Агіла II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Агіла II
Народився невідомо
Помер 714
Толедо
загибель в бою
Національність вестгот
Діяльність суверен[d]
Титул король
Термін 711—714роки
Попередник Родеріх
Наступник Ардо
Конфесія католицтво
Батько Вітіца
Рід династія Хінтіли
Діти 3 сина

Агіла II (*д/н —714) — король вестготів у 711714 роках. Намагався протидіяти арабському вторгненю.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії Хінтіли. Син короля Вітіци. Втім низка вчених висловлюють сумнів в цьому. Про дату народження Агіли немає відомостей. У 708 році Вітіца оголосив його своїм співволодарем, проти чого виступила частина знаті, але повстання було придушене.

У 710 році батько відправив Агілу на придушення повстання в області басків. В цей час король помер, а новим став Родеріх. З цим не погодився Агіла, якого підтримали брати та стрийки, частина вестготської знаті. Втім війська Агіли зазнали поразки. Тому він замирився з Родеріхом, визнавши того королем. Натомість рід вітіци зберіг маєтності та соціальний статус.

У 711 році після поразки й загибелі короля Родеріха, Агіла в Толедо коронується як король. Втім його спроби протистояти арабській навалі виявилися невдалими: було завдано поразки вестготам біля Меріди. В подальшому Агіла II контролював лише Тарраконську Іспанію, Септиманію, Кантабрію, Астурію та Галецію, тобто північні області Вестготського королівства (центр та південь захоплені арабами).

Протягом 712 року війська Агіли II зазнали низки невдач, було втрачено Севілью. У 713 році араби захопили Меріду та Сарагосу, а також більшу частину Тарраконської Іспанії. У 714 році поблизу Леріди королівські війська зазнали поразки. Ймовірно в цій битві загинув сам Агіла II. Владу успадкував його брат Ардо. за іншими відомостями у 714 році зрікся трону, перебрався до Толедо, де визнав владу арабів й спокійно жив до самої смерті у 716 році.

Джерела[ред.ред. код]

  • Miquel Barceló: El rei Akhila i els fills de Wititza. Encara un altra recerca. In: Miscellanea Barcinonensia. Bd. 49, 1978, S. 59–77
  • Rafael Altamira, La Spagna sotto i Visigoti, in «Storia del mondo medievale», vol. I, 1999, pp. 743–779
  • Collins, Roger. The Arab Conquest of Spain, 710–797. Oxford University Press, 1989.