Албанці в Чорногорії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Переважаючі етнічні групи у розрізі муніципалітетів Чорногорії, 2011

Албанці є найбільшою неслов'янською національною меншиною республіки Чорногорія і фактично єдиною, чия мова разюче відрізняється від сербохорватської. Албанці традиційно проживають на півдні країни уздовж кордону з республікою Албанія. Серед чорногорських албанців переважають мусульмани (74%), значна кількість католиків (26%), православ'я практично не відзначається.

За переписом 2003 року у Чорногорії проживало 31 163 албанця (5,03%). Як і у Північної Македонії, албанці Чорногорії у більшості своїй сповідують іслам (73,37%), проте на відміну від македонських албанців, показники природного руху чорногорських демонструють негативну динаміку, що пояснюється їх активнішою еміграцією до більш розвинених країни ЄС та Північної Америки: за переписом 2011 албанцями себе назвали вже тільки 30 439 громадянина країни або 4,91%. Зокрема, албанську вказали рідною мовою 32 671 людини або 5,27% населення.

Албанці у Чорногорії переважно підтримують інтеграцію країни до ЄС і мають антиюгославські погляди: під час референдуму 2006 року у муніципалітеті Улцинь, де албанці на той момент становили понад 72% населення, 88,50% виборців проголосували за незалежність Чорногорії. Загалом, саме голоси албанської меншини забезпечили країні вихід зі складу союзної держави Сербія та Чорногорія.

Проте станом на 20112012 роки, албанці досі залишаються однією з найпроблемніших меншин Чорногорії: найбільш серйозною проблемою в їх середовищі залишається високе безробіття (навіть у близьких до столиці країни регіонах, таких як переважно албанське м. Тузі), яке частково викликано дискримінацією на ринку праці, особливо у держсекторі, де лише 2,8% є етнічними албанцями.