Конвергентна границя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Конвергентна границя — границя на якій відбувається зіткнення плит, є активним деформаційним регіоном, в якому дві (або більше) тектонічні плити і фрагменти літосфери рухаються в напрямку один до одного, і стикаються. Результатом тиску і тертя і плавлення матеріалу плит в мантії є землетруси та виверження вулканів поблизу границі.

Коли дві плити стикаються, вони утворюють зони субдукції або Колізію континентів.

Континентальна плита з океанічною
Континентальна плита з континентальною
Океанічна плита з океанічною

Можливо три варіанти:

Континентальна плита з океанічною.

Океанічна кора щільніше, ніж континентальна і занурюється під континент в зоні субдукціі.

Океанічний жолоб утворюється в місці де океанічна плита субдуцирується під материкову плиту. При зануренні плити в зоні субдукції, більша частина води, що міститься в породах океанічної плити виходить у реакції дегідратації. Додавання води в мантії є причиною часткового плавлення мантії, утворення магми, яка при піднятті, утворює вулкани. Це відбувається на глибині, приблизно від 70 — 80 миль нижче земної поверхні.

При цьому часто відбувається орогенез, файний приклад Чилійський жолоб й Анди.

У рідкісних випадках відбувається насування океанічної кори на континентальну - обдукція. Завдяки цьому процесу виникли офіоліти Кіпру, Нової Каледонія, Омана та інші.

Океанічна плита з океанічною.

Зони субдукції утворюються на конвергентній границі плити, коли одна або обидві тектонічні плити складаються з океанічної кори. Океанічні плити щільніші є субдуцирують під менш щільну плиту, яка може мати або континентальну або океанічну кору. Коли обидві плити складаються з океанічної кори, границі конвергенції утворюють острівні дуги, на кшталт Соломонових островів.

Континентальна плита з континентальною.

Через те що обидві плити занадто легкі для субдукції, відбувається колізія, виникає потужна складчаста область.

Приклади[ред.ред. код]

Інші типи границь[ред.ред. код]