннеберг. Ще у XVI сторіччі налагоджено виробництво мисливської зброї в місті Зуль. Далеко за межами країни відома порцеляна мануфактур «Oscar Schlegelmilch» з Ланґевізена та «Graf von Henneberg» з Ільменау.

Освіта[ред.ред. код]

З 1389 року існує Ерфуртський університет, у місті Ільменау розташований Технічний університет, у Єні — університет Фрідріха Шиллера, у Веймарі — Вища школа музики.

Міста-побратими[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • «Германия: страна представляется» — Гамбург: Fridrich Reinecke Verlag GmbH, 1991, стор. 105–106.

Посилання[ред.ред. код]