Ардо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ардо
Народився близько 702
Помер бл. 721
Септиманія
Національність вестгот
Діяльність суверен
Титул король
Посада король вестготівd
Термін 714—721
Попередник Агіла II
Наступник скасовано
Конфесія католицтво
Рід династія Хінтіли
Батько Вітіца

Ардо або Ардон, Ардабаст (близько 702 — бл. 721) — останній король вестготів у 714-721.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Хінтіли. Молодший син короля Вітіци. Втім деякі дослідники беруть ці факти під сумнів. Після смерті батька у 710 році разом з братами та іншими родичами при підтримці низки аристократів виступив проти зазіхань Родеріха на трон, але зазнав невдачі. Після замирення отримав частину особистої власності Вітіци.

Під час вторгнення арабів у 711 році не брав участь у бойових діях. Лише після смерті короля Родеріха приєднався до свого брата Агіли II, якого в Толедо було оголошено королем. Про участь у боях Ардо відомо замало. Після смерті (або зречення) брата Ардо став новим королем. Втім він контролював лише північні райони Тарраконської Іспанії та Септиманії. Більшу частину Піренейського півострова вже захопили араби. В Астурії втаборився Пелайо, а частину Кантабрії контролював місцевий герцог Петро.

Намагався продовжити боротьбу, але до 716 року араби зайняли Тарракону, 717 року було втрачено Барселону, Жирону та Емпоріон. Разом з тим в Септиманії зумів налагодити якісну оборону. Втім у 720 році зазнав поразки й у 721 році втратив важливе місто-фортецю Нарбонну, столицю провінції. За деякими відомостями король загинув під час цих боїв. До 725 року араби захопили Нім, Безьє і Каркассон та решту Септиманії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dietrich Claude: Untersuchungen zum Untergang des Westgotenreichs (711—725). // Historisches Jahrbuch Bd. 108, 1988, S. 329—358 (нім.)
  • Collins, Roger. The Arab Conquest of Spain, 710—797. Blackwell Publishing, 1989. (англ.)