Август Бебель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бебель Август

А́вгуст Бе́бель (*22 лютого 1840, Кельн — †13 серпня 1913) — видатний діяч німецького і міжнародного робітничого руху. Один з засновників і керівників німецької соціал-демократичної партії і 2-го Інтернаціоналу.

Народився у місті Кельні. За фахом — робітник-токар.

3 1861 брав активну участь в роботі профспілок, керованих лібералами. Ознайомившись з працями К. Маркса, Бебель став його послідовником. Вів боротьбу за визволення німецьких робітників з-під впливу буржуазного лібералізму, за створення самостійної робітничої партії. На з'їзді в м. Ейзенах (1869) Бебель разом з К. Лібкнехтом заснував німецьку соціал-демократичну робітничу партію. Під впливом Маркса і Енгельса Бебель боровся за революційне возз'єднання Німеччини, рішуче виступав проти лассалівського Загального німецького робітничого союзу, який підтримував бісмарківську політику возз'єднання країни «зверху». Під час франко-прусської війни 1870—71 займав інтернаціоналістичну позицію, виступав на захист Паризької комуни. За революційну діяльність був кілька разів ув'язнений 1875 Бебель взяв активну участь у створенні єдиної с.-д. партії, програма якої була поступкою лассальянцям (див. Готська програма).

1878—90 в період чинності виняткового закону проти соціалістів Бебель виявив вагання, висловився спочатку за розпуск партії, але за допомогою Маркса і Енгельса зумів спрямувати партію на правильний шлях. Надалі керована ним і К. Лібкнехтом партія успішно поєднувала нелегальні методи роботи з легальними. Хоч і не досить послідовно, Бебель вів боротьбу з бернштейніанством та іншими проявами ревізіонізму. В останні роки життя Бебель припустився ряду центристських помилок (недостатня боротьба з опортунізмом, невірне ставлення до російської революції 1905—07, переоцінка парламентських методів боротьби і т. ін.). Але, попри це, Бебель до кінця свого життя мужньо боровся за справу пролетаріату, вірив в його перемогу.

Поряд з іншими проблемами боротьби пролетаріату Бебель активно опрацьовував питання освіти. Гостро критикуючи буржуазне виховання, він вважав, що лише соціалізм забезпечить гармонійний розвиток людини.

Бебель має великі заслуги перед світовим робітничим рухом, особливо в перший період діяльності, коли Бебель працював під ідейним керівництвом К. Маркса і Ф. Енгельса. В. І. Ленін відзначав, що «Август Бебель, сам робітник, виробив собі ціною наполегливої боротьби соціалістичний світогляд, віддав на служіння цілям соціалізму всі свої багаті сили цілком, без останку, йшов рука в руку протягом десятиріч з німецьким пролетаріатом, що росте й розвивається, і став найобдарованішим парламентарієм Європи, найталановитішим організатором і тактиком, найвпливовішим вождем міжнародної, ворожої реформізмові й опортунізмові, соціал-демократії». (Твори, т. 19, с. 257).

Твори: Рос. перекл.—Из моей жизни. М., 1925; Женщина и социализм. М., 1959.

Література[ред.ред. код]