Клен ясенолистий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Клен американський
Acer-negundo-total.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти (Eudicots)
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Сапіндові (Sapindaceae)
Рід: Клен (Acer)
Вид: Клен американський
Біноміальна назва
Acer negundo
Ареал американського клена
Ареал американського клена
Посилання
ITIS logo.jpg ITIS: 28749
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4023
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Acer negundo

Клен ясенол́истий, або американський (Acer negundo) — багаторічна рослина родини Сапіндових, що походить з Північної Америки. На Київщині вживається його локальна назва кленча́к.

Опис[ред.ред. код]

Ясенелистный клён.jpg

Листопадне дерево до 21 м (зазвичай 12—15 м) заввишки з нерівномірною кроною. Стовбур завширшки до 90 см (зазвичай 30—60 см), короткий, часто в розділяється на декілька довгих, розкидистих, переважно зігнутих відростків, які розходяться нерівномірно в різні боки і створюють стрибкоподібну крону. Коли росте серед інших дерев, стовбур, як правило, розгалужується вище і створює високу, негусту крону.

Кора тонка, сіра або світло-коричнева, з неглибокими пересічними борозенками. Гілки від зеленого до багрового кольору, помірно міцні, з вузькими листовими рубцями, пересічні один з одним, часто покриті сірувато-зеленому пушком. Бруньки білі і пухнасті; бічні бруньки притиснуті.

Листя супротивне, складне, непарноперисте, мають 3, 5 (рідше 7) листочків, кожний 15—18 см завдовжки; у верхній частині ясно-зелені, знизу бліді сріблясто-білі, зазвичай гладкі на дотик; на черешках завдовжки до 8 см; нагадують формою лист ясеня. Листя на краях шорстко пільчатиє або лопатеві. Форма листа розрізняється, але окремі листи нагадують класичний кленовий лист. Осіннє забарвлення листя — переважно жовта.

Квітки дводомні, жовто-зелені. Чоловічі квітки зібрані в кисть на тонких черешках, жіночі розташовані на інших гілках. Квітне в травні — початку червня впродовж біля 15 днів.

Плід — крилатка, що складається з двох крилець з насіниною в кожному, розташованих під кутом, меншим від 60 градусів. Кожне крильце близько 4 см завдовжки. Плід дозріває в серпні — жовтні, але залишається висіти на дереві до весни. Насіння без ендосперму, вздовж у 2—3 рази більше, ніж вшир, помітно зморщене.

Розповсюдження[ред.ред. код]

У природних умовах широко розповсюджений в тугайових лісах і болотистих територіях США і Канади. На північному сході ареал обмежений штатами Нью-Джерсі і Нью-Йорк, на північному заході південними районами канадської провінції Онтаріо, на південному заході центральним Техасом, на південному сході — центральною частиною Флориди. Крім того, окремі популяції зустрічаються на Середньому Заході, в Каліфорнії, Мексиці і Гватемалі.

Росте в різноманітних листяних лісах Великих рівнин. Співіснує з такими домінантами лісу як ясен пенсільванський (Fraxinus pennsylvanica), тополя вузьколиста (Populus angustifolia), тополя тригранна (Populus sargentii), тополя осикоподібна (Populus tremuloides), верба (Salix spp.) і дуб великоплідний (Quercus macrocarpa). На гористих територіях Аризони і Нью-Мексико домінує в тугайових лісах.

В даний час американський клен освоїв різноманітні місцезростання і сформував на території Євразії обширний вторинний ареал. Широко використовувався в озелененні парків, садів, скверів в містах.

Невибагливий до ґрунтових умов, але краще росте на родючих свіжих ґрунтах, на добре освітлених місцях. Дуже активний і рухомий, володіє високою швидкістю росту і стійкий до забруднення повітря. Розповсюджується самосівом в околицях міст і селищ спочатку на порушених місцях, але незабаром упроваджується і в природні угруповання. Процес розселення йде порівняно швидко, оскільки в стадію плодоношення він вступає вже у віці 6—7 років, і зміна його поколінь відбувається швидше, ніж у багатьох видів дерев цього району. Недовговічний, живе не більше 80—100 років, у вуличних посадках не більше 30 років. Дуже зимостійкий.

Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.