Артур Еванс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Артур Еванс
англ. Arthur John Evans
Sir Arthur John Evans.jpg
Народився 8 липня 1851(1851-07-08)
Наш-Мілс, Гартфордшир
Помер 11 липня 1941(1941-07-11) (90 років)
Юлбері, поблизу Оксфорда
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Alma mater Оксфордський університет, Геттінгенський університет
Галузь наукових інтересів археологія
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор наук
Член Лондонське королівське товариство, Сербська академія наук і мистецтв, Serbian Learned Society[d], Німецький археологічний інститут, Шведська королівська академія наук, Hellenic Philological Society of Constantinople[d], Національна академія деї Лінчеї, Академія надписів та красного письменства і Шведська королівська академія історії літератури і старожитностей
Відомий завдяки: відкрив мінойську цивілізацію
Батько Джон Еванс
Нагороди Медаль Коплі

CMNS: Артур Еванс на Вікісховищі

Сер А́ртур Джон Е́ванс (англ. Sir Arthur John Evans; *8 липня 1851, Наш-Мілс, Гартфордшир — †11 липня 1941, Юлбері, поблизу Оксфорда) — британський археолог.

У період 1899—1930 рр. (з перервами) вів розкопки на острові Крит, де відкрив залишки палацу в Кноссі і детально вивчив культуру епохи бронзи (палацові та господарські комплекси, твори мистецтва, глиняні таблички з піктографічним і лінійним письмом. Невідому до того доеллінську культуру Еванс назвав мінойською культурою та запропонував її періодизацію. За археологічними даними Еванс реконструював державний лад, релігію і етапи розвитку Критського суспільства.

Біографія[ред.ред. код]

Бюст Артура Еванса, встановлений у Кносському палаці

Артур Еванс народився в містечку Неш-Міллз у Хартфордширі, в сім'ї Джона Еванса, промисловця, геолога, археолога-аматора і збирача пам'яток старовини.

Здобув освіту у школі Харроу, Оксфорді та Геттінгені, подорожував Балканами, в 1873 році відвідав Фінляндію та Лапландію. Прибувши на Балкани в 1875 р. як кореспондент «Манчестер Гардіан», Еванс залишався там до 1882 р., коли австрійська влада заарештували його за участь у повстанні у Далмації. Після звільнення повернувся в Англію. У 1884 р. був обраний хранителем оксфордського музею «Ашмола». Після 1909 р. Еванс став почесним хранителем музею.

На Критські стародавності Еванс звернув увагу в 1893 році, вивчаючи ювелірні вироби мікенської цивілізації, що незадовго до цього були відкриті Генріхом Шліманом при розкопках Мікен і Орхомена. У 1894 р. Еванс обстежив Крит у пошуках печаток, які часто знаходили на острові, причому місцеві жінки використовували їх як амулети (так зване, «молочне каміння»). Він ініціював розкопки прадавнього міста Кносс і почав переговори про роботи на ділянці поблизу Кандії, де в 1878 р. були виявлені міський мур та мікенська кераміка. У березні 1900 р. Еванс зміг приступити до розкопок. У перший же тиждень він знайшов прикрашені фресками стіни, домікенську кераміку та глиняні таблички з написами. До кінця сезону від землі була звільнена чверть комплексу Кносського палацу, який нагадав вченому давньогрецькі розповіді про лабіринти царя Міноса та навів його на думку назвати палац «Палацом Міноса», а цивілізацію — мінойською.

Основні праці[ред.ред. код]

Перший том головної роботи Еванса «Палац Мінос» в Кноссі (англ. The Palace of Minos at Knossos) був опублікований у 1921 році, четвертий і останній — в 1936 р. Тут зібрані не тільки дані про розкопки палацу, але й енциклопедичне зведення усіх даних про мінойську цивілізацію Криту із замальовками старожитностей із Маллії, Феста, Агіа-Тріада і багатьох інших пам'яток, знайдених на острові. В основу роботи покладена розроблена Евансом хронологічна схема мінойської цивілізації, що діляться на ранню, середню та пізню. Запропонована вченим хронологія, а також її співвідношення із хронологією Єгипту і материкової Греції була піддана критиці ще до завершення роботи Еванса й досі є предметом суперечок.

Вивчення мінойського ієрогліфічного письма Еванс розпочав 1894 року. Ці дослідженні були ним повно описані в роботі «Scripta Minoa I» (1909), що містить каталог і дослідження кам'яних печаток та інших знахідок. Повна публікація текстів глиняних табличок з написами лінійним письмом Б з Кносського палацу за життя Еванса так і не з'явилася, хоча в 4 томі «Палацу Мінос» він дав опис основних категорій документів.

Нагороди[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Генріх Шліман Це незавершена стаття про археолога.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.