Аніма та анімус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

А́німа та а́німус (від лат. anima і лат. animus «життєвий початок; душа», відповідно, в жіночому та чоловічому родах) — терміни, які ввів у психологію Юнг на позначення архетипів, пов'язаних, відповідно, з жіночою та чоловічою статтю[1]. Юнг вважав, що аніма — це жіноча частина психіки чоловіка, а анімус — чоловіча частина психіки жінки; по суті, і те, й інше — архетипи гендеру, і є значною мірою несвідомими архетипами[2][3].

Аніма[ред. | ред. код]

Юнг вважав, що аніма — це, перш за все, джерело почуттів та настрою чоловіка. Також він розглядав аніму як провідника між свідомістю чоловіка та його несвідомим.

« Аніма — це персоніфікація всіх жіночих психологічних тенденцій у психіці чоловіка, таких як туманність і розпливчастість почуттів і настроїв, пророчі натхнення, сприйнятливість до чогось ірраціонального, здатність до індивідуального кохання, і, зрештою, — зв'язок із Несвідомим. «

Марія-Луїза фон Франц[en]

Анімус[ред. | ред. код]

За Юнгом, анімус — це, перш за все, джерело думки, але не просто думки, а думки настільки ж ірраціональної, наскільки ірраціональні емоції чоловіка, створювані анімою.

« Якби мені потрібно було одним словом позначити те, в чому полягає відмінність між чоловіком і жінкою щодо цього, і те, що характеризує анімус на відміну від аніми, то я можу сказати одне слово — якщо аніма створює настрій, то анімус — думку. І як настрій чоловіків з'являється на світ із темних глибин, так само і думка жінок ґрунтується на таких самих несвідомих апріорних передумовах. «

Карл Густав Юнг

Пов'язані поняття в інших ученнях[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Психологический словарь — Анимус и анима. Архів оригіналу за 21 квітня 2012. Процитовано 11 травня 2011. 
  2. Архетипы Анима и Анимус
  3. Шевченко, З. В. (2013). Словник ґендерних термінів. Процитовано 18 липня 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]