Артур Еванс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Артур Еванс
англ. Arthur John Evans
Sir Arthur John Evans.jpg
Народився 8 липня 1851(1851-07-08)
Наш-Мілс, Гартфордшир
Помер 11 липня 1941(1941-07-11) (90 років)
Юлбері, поблизу Оксфорда
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Alma mater Оксфордський університет, Геттінгенський університет
Галузь наукових інтересів археологія
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор наук
Відомий завдяки: відкрив мінойську цивілізацію
Батько Джон Еванс
Нагороди Медаль Коплі


CMNS: Артур Еванс на Вікісховищі

Сер А́ртур Джон Е́ванс (англ. Sir Arthur John Evans; *8 липня 1851, Наш-Мілс, Гартфордшир — †11 липня 1941, Юлбері, поблизу Оксфорда) — британський археолог.

У період 1899—1930 рр. (з перервами) вів розкопки на острові Крит, де відкрив залишки палацу в Кноссі і детально вивчив культуру епохи бронзи (палацові та господарські комплекси, твори мистецтва, глиняні таблички з піктографічним і лінійним письмом. Невідому до того доеллінську культуру Еванс назвав мінойською культурою та запропонував її періодизацію. За археологічними даними Еванс реконструював державний лад, релігію і етапи розвитку Критського суспільства.

Біографія[ред.ред. код]

Бюст Артура Еванса, встановлений у Кносському палаці

Артур Еванс народився в містечку Неш-Міллз у Хартфордширі, в сім'ї Джона Еванса, промисловця, геолога, археолога-аматора і збирача пам'яток старовини.

Здобув освіту у школі Харроу, Оксфорді та Геттінгені, подорожував Балканами, в 1873 році відвідав Фінляндію та Лапландію. Прибувши на Балкани в 1875 р. як кореспондент «Манчестер Гардіан», Еванс залишався там до 1882 р., коли австрійська влада заарештували його за участь у повстанні у Далмації. Після звільнення повернувся в Англію. У 1884 р. був обраний хранителем оксфордського музею «Ашмола». Після 1909 р. Еванс став почесним хранителем музею.

На Критські стародавності Еванс звернув увагу в 1893 році, вивчаючи ювелірні вироби мікенської цивілізації, що незадовго до цього були відкриті Генріхом Шліманом при розкопках Мікен і Орхомена. У 1894 р. Еванс обстежив Крит у пошуках печаток, які часто знаходили на острові, причому місцеві жінки використовували їх як амулети (так зване, «молочне каміння»). Він ініціював розкопки прадавнього міста Кносс і почав переговори про роботи на ділянці поблизу Кандії, де в 1878 р. були виявлені міський мур та мікенська кераміка. У березні 1900 р. Еванс зміг приступити до розкопок. У перший же тиждень він знайшов прикрашені фресками стіни, домікенську кераміку та глиняні таблички з написами. До кінця сезону від землі була звільнена чверть комплексу Кносського палацу, який нагадав вченому давньогрецькі розповіді про лабіринти царя Міноса та навів його на думку назвати палац «Палацом Міноса», а цивілізацію — мінойською.

Основні праці[ред.ред. код]

Перший том головної роботи Еванса «Палац Мінос» в Кноссі (англ. The Palace of Minos at Knossos) був опублікований у 1921 році, четвертий і останній — в 1936 р. Тут зібрані не тільки дані про розкопки палацу, але й енциклопедичне зведення усіх даних про мінойську цивілізацію Криту із замальовками старожитностей із Маллії, Феста, Агіа-Тріада і багатьох інших пам'яток, знайдених на острові. В основу роботи покладена розроблена Евансом хронологічна схема мінойської цивілізації, що діляться на ранню, середню та пізню. Запропонована вченим хронологія, а також її співвідношення із хронологією Єгипту і материкової Греції була піддана критиці ще до завершення роботи Еванса й досі є предметом суперечок.

Вивчення мінойського ієрогліфічного письма Еванс розпочав 1894 року. Ці дослідженні були ним повно описані в роботі «Scripta Minoa I» (1909), що містить каталог і дослідження кам'яних печаток та інших знахідок. Повна публікація текстів глиняних табличок з написами лінійним письмом Б з Кносського палацу за життя Еванса так і не з'явилася, хоча в 4 томі «Палацу Мінос» він дав опис основних категорій документів.

Нагороди[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Генріх Шліман Це незавершена стаття про археолога.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.